Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

4 години от опита за преврат в Турция

Годишнината от опита за преврат беше отбелязана в Истанбул и в други турски градове

Опитът за преврат от 15 юли 2016 г. в съседна Турция е най-значимият вододел в съвременната турска история. Предприетите от властите драконовски мерки срещу опозицията доведоха до сериозно влошаване на отношенията с Европейския съюз. Системата на управление на страната беше сменена на референдум през пролетта на 2017 г. и беше въведена действащата президентската система със засилени правомощия на държавния глава.

Денят официално се нарича Ден на демокрацията и националното единство и беше отбелязан със серия от различни възпоменателни церемонии и други събития в цялата страна.

Преди обед турският президент Реджеп Тайип Ердоган поднесе венци пред паметника на загиналите на 15 юли. При пуча живота си загубиха 251 души, над 2200 бяха ранени.

Впоследствие турският президент участва във възпоменателна церемония в Меджлиса. Вчера лидерът на най-голямата опозиционна партия – Народнорепубликанската Кемал Кълъчдароглу, обяви, че заедно с парламентарната група на формацията няма да участва в церемонията. Той отново обвини Ердоган, че е знаел за преврата и попита защо в продължение на 4 години не се публикува подготвеният доклад за събитията от 15 юли. Днес да посети честването отказа и лидерката на опозиционата Добра партия Мерал Акшенер, която се позова на опасения от коронавируса поради заразен служител на охраната.

Въпреки че президентът Реджеп Тайип Ердоган проведе тържествен обяд със семейства на загиналите при метежа, други от тях протестираха. Загиналите и ранени тогава бяха приравнени на загинали или ранени по време на военни действия и на тях или на семействата им бяха обещани някои социални придобивки, свързани с този статут. Полицията спря марша на протестиращите, които се оплакват от неизпълнението на дадените им обещания. През миналия месец някои от хората, изправили се срещу превратаджиите преди 4 години, протестираха в столицата Анкара, настоявайки да получат полагащите им се финансови средства от кампанията за подпомагане на пострадалите, която беше обявена след опита за преврат. Събраните средства са на стойност около 340 млн. турски лири.

Довечера в президентския комплекс ще се проведе концерт на президентския симфоничен оркестър с известния пианист и цигулар Фахир Атакоглу, който е композирал специална пиеса „Легендарният 15 юли“.

След опита за преврат около 150 000 души, за които се смята, че са били свързани с мрежата на Фетуллах Гюлен, бяха уволнени от държавна служба.

Вътрешният министър Сюлейман Сойлу съобщи, че почти 283 000 души са били задържани при операциите след опита за преврат. От тях почти 95 000 са били арестувани със съдебно разпореждане, 26 000 души са осъдени.

След 15 юли 2016 г. Турция е поискала от 105 страни екстрадирането на над 800 души, за които смята, че са част от движението на Гюлен. Най-много от бегълците се намират в Съединените щати (156 души), Германия (77), Гърция (64) и други държави. В отговор на искания от Анкара общо 116 души от 27 страни са били екстрадирани. Турското разузнаване върна насилствено в страната над 80 души от 18 страни, предимно от Африка. Отвличането на 6 души в Косово от страна на турските специални служби предизвика вътрешнополитически скандал в балканската страна през 2018 г.

Общо 119 медии са били затворени след 15 юли 2016 г., съобщи по-рано вицепрезидентът Фуад Октай в отговор на парламентарен въпрос от депутат от прокюрдската Демократична партия на народите. Сред затворените медии са 53 вестника, 200 списания, 24 радио-станции и 6 новинарски агенции. Бяха затворени не само свързаните с движението на Фетуллах Гюлен медии, но и някои леви и прокюрдски издания.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владислав Ванков: Виното е уникална реклама за България

В двора на Археологическия във Варна музей се проведе един от най-разпознаваемите винени фестивали у нас. Сред инициаторите са братята Георги и Владислав Ванкови, които създават свой винен проект – изба, която да развива местната винена култура от района на Северното Черноморие. Издали са карта на избите на Североизтока и на..

публикувано на 22.07.24 в 14:38
Министърът на образованието проф. Галин Цоков (вдясно) участва в церемонията по първа копка на нов корпус на НПМГ, София, 22 юли 2024 г.

НПМГ ще има нова четириетажна учебна сграда с физкултурен салон и СТЕМ-център

Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков направи първа копка на нов корпус на Националната природо-математическа гимназия "Академик Любомир Чакалов" в София. Към учебното заведение ще бъдат изградени нова четириетажна учебна сграда, както и физкултурен салон и многофункционална зала. Първа копка на нов корпус на НПМГ "Акад...

публикувано на 22.07.24 в 14:24
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Имаше шанс за правителство на ПП-ДБ, но ако има желание

Бойко Борисов е основният проблем на държавата. Той сваля всяко управление чрез регулатори, служби и т. нат. Сега ПП си мислят, че го опитомяват и след следващите избори ще управляват. Не, ще ги последва съдбата на ДПС. Това каза в интервю пред БНР политологът Калоян Методиев, изпран за депутат от БСП, който бе изключен и сега е..

публикувано на 22.07.24 в 14:10
Кристиан Вигенин

Вигенин: Връщането на втория мандат не беше неочаквано

Връщането на втория мандат не беше неочаквано, коментира зам.-председателят на БСП Кристиан Вигенин. Според него   перспективата да се стигне до правителство в този парламент изглежда все по-трудно постижима. Въпреки това, от БСП са готови, ако получат третия мандат, да опитат да съставят експертен кабинет и затова предлагат на   президента..

публикувано на 22.07.24 в 14:05

Върнаха десетки откраднати и изнесени от Кипър църковни реликви и антики

В Кипър бяха върнати 60 откраднати и незаконно изнесени след турската инвазия преди 50 години църковни реликви и праисторически антики. Ограбването на религиозното и културното наследство е една от най-трагичните открити рани на турското нашествие и продължаващата окупация, заяви президентът Никос Христодулидис на церемонията днес в..

публикувано на 22.07.24 в 14:02

КНСБ настоява за ръст с поне 20% на бюджета на МВР за пожарна безопасност

КНСБ настоява да бъдат увеличени минимум с 20 процента парите за издръжка и капиталови разходи в бюджета на МВР за пожарна безопасност и защита на населението от бедствия и аварии. Синдикатът оповести пакет от мерки във връзка с повишената опасност от пожари в страната и работата в условия на високи температури. Сред другите искания на..

публикувано на 22.07.24 в 13:57

КФН: Пенсионните фондове са с положителна доходност

Bcичĸи yнивepcaлни, пpoфecиoнaлни и дoбpoвoлни частни пенсионни фoндoвe са с пoлoжитeлнa дoxoднocт – това сочат данните на Комисията за финансов надзор за последния до момента наблюдаван двегодишен период от 30 юни 2022 година до 28 юни 2024 година. Средноаритметичната доходност на годишна база за изминалия 24-месечен период за най-масовите..

публикувано на 22.07.24 в 13:36