Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 65 г. от членството на България в ООН

Захариева, транспортният министър Росен Желязков и Симеон Сакскобургготски валидираха юбилейна пощенска марка, посветена на двете годишнини.
Снимка: БТА

Днес се навършват 75 години от създаването на Устава на ООН и 65 години от членството на България в организацията. За първи път по повод юбилейните годишнини в двора на Министерството на външните работи се проведе тържествена церемония. Но днес идеалите, отразени в Устава преживяват най-сериозния си стрес тест, а дебатът за смисъла на ООН става все по-широкообхватен.

Под звуците на химните на ООН и на България в двора на външното министерство беше издигнат синия флаг на ООН, който ще остане цяла година наред със знамената на България, ЕС и НАТО. С тази церемония България показва пълна подкрепа за мултилатерализма, а външният министър Екатерина Захариева каза:

„За 75 г. ООН бе навсякъде, където трябваше да се решават конфликти, да се спасяват човешки животи, да се осигурява образование и здравна грижа за милиони деца. Именно с Устава на ООН бе приет безусловният принцип за равнопоставеността и суверенността на всички нации - без значение малки или големи, зачитане на териториалната им цялост, политическа независимост и право на самоопределяне“

Снимка: БТА

На 26 юни 45-та година в Сан Франциско делегации от 50 държави подписват Устава на ООН. Сред 850-те делегати има едва 4 жени, а принципите за международно сътрудничество за световен мир са описани от съюзниците - победители във Втората световна война - Съединените щати, Великобритания, Съветския съюз, Франция и Китай, които после ставата постоянни страни-членки на Съвета за сигурност на ООН. Уставът влиза в сила на 25 октомври същата година, но изконната мечта за световен мир така и не се сбъдва и до днес. „Бъдещето не принадлежи на глобалистите, а на патриотите“ - това е част от емблематичната реч на американския президент Доналд Тръмп пред Общото събрание на ООН миналата година. Американският президент неведнъж е критикувал ООН и е предприемал действия, които противоречат на нейните резолюции, но Тръмп е само симптомът, но не и болестта, отбелязват анализатори.

Сътрудничеството в Съвета за сигурност е блокирано от правото на вето, което всяка една от постоянните страни-членки може да налага по свое усмотрение.

В ера на конфликти в Близкия Изток, Европа, Азия и Южна Америка действията на Съвета за сигурност изглеждат неадекватни, организацията е критикувана за раздут бюджет и неадекватното му използване, мироопазващи мисии в различни точки на света са неуспешни - Сините каски се изтеглят от Руанда през 94-та вместо да предотвратят геноцид на племето тутси, миротворците гледат безучастно клането в Сребреница през 95-та година. 75 години по-късно ООН има не 50, а 193 държави - членки. Пандемията от коронавирус попречи на световните лидери да отбележат юбилея, но пък показа, че светът без сътрудничество е уязвим пред лицето на микроскопичен организъм като вируса.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са кандидатите за Видински митрополит

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са излъчените днес кандидати, между които следващата неделя ще бъде избран новият Видински митрополит. На 9 февруари Синодът ще посочи кой от двамата ще оглави Видинската епархия. Определят кандидатите за Видински митрополит

публикувано на 02.02.25 в 13:46

Илияна Йотова: Темата за бюджета се използва повече за политическа конфронтация

Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на страната в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в традиционното зарязване на лозята и празника на виното. Темата за бюджета се използва повече..

публикувано на 02.02.25 в 13:35

Протести в Гърция искат оставки в държавната телевизия

Продължават протестите пред централата на държавната телевизия ЕРТ в Атина. Искат оставката на цялото ръководство на държавната медия. Отразяването на мащабните протести за железопътната катастрофа предизвика недоволството на опозиция и протестиращи срещу държавната медия. В деня, когато цяла Гърция излезе на демонстрации, държавната..

публикувано на 02.02.25 в 13:29

Продължава възстановяването на селата Воден и Крайново

Възстановяването на селата Воден и Крайново, които пострадаха при пожарите миналато лято, продължава, продължава и изграждането на нови къщи на останалите без дом семейства. Първите сглобяеми къщи след пожарите във Воден и Крайново са факт, до два месеца – и останалите Близо 40 къщи бяха засегнати при пожарите през юли. 13 от тях са..

публикувано на 02.02.25 в 13:17
Пожарът край с. Радловци

Закрито преди 7 г. градско сметище край Кюстендил се самозапали отново

Закритото преди 7 години градско сметище край кюстендилското с. Радловци се самозапали отново. Сигналът е подаден тази сутрин след 6 ч., казаха от Областната дирекция на полицията. Малко преди 12 ч. кметът на Кюстендил Огнян Атанасов коментира за БНР, че ситуацията е овладяна. На място са изпратени екипи на Районната служба "Пожарна..

публикувано на 02.02.25 в 13:14
Изглед от остров Санторини.

Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини

На остров Санторини са въведени извънредни мерки поради сеизмична активност. Предупреждават хората за изключително внимание. Сеизмолозите не изключват силно земетресение на остров Санторини заради повишената сеизмична активност на Цикладските острови в последните няколко дни. За 6 часа са регистрирани 25 труса, засега те са в рамките на..

публикувано на 02.02.25 в 12:49

Част от действащите 2G и 3G мобилни мрежи в България ще бъдат изключени

Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през тази година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че ще бъде даден превес на мрежите от четвърто и пето поколение. Дейността на мобилните предприятия е да предоставят електронни съобщителни услуги при ползване максимално от всички..

публикувано на 02.02.25 в 12:46