Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разместват се бизнес пластове

Проф. Ивайло Дичев: Приватизиран е не само плажът, приватизирана е НСО

С акцията си Гешев подари на президента Радев ролята на обединител на протестите срещу правителството на Борисов

Проф. Ивайло Дичев
Снимка: БГНЕС

„Демократична България“ успя да се обърне към широк кръг хора, успя да бъде разбрана и най-после излезе от своите малко умозрителни сложни тематики. Акцията на Христо Иванов беше изключително успешна. Това каза пред БНР културният антрополог и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Ивайло Дичев.

„Тези неща, което той доскоро защитаваше на юридическото поле, със сложни аргументи, които не всички разбираха, сега бяха показани чрез тая случка ("десантът" на Росенец - бел. ред.) Беше видяно от всички. Успя да хване емоцията на много широк кръг хора. Той заби клин всъщност между лъжепатриотите, които поддържат управлението, и ГЕРБ. Националистите основно влязоха във властта, уж за да спрат ДПС. Оказва се, че те са тези, които всъщност поддържат окупацията, незаконната окупация на българската територия, което пак е един символ.“

Беше показано нещо, което е ясно на всички - че държавата се управлява от тройна коалиция – ГЕРБ, ОП и ДПС и акцията на Христо Иванов имаше за цел да го докаже.

Бойко Борисов е изключително уплашен от това, което става, смята проф. Ивайло Дичев.

„Започва нещо, което не знаем докъде ще стигне. Напрежението се нагнетява от няколко месеца. Вероятно се разместват някакви пластове в бизнеса. По-новите поколения бизнесмени от типа на Домусчиев и Пеевски изместват по-старите от типа на Божков и на Златев, да кажем. Има нещо, което става, което ще разберем. Така или иначе, серия от събития, разкрития, признания на Божков за огромни подкупи, купуване на акции от Първа инвестиционна банка – серия от неща, които започнаха да нагнетяват напрежението. И сега тази искра, която хвърли Христо Иванов.“

По-сериозният момент тук е въвличането на президента, смята Ивайло Дичев, като нарече „огромен гаф“ нахлуването на Прокуратурата „с тежко въоръжение“ в Президентството.

Защо беше нужно на Прокуратурата да си създава такъв враг в лицето на президента? Той се превръща в това, което е отдавна очаквано – в обединител на нацията. Там седят леви, десни, млади, стари – скандират, прегръщат се с него. Едно събитие, което би трябвало да уплаши много сериозно Бойко Борисов. Срещу него се консолидира вече маса хора, начело на която стои важна държавна институция – Президентството.“

Надига се недоволство, което на всичкото отгоре се сдоби с уважаван и популярен лидер, какъвто е президентът. Обедини отляво и отдясно всякакви хора. Просто се готвим като че ли за нови избори наесен. В началото на годината нямаше никакви изгледи за такова нещо“, допълни Дичев.

Разглеждайки двете версии – че Прокуратурата работи за Пеевски и че Бойко Борисов управлява Прокуратурата, проф. Дичев коментира:

„Започвам да си мисля, че г-н Гешев просто е неуправляем и действа на своя глава. Не мога да си представя умен политик като Ахмед Доган да допуска такива грешки. Още по-малко Борисов, който 10 години ни управлява.“

„Тези младежи там, на плажа, които изблъскаха тримата дебаркирали във водата, те бяха по джапанки, по фланелки и с пистолети./…/ Вижте докъде е стигнала държавата. Не само е приватизиран плажът, приватизирана е службата за охрана, която върши поръчки на „семейството“.

Запитан, ако президентът отговаря за Националната служба за охрана, защо не уволни незабавно шефа на службата, Ивайло Дичев отбеляза:

„Това е удивително. В първия момент се създаде впечатление, че няма сила, която да може да свали охраната на Пеевски и Доган. Единият решава, пък другият решава, пък трима души, тричленка… Надявам се, че ще бъде свалена тази охрана, която е скандал сама по себе си. И тези младежи по джапанки и с пистолети ще бъдат върнати към служба на родината, а не към някакви частни лица.

Налице е блокиране на институциите чрез юридико-нормативна джунгла, подчерта преподавателят.

Така са направени някакви разпоредби, че всеки си има своята губерния. Единият отговаря за едно, другият – за друго, прехвърлят си топката и в крайна сметка никога нищо не се случва. В тая държава това е проблемът – институциите са тотално блокирани.“

Бойко Борисов се провали с Covid заради своя популизъм, изтъква проф. Дичев.

„Първоначално мерките бяха много ясни, навременни, след което изведнъж реши да отстъпи пред разни хора – футболисти, нощни барове и т.н. И, разбира се, се провали работата. Той лавира. Грешката тук е неговият зиг-заг. Сега вади тежката артилерия – извади Covid-а: ние сме тук в тая криза, а вие правите протести, ще се заразявате, президентът ще е виновен за това, че се заразяват хората.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16