Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чавушоглу: Няма криза в отношенията между Турция и Русия

Мавлют Чавушоглу
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че не бива да се правят изводи, че по въпроса за примирието в Либия между Русия и Турция е възникнала криза.

По думите му решението за отлагане на срещата между военните и външните министри на двете страни, която трябваше да се проведе вчера в Истанбул, е било съвместно.

Така турският първи дипломат отговори на журналистически въпрос по време на съвместната пресконференция с иранския си колега Джавад Зариф в двореца "Долмабахче" в Истанбул.

Соред Чавушоглу страните са се договорили за продължаване на преговорите между експертните делегации с участието на военни и дипломати, за да се определят точно условията и последващите стъпки за трайно примирие в Либия. Поради това след два телефонни разговора със Сергей Лавров е било взето решението за отмяна на предвидените разговори.

Въпреки че Анкара и Москва са на различни страни в Либия, няма разлика във вижданията им по основните принципи, допълни Мевлют Чавушоглу.

Турският външен министър отново повтори позицията, че Анкара е против едностранни санкции срещу Техеран. Иранският външен министър също заяви, че Турция е застанала до Иран срещу наложеното от Съединените щати ембарго.

От 1 август се подновяват полетите между Иран и Турция, стана ясно още след пресконференцията на двамата министри. Иран ще поднови и доставките си на природен газ за Турция, които бяха прекъснати по-рано.

След продължилата час и половина среща двамата външни министри изразиха желание в най-скоро време да бъде осъществено посещението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Иран. Иран е важен търговски партньор за Турция.

Двете страни ще работят и за провеждане на поредна среща от формата от Астана за Сирия с участието и на Русия в иранската столица.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ускоряване на годишната инфлация до 4% през февруари

Годишната инфлация се ускорява до 4% през февруари от 3,8% месец по-рано, докато на месечна основа увеличението на индекса е с 0,6 на сто спрямо януари, когато обаче нарасна с 2 на сто, показват данните на Националния статистически институт. Това е най-високата инфлация на годишна база от декември 2023 г. Средногодишната инфлация за периода..

публикувано на 17.03.25 в 11:59
Снеговалеж в Северна Испания, 14 март 2025 г.

Трета седмица валежи от дъжд и сняг в Испания

Трета седмица продължават валежите от дъжд и сняг в Испания и предизвикват затруднения в някои от автономните области. В осем от тях са обявени предупредителни кодове за опасно време.  Оранжев код за опасно време е обявен в Андалусия с очаквания за дъжд, сняг и силен вятър. Според метеоролозите са възможни валежи до 80 литра на квадратен..

публикувано на 17.03.25 в 11:59
Представители на БСП - ОЛ дават изявление за медиите в сградата на Народното събрание. На преден план - Габриел Вълков.

БСП-ОЛ внася промени в НК във връзка с насилието над животни

БСП - Обединена левица внася промени в Наказателния кодекс във връзка с насилието над животни. Повод е случаят с жестоко отношение към животни в Перник, обясни депутатът Габриел Вълков: "Случаят е много тежък и по друга причина - доста често подобни случаи прерастват в насилие над хора. Първо започва с животни, след това често се преминава към..

публикувано на 17.03.25 в 11:49
Александър Кьосев

Александър Кьосев: Една много солидна част от българското население въобще не чете!

Една много солидна част от българското население въобще не чете . Това съобщи пред БНР проф. Александър Кьосев, филолог и експерт по културна история на модерната епоха. Днес - 17.03, в Огледалната зала на Ректората на СУ ще се проведе мащабна дискусия, посветена на читателските практики в България в периода от 2006 до 2022 г. " Четенето е..

публикувано на 17.03.25 в 11:45

8 години затвор за арестуваните за насилие над животни от Перник при доказване на обвиненията

Осем години затвор очаква арестуваните за мъчения и убийства на животни жена и мъж от Перник, ако се докажат трите обвинения срещу тях, заявиха от Окръжната прокуратура в Перник.  Говорителят на прокуратурата Албена Стоилова обяви, че е установено как повече от две години обвиняемите са измъчвали животни и са продавали видеоклипове на..

публикувано на 17.03.25 в 11:25

Великобритания: Близо 42 000 кандидати за убежище чакат изслушвания след обжалване

Почти 42 000 търсещи убежище в Обединеното кралство чакат изслушване на техни обжалвания, след като Министерството на вътрешните работи отхвърли първоначалните им искове, показва анализ на официални данни. Съветът за бежанците каза, че броят на търсещите убежище бележи петкратно увеличение за две години и правителството рискува "просто да..

публикувано на 17.03.25 в 11:20
Министър-председателят Росен Желязков

Ден на траур и у нас заради трагедията в Кочани

Утрешният ден - вторник, 18 март, в България ще бъде обявен за ден за национален траур като израз на солидарност с най-близката ни съседка на Балканите. Това съобщи министър-председателят Росен Желязков във връзка с трагичния инцидент в град Кочани, при който при пожар в дискотека загинаха 59 души, а над 150 са ранените, предаде БГНЕС...

публикувано на 17.03.25 в 11:10