Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северна Македония - избори или здраве

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В условия на пандемия и изтощена от крайните ограничителни мерки Северна Македония днес влиза в предизборна кампания. Предсрочните избори трябваше да се състоят на 12 април, но заради пандемията бяха отложени. След дълги спорове политическите партии договориха датата 15 юли, а кампанията не само че ще бъде кратка, но ще бъде и дистанционна, виртуална и без големи митинги. 

15 политически субекта с 87 листи, които първоначално планираха да премерят силите си на 12 април, ще се състезават за 120 места в парламента. 

Избори или здраве? 

Около тази дилема се въртеше политическият живот в Северна Македония през последните месеци. Франция и още няколко европейски държави попариха евромечтата на Скопие, като наесен миналата година отказаха да дадат зелена светлина за преговори за членство. Резултатът беше предсрочен вот. И докато всички очакваха тежка и мръсна предизборна кампания за изборите, насрочени за 12 април - Covid-19 обърка сметките. 

В продължение на месеци Северна Македония се бореше с пандемията с разделен преходен кабинет, без парламент, а решенията се вземаха от президента Стево Пендаровски. Със слабата си здравна система македонците бяха принудени десетки часове да не излизат от домовете си, въведен беше и вечерен час, а политическите лагери, които първоначално трябваше да водят кампания около европейското бъдеще, сега се фокусираха върху коронакризата. 

И всеки се опитваше да извлече максимална полза от Covid-19. 

Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ искаше да отложи максимално вота, за да се възползва от недоволството от икономическия крах, а СДСМ - точно обратното, бързаше към урните. След дълги спорове и законови хватки с удължаване на извънредното положение- датата беше определена - 15 и юли. 

Предстои кратка кампания в условия на коронавирус, няма да има големи митинги, а посланията ще са виртуални

Основните играчи са двама, а решаващият фактор, както винаги е третият играч - албанците. Но този път има промяна в конфигурацията. За първи път в историята на Северна Македония беше сформирана мултиетническа коалиция - СДСМ на Зоран Заев се обедини с албанската партия Беса, както и други партии, включително на малцинства като роми, турци, сърби, бошняци, а коалицията се казва „Можем“. Основното послание е ясно. 

Заев играе ролята на предвидимия държавник, който вече постигна един успех - членство в НАТО и е на прага да постигне втори - отваряне на вратата на преговорите с Евросъюза. Рисува опонента си като олицетворение на диктаторското и националистическо минало под лидерството на Никола Груевски. 

От другата страна стои проектът „Промяна за Македония“ на ВМРО-ДПМНЕ. Ден преди началото на кампанията лидерът ѝ Християн Мицкоски представи в Битоля предизборната програма. И в нея фигурира Европа, макар само допреди месеци Мицкоски да обещаваше, че ще предоговори споразумението от Преспа с Гърция за смяна на името.

ВМРО-ДПМНЕ не е пестелива на обещания, особено в частта за икономиката. Обещания, за чието изпълнение няма ясно очертан път, обещания, които изглеждат, меко казано, неизпълними на фона световна икономическа криза.

В речта на Християн Мицкоски часове преди началото на кампанията нямаше и следа от националистическите нотки, които преобладаваха само допреди седмици - нямаше и спомен от Гоце Делчев, не беше споменато и новото име на държавата. 

Още от раждането на най-новата членка на НАТО битката между ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се решава от друг

Али Ахмети - лидер на Демократичния съюз за интеграция, винаги беше в управлението през тези години - ту с едните, ту с другите. Беше с Никола Груевски, беше и със Заев. Сега обаче СДСМ е в коалиция с друга албанска партия, а Али Ахмети направи последен ход да запази ролята на решаващия играч и точно преди началото на кампанията постави ултиматум - коалиция със СДСМ само ако албанец е премиер.

Заев реагира с думите, че ултиматум не трябва. 

Големият въпрос на 15 юли отново е дали ще се повтори вотът на предишните парламентарни избори, когато Зоран Заев успя да привлече албански гласове. Колко разединени ще са албанските партии и кой как ще се коалира. 

На 13 юли медицинските работници ще започнат да събират гласовете на пациентите, заразени с коронавирус, и на всички, които са в самоизолация. На следващия ден ще гласуват болните заедно с военните и затворниците. А на 15 юли всички избиратели ще трябва първо да минат дезинфекция на ръце, да бъдат с маски и да стоят на дистанция, когато упражняват правото си на вот. 

Заради ръст на заразите се очаква ниска избирателна активност - 1/3 от избирателите вече са решили да не ходят до урните. Но в тези избори най-големият играч е невидим, микроскопичен - коронавирусът. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ново недоволство заради ремонта: Протестна разходка по столичната улица "Опълченска"

Нова акция на недоволство заради ремонта на столичната улица "Опълченска". Граждани направиха протестна разходка заради абсурдните по думите им условия, в които са поставени пешеходците. "Мерим какво се случва на "Опълченска". Това е абсолютно недопустимо съгласно устройствените наредби, защото минимумът, за да може да мине човек с количка,..

публикувано на 18.01.25 в 13:02

Близо 1800 души в Кюстендилска област са сменили личниня си лекар

1 764 здравно осигурени лица на територията на Кюстендилския регион са сменили личния си лекар през декември миналата година, което е с около 400 повече в сравнение с периода 1 - 31 декември 2023 г., по информация на  Регионалната здравноосигурителна каса. От години в няколко от по-малките населени места лекарските практики са свободни и няма..

публикувано на 18.01.25 в 13:01

Девети международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог

Над 2200 са участниците в деветия международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог. Кукерските и маскарадни групи са от България, Сърбия и РСМ.   Официалното откриване на  събитието беше снощи на площада в Разлог, а стартът на карнавала дадоха президентът на Федерацията на европейските карнавални градове Ларс Алгел и кметът на Разлог Красимир..

публикувано на 18.01.25 в 12:47
Облак дим се издига след руските ракетни атаки в Киев, 31 декември 2022 г.

Четирима загинали при руски удар с балистични ракети по Киев

Русия нанесе тази сутрин удар с балистични ракети по укрaинската столица Киев. Съобщава се за четирима загинали. Кметът на градаВиталий Кличко съобщи за изпочупени прозорци на сгради в центъра, нанесени са щети на метростанция и на водопровод. Падащи отломки са засегнали и район от другата страна на река Днепър, която тече през..

публикувано на 18.01.25 в 12:37

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Железният Росинант - надежда за стабилност и нормалитет

Наталия Киселова:  "Предложението е прието. Да поздравим избраните - министър-председател и министри. Моля да заповядат, за да положат клетва, съгласно Конституцията." *** И аз като Росинант Желязков се прекръстих, когато Народното избрание го избра за премиер. Депутатите одобриха кабинета "Желязков" След дългата спирала..

публикувано на 18.01.25 в 12:30
Дим се издига след израелски въздушен удар в Ивицата Газа, 6 януари 2025 г.

Примирието в Газа влиза в сила от неделя сутринта

Примирието в Ивицата Газа ще влезе в сила утре сутринта, обяви страната-посредник Катар, която изигра ключова роля в преговорите между Израел и "Хамас". След като сделката беше одобрена от военния кабинет на Израел, тя получи зелена светлина и от пълния състав на правителството, макар и не единодушно. Според израелски медии 24 от..

публикувано на 18.01.25 в 12:20
Съпредседателят на партията

Проф. Волфганг Шрьодер: "Алтернатива за Германия" вече не е онази срамна за Германия партия, разследвана за екстремизъм

Малко повече от месец преди предсрочните парламентарни избори в Германия всички кандидати за канцлерския пост вече са официално номинирани от партиите си. Включително Алис Вайдел - съпредседателката на крайнодясната "Алтернатива за Германия". Близо 20 минути продължи пламенната й реч срещу имиграцията, финансирането на борбата с..

публикувано на 18.01.25 в 12:16