Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ вкарват "Турски поток" в списъка за санкции

Снимка: TurkStream

Държавният департамент на САЩ ще включи „Турски поток“ и „Северен поток-2“ сред проектите, попадащи под санкциите на закона „За противодействие на противниците на Америка с помощта на санкции“ (CAATSA). Това заяви държавният секретар Майк Помпейо.

„Държавният департамент ще обнови CAATSA, включвайки в него „Северен поток-2“ и втората отсечка на „Турски поток“. Това означава, че могат да бъдат наложени санкции на инвестициите или другите видове дейности, свързани с тези руски енергийни експортни тръбопроводи“, подчерта той, цитиран от ТАСС.

„Това е недвусмислено предупреждение към компаниите, оказващи помощ на руските проекти с пагубно влияние и вземащи участие в тях, че тяхното участие е недопустимо: излезте от тези проекти сега или рискувате последици“, заяви Помпео.

Държавният секретар смята, че „Турски поток“ и „Северен поток-2“ „не са търговски проекти“. „Те са главните инструменти на Кремъл за разширяването на зависимостта на Европа от руските енергоносители, инструменти, които подкопават Украйна, прекратяват транзита на газ през тази изключително важна демократична страна, инструмент, който в крайна сметка подкопава трансатлантическата сигурност. САЩ винаги са готови да помогнат на нашите европейски приятели да удовлетворят своите енергийни нужди“, каза Помпео.

Газопроводът „Турски поток“ беше обявен от руския президент Владимир Путин в Анкара през декември 2014 г. Този проект замени „Южен поток“, който трябваше да минава през България, но не отговаряше на изискванията на Третия енергиен пакет на Европейския съюз.

„Турски поток“ включва две отсечки, които свързват Русия и Турция по дъното на Черно море. Всяка една от тях е с капацитет 15,75 милиарда куб.м. газ. Първата отсечка бе пусната в експлоатация на тържествена церемония в Истанбул на 8 януари тази година. На откриването присъстваха президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган, а също така премиерът на България Бойко Борисов и сръбският лидер Александър Вучич.

Втората отсечка на „Турски поток“ трябва да мине през България и да доставя природен газ за Сърбия и Унгария. В България тръбата се нарича „Балкански поток“. Нейното строителство се забави, включително и заради пандемията от коронавирус.

Вицепремиерът Томислав Дончев отново заяви днес пред бТВ позицията на правителството, че „Балкански поток“ е различен проект от втората отсечка на „Турски поток“ и не е нейно продължение, а представлява разширяване на българската газопроводна мрежа.

Вашингтон винаги се е обявявал срещу „Турски поток“. Два дни след пускането в експлоатацията на газопровода, на 10 януари 2020 г., САЩ изпратиха ясен сигнал, че са против продължението на тръбата през българска територия за ЕС. Съединените щати са против втората линия на газопровода „Турски поток“, предназначена за доставки на газ за Югоизточна Европа през България, тъй като я разглеждат като геостратегически проект на Русия, заяви тогава заместник-държавният секретар по политическите въпроси Дейвид Хейл, който е №3 в Държавния департамент на САЩ.

„Съзнаваме, че енергийната сигурност е много важна за Европа и разбираме, че когато нашите съюзници имат сигурен достъп до енергоизточници, те са по-силни, по-благонадеждни съюзници“, каза той и добави:

„Проблемът е, че Москва има други възгледи. Москва използва енергоизточниците си като политически инструмент, с който да упражнява влияние, за да разделя Европа. „Северен поток-2“ и втората линия на „Турски поток“ са проблем, защото не осигуряват енергийна диверсификация за Европа. Те дестабилизират Украйна, защото Русия получава възможност да заобиколи тръбопроводите на украинска територия“.

В самата Русия многократно са заявявали, че втората отсечка на „Турски поток“ се изгражда преди всичко в подкрепа на руския съюзник на Балканите – Сърбия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Страните от НАТО потвърдиха подкрепата си за Украйна

Страните от НАТО потвърдиха подкрепата си за Киев на среща с украински представители в отговор на изстрелването на руска балистична ракета със среден обсег по град Днипро миналата седмица. Рюте призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта за Украйна Ръководителят на украинското военно разузнаване и началникът на военновъздушните сили са..

публикувано на 26.11.24 в 20:01
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов говори пред медиите по време на посещението си Стара Загора след работната среща с ръководството на ТЕЦ 2 - 26 ноември 2024 г.

България и "Булгартрансгаз" не са се отказали от проекта за разширение на газохранилище "Чирен"

България и "Булгартрансгаз" не са се отказали от проекта за разширение на газохранилище "Чирен". Това обяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод обявеното разследване на "Антикорупционния фонд", в което се твърди, че държавата се е отказала от 26 млн. лв. неустойки заради провалените сондажи за разширяването на газовото..

публикувано на 26.11.24 в 19:52

Откриха паметник на Благовест Сендов пред Факултета по математика и информатика на СУ

Паметник на акад. Благовест Сендов беше открит днес в парковото пространство пред Факултета по математика и информатика на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев, председателят на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски и внукът на..

публикувано на 26.11.24 в 19:49

Предлагат поскъпване на водата в Смолянско с 6%

С близо 6% поскъпване на водата в Смолянска област предлагат от КЕВР. Предложението е от първи януари 2025 г. цената на кубик да скочи с 31 стотинки, а именно - абонатите на ВиК-Смолян да плащат вече 5,68 лв. с ДДС за кубик вместо досегашните 5,37 лв. (с ДДС).  Това са последиците от недоброто управление на проекта за водния цикъл, които оказват влияние..

публикувано на 26.11.24 в 19:38
Президентът на България Румен Радев (втори вляво) и президентът на Виетнам Лъонг Къонг (втори вдясно) и кметът на Русе Пенчо Милков (крайният вляво) - Ханой, 26 ноември 2024

Кметът на Русе: Запазването на контрола по границата с Румъния след приемането в Шенген е неправилно

Запазването на контрола по българо-румънската граница за поне шест месеца след приемането на двете страни в Шенген е неправилно решение, заяви кметът на Русе Пенчо Милков: "Трафикът, който минава през нашия град и се задържа с часове, ни затормозява. Пътят минава през тялото на града, там минават десетки хиляди коли всеки ден и хиляди тежки..

публикувано на 26.11.24 в 19:24
Секретарят на Народния комитет на Хайфонг - Ле Тиен Чоу и президентът Румен Радев - 26 ноември 2024 г.

Президентът в Ханой: Мъдрата дипломация предотвратява военни конфликти, укрепва мира и стабилността

Мъдрата дипломация предотвратява военни конфликти, укрепва мира и стабилността, посочи президентът Румен Радев пред бъдещи дипломати в Ханой. Радев изнесе лекция в Дипломатическата академия на МВнР във Виетнам Президентът подчерта, че през последното десетилетие диалогът между България и Виетнам на най-високо политическо ниво се подобрява...

публикувано на 26.11.24 в 19:20

Среща за организацията по границите след приемането ни в Шенген ще се проведе в МС

Утре в Министерския съвет ще се проведе среща относно организацията по границите ни след като страната ни стане пълноправен член на Шенген. Това предстои да бъде гласувано на срещата на министрите на вътрешните работи от ЕС на 12 декември в Брюксел. Съвещанието ще се проведе след правителственото заседание в сряда и в него ще вземат участие министри от..

публикувано на 26.11.24 в 19:14