Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реставрират близо 200 препарирани животни в училище във Велико Търново

Снимка: Здравка Маслянкова

Експерти от Националния природонаучен музей при Българската академия на науките ще реставрират препарираните животни от колекцията на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Търновското училище е единственото в страната, което притежава подобна колекция от близо 200 препарирани животни и птици. Експонатите са събирани в продължение на един век и са съхранени в специален кабинет.

Най-старата гимназия във Велико Търново „Св. св. Кирил и Методий“ пази уникална колекция от 182 препарирани животни. Някои от уникалните дори за страната екземпляри са сериозно пострадали и се нуждаят от реставрация. Дълги години животните са били в бившия музей на гимназията, който през годините е станал складът на училището, а днес е кабинетът по биология и химия, разказва учителката по биология Пламена Василева:

„Когато дойдох в гимназията, видях колко всъщност ние сме богати и колко ценно наследство са ни оставили, все пак ние сме първата гимназия във Велико Търново и имаме най-много препарирани животни. Най-интересни за децата са маймунката, кенгурото, дивата котка, също така алигаторът. Имаме много видове птици“, допълни Василева.

Пламена Василева        Снимка: Здравка Маслянкова

Тепърва ще се разплита историята как птицата Киви, трите колибри, чапли, щъркели, пеликан, хамелеон и още десетки препарирани животни са се озовали в Хуманитарната гимназия през годините, разказва директорът на училището Павлин Витанов:

„Те са събирани през годините в продължение на повече от век. Най-много екземпляри, по наши сведения, са от 30-е години на XX век. Те са събирани главно чрез дарения, а също така и самото училище явно ги е закупувало. Това е благодатна тема, ако някой иска да я изследва. Тъй като се затрудняваме с нашите възможности да установим и идентифицираме всички екземпляри, особено птиците, чиято окраска е избеляла за толкова години, се обърнахме към БАН за съдействие и те ни отговориха в рамките на три дни, което за мен беше учудващо, но явно и те искат да видят нашата богата колекция и да ни помогнат“, подчерта Витанов.

Специалистите от Природонаучния музей към БАН са поели ангажимента безплатно да помогнат за възстановяването на експонатите. Запазени са и десетки животни в стъкленици с формалин, включително и човешки ембрион, както и вкаменелости. Уникалната колекция със 182 препарирани животни ще бъде използвана в обучението на учениците, разказва учителката по биология Пламена Василева:

„Полезна е за децата да могат да наблюдават животинките в реални размери, да могат да си ги представят, защото въпреки богата илюстрация на учебниците, е много трудно те да си ги представят, а това тук е нагледно, те могат да се докоснат до тях, да видят реалните им размери“.

Павлин Витанов                     Снимка: Здравка Маслянкова

База за създаването на природонаучен музей може да бъде тази богата колекция, признава директорът на Хуманитарна гимназия Павлин Витанов:

"Целта е освен нашите ученици, които са от Основно училище „Христо Ботев“ и Профилирана хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, да ги видят и останалите ученици от Велико Търново, а защо не и от цялата страна да идват децата да видят тази богата колекция, която не може да бъде видяна събрана на едно място дори в природонаучните музеи“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Колекцията от животни, събирана през годините от Никола Михайловски, Петко Славейков, Тодор Шипков и революционерите Иларион Драгостинов и Стефан Стамболов, които са учителствали в Хуманитарната гимназия, отново ще е достъпна за учениците.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24