Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Кишкова: Няма причина да се показва спалнята на осъден за кражба

Огласяването на доказателства от досъдебни производства засяга лични права и създава впечатление за виновност, казва юристът

Искра Кишкова
Снимка: БГНЕС

"Не трябва да се разгласяват такива доказателства, които могат да доведат до предварително съставяне на мнение, че едно лице е виновно. Много са страшни последиците." Това заяви в предаването "Преди всички" адвокат Искра Кишкова.  

Заедно с бившия съдия, а сега адвокат Методи Лалов тя отправи писмо до Министерския съвет, Висшия съдебен съвет, президента и омбудсмана, в което се настоява за промяна в Наказателно-процесуалния кодекс, свързана с огласяването на данни по досъдебни производства. Лалов и Кишкова предлагат да се допълни член 198 от НПК, така че разгласяването на подобна информация, включително от органите на досъдебното производство, да се разрешава само ако е необходимо за провеждане на обективно, всестранно и пълно разследване. За всички, които са учили право, разпоредбата на този член от НПК е ясна, но явно е налице някаква възможност за тълкуване, изтъкна юристът. 

Петър Ненов, осъден на 6 г. затвор в Румъния, искал съдействие от Пламен Бобоков да му уреди помилване от президента. За целта Пламен Бобоков ползва контактите си с Пламен Узунов, сочат нови чатове между двамата, разпространени от прокуратурата. Снимка: БГНЕС

Частично се разгласяват доказателства, например чатовете като лична кореспонденция, защитена от Конституцията и не е ясно какво ще допринесе това за разследването, посочи Искра Кишкова. „Същевременно обаче в обществото остава едно впечатление за виновност на дадено лице. Това впечатление за виновност е трайно насадено.“

Така се създава и изкуствено уронване на доброто име на съда, който взема решението се след анализ и преценка на всички доказателства, не само на огласените, допълни юристът. 

„Защото, виждате ли, цялото общество мисли, че някой е виновен, но накрая съдът казва, че той е невинен. Ето това е единият проблем. Другият проблем е, когато има такова навлизане в личната сфера, което няма общо с извършеното престъпление. Дори едно лице да бъде осъдено за кражба, няма причина да бъде снимана спалнята му."

Петър Ненов, осъден на 6 г. затвор в Румъния, искал съдействие от Пламен Бобоков да му уреди помилване от президента. За целта Пламен Бобоков ползва контактите си с Пламен Узунов, сочат нови чатове между двамата, разпространени от прокуратурата. Снимка: БГНЕС

„Не може да има разгласяване на чатове, снимане на тоалетни, снимане на гардероби, на спалните на хората. Това навлизане в личния живот не оправдава по никакъв начин разследването“, отбеляза адвокат Искра Кишкова. Не може да става дума за разгласяване на доказателства от досъдебно производство в обществен интерес, категорична е тя.

Презумпцията за невиновност е като аксиомата в математиката – универсална истина, например „човек не може да съществува без въздух“, посочи адвокат Кишкова. „Всяко нейно ограничаване може да доведе до ограничаване, до нарушаване на човешките права. Много права, които могат до такава степен да засегнат човешкото здраве, живот, добро име, че то да не може да бъде никога възстановено, независимо дали след години съдът ще постанови оправдателна присъда“, коментира юристът.

„И хлябът, и ножът са в прокурора в случая. Той разрешава това разгласяване“, обобщи Искра Кишкова.

Цялото интервю е в звуковия файл.
Снимки в текста: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13