Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ананиев: Медиците ще получат Covid-компенсация, болниците няма да връщат пари на НЗОК

Здравният министър трябва да изготви и внесе план за действие на болниците при извънредна епидемична обстановка

| обновено на 18.06.20 в 12:58
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев
Снимка: БГНЕС

Парламентът задължи здравния министър да внесе план за действие на болниците при извънредна епидемична обстановка.В Народното събрание министър Кирил Ананиев увери, че специалистите на първа линия в борбата с коронавируса от Регионалните здравни инспекции ще получат през юли обещаните допълнителни възнаграждения.

С редакционна поправка на ГЕРБ на решение, внесено от БСП, Народното събрание единодушно задължи министъра на здравеопазването в срок до три месеца да изготви и внесе в здравната комисия не законодателни промени, а план за действие за организацията на работата и финансирането на лечебните заведения при обявена извънредна епидемична обстановка.

По време на разискването, инициирано от БСП, се чуха редица критики от страна на левицата за начина на функциониране и финансиране на здравната ни система в условията на коронавирусната инфекция.

Депутатът Георги Михайлов:

"Абсолютният нонсенс здравната система да се управлява чрез ротативки от клинични пътеки, чрез оборот като ресторант, като дюкян, като търговска верига".

Здравният министър Кирил Ананиев контрира:

"Не забравяйте, че тези лечебни заведения, в които има дейност, по-висока от 85%, където е работено повече, разбира се, че ще се получат тези средства, които са заработени. Тоест това не е таванът. Никакви средства няма да се връщат", каза Ананиев, уверявайки че болниците няма да възстановяват средства на Здравната каса.

По повод на информацията, че специалистите от Регионалните здравни инспекции все още не са получили допълнителните средства, обещани им за работата на първа линия срещу коронавируса, министър Ананиев обясни:

"През месец юли ще получат своите допълнителни възнаграждения за предходните три месеца - както допълнителното материалното стимулиране, което е предвидено за държавните служители, така и 1000-те лева, които са като работа в такива затруднени условия".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анджей Дуда и Доналд Тръмп, 2020 г.

Полският президент Дуда вероятно ще се срещне с Тръмп в събота

Президентът на Полша Анджей Дуда ще пътува до Съединените щати, за да се срещне с президента Доналд Тръмп в събота, заяви дипломатически източник пред Полската агенция по печата (PAP). Според информацията, срещата се очаква да се състои в Белия дом в 13.30 ч. местно време. Други полски медии обаче споделиха, че двамата лидери може да се..

публикувано на 21.02.25 в 19:51
Германският канцлер Олаф Шолц (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски - Киев, 2 декември 2024

Шолц: Киев трябва да има място на масата за преговори. Тръмп: Не мисля, че е важно

Украйна трябва да участва в бъдещите преговори за мир - за това са се договорили украинският президент Володимир Зеленски и германския канцлер Олаф Шолц в телефонен разговор. Киев трябва да има място на масата за преговори, се казва в изявлението на германското правителство, цитирано от Ройтерс. В същото време американският президент Доналд Тръмп..

публикувано на 21.02.25 в 19:32
Атанас Стоянов, кмет на Сандански

Среща на кмета на Сандански с редица институции във връзка с отравянето на бездомни кучета

Кметът на Сандански Атанас Стоянов е провел работна среща с началника на полицейското управление, охранителна полиция и ветеринарни лекари от Агенцията по безопасност на храните във връзка с отравянето на над 15 бездомни кучета в курортния град. Първите сигнали за намерени мъртви, или агонизиращи животни в градския парк са били подадени от..

публикувано на 21.02.25 в 19:32

Ангел Забуртов e новият заместник-министър на транспорта

Ангел Забуртов e назначен за заместник-министър на транспорта и съобщенията, със заповед на премиера Росен Желязков.  От длъжността е освободен Живко Петров, съобщават от правителствената информационна служба.  Забуртов е бил генерален директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“. Работил е и в частния сектор. Завършил е..

публикувано на 21.02.25 в 19:02

Георги Стайков: За добър филм са нужни 3 неща - добър сценарий, добър сценарий, добър сценарий

Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях. Това мнение сподели актьорът Георги Стайков в интервю пред БНР. В кариерата си той има 69 филма. На 26 години играе Ростислав във филма "Вчера" и негови са емблематичните реплики "Само от добър..

публикувано на 21.02.25 в 18:56

Инспекцията по труда пак ще прави "бързи проверки" в извънработно време

И през тази година Главната инспекция по труда ще извършва така наречените "бързи проверки" в извънработно време, само за наличие на трудови договори в проверяваните обекти. Това е записано в Планът за работата на контролния орган за 2025 година.   Ограничаването на недекларирания труд във всичките му проявления като прикрито реално работно време,..

публикувано на 21.02.25 в 18:49
Снимката е илюстративна.

3,1 по Рихтер е разлюля Пловдив

Земетресение с магнитуд 3,1 по скалата на Рихтер е регистрирано край Пловдив, съобщи Националният институт по геофизика, геодезия и география към БАН.  Трусът е регистриран в 16:39 часа.  Епицентърът е на 5 километра югоизточно от областния град.  Няма информация за нанесени щети.

публикувано на 21.02.25 в 18:35