Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дъждовете пречат на сушенето на билките

Снимка: БГНЕС

Кризата с коронавируса остави много хора без работа. Много от тях заместват липсата на доходи с брането на гъби и билки срещу дневна надница. Какви са възможностите за сезонна работа в тази област и лесно ли е брането на билки?

През този период на годината се събират 80% от билките в България - основно стръкове, цветове и листа от растенията. Дъждовете бавят процеса на сушенето на билките, но се очаква да бъдат събрани достатъчно количества. Това съобщи за БНР Иван Цицелков, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на билкарите.

"Това е най-важното, което нашите билкари трябва да разберат, че правилната заготовка и спазването на добрите производствени практики е най-важното в нашия бранш и от тава зависи съответно предлагането и търсенето от външните клиенти", каза в предаването "Хоризонт до обед" Иван Цицелков.

Събирачите на билки получават инструкции за правилата за събиране на билки на пунктовете за събиране на лечебни растения, а също и от служители на Горските стопанства, където се издават позволителни за събиране на билки.

"За всяка билка има начини и правила за събиране, с които те трябва да се съобразяват", допълни Цицелков.

Около 80% от билките се изнасят в чужбина, където се преработват. Български билки се продават в над 50 държави.

Износът е основно за страните от Европейския съюз, но български билки се продават в Северна и Южна Америка, Азия.

Между 20% и 30% от билките са култивирани.

"Като всяка година се наблюдава една тенденция за увеличаване на насажденията, което е добре, тъй като това дава една сигурност на пазара", подчерта Цицелков.

Най-голям конкурент на България в отглеждането на култивирани билки в Европа е Полша, на световно ниво Китай, Египет, Индия. 

Българската асоциация на билкарите има намерение да предложи на Министерството на образованието да се въведе обучение по специалност билкар в средните училища.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24