Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономистът Ясен Георгиев:

България може да прекара повече от 5 години в преддверието на еврозоната

Все още няма трайна стагнация в икономиката

Снимка: архив

България може да остане в зоната на  валутно-курсовия механизъм ERM II дори 10 години и да повтори сценария на Литва и Латвия заради все още неосъществени икономически и съдебни реформи. Това прогнозира в интервю за "Хоризонт" Ясен Георгиев от Института за икономическа политика.

Има минимален период за престой в т.нар. „чакалня на еврозоната“ – 2 години, но няма указана горна граница колко време една държава ще пребивава в това преддверие, пояснява Ясен Георгиев.

„Тенденцията през последните години показва, че се увеличава периодът на пребиваване в ERM II. Словения например е престояла близо 3 години в „чакалнята“, Малта и Кипър също около 3 години, преди да приемат еврото. Но страни като Литва и Латвия са стояли съответно 11 и 10 години. Това е дълъг процес, който няма да доведе до бързото приемане на България в еврозоната.“

Една от неизвършените реформи, които предстои да се случат заради поетите ангажименти, касае държавните предприятия, изтъква Георгиев. 

Това ще доведе до оптимизация, до съкращения в тези предприятия и това ще има своята социално-икономическа цена. На второ място трябва да продължат реформите в сферата на съдебната система. Така че периодът на пребиваване на България в преддверието на еврозоната може да бъде много по-дълъг от този, който досега сме наблюдавали в другите държави. Ако  средно те са пребивавали около 5 години, ние по-скоро вървим към вариант, в който България ще има много по-дълъг период на подготовка за същинското приемане на еврото. Много е вероятно да повторим сценария на Литва и на Латвия.“

Макар протестите да внасят доза несигурност, има примери за това как национални икономики се справят изключително добре, независимо от такива вътрешно-политически катаклизми, коментира икономистът и дава пример с Румъния, където за последните 4 години са се сменили 5 правителства. Това не е попречило на  страната да отчита среден ръст на икономиката от 4.5% за последните над 3 години. За сравнение – при нас ръстът е средно 3.4 на сто за периода 2017-2019 година.

Ако ограниченията заради коронавируса са били задържани за по-дълъг период, България е можела да си осигури по-добър старт на туристическия сезон, смята Георгиев. Сега по думите му има охлаждане на желанието да се посещава страната ни от туристи от важни за нас пазари.

Вътрешното потребление сега е под потенциала си, което е видно от статистиката, каза Ясен Георгиев. Налице е спад в доходите и отлагане на инвестиции и покупки за бъдещ период. Ако това потиснато вътрешно потребление се съчетае с продължаваща криза в Европа, съвсем естествено е следващото полугодие да бъде много по-негативно за българската икономика. Все още обаче не говорим за трайно стагниране на икономиката, уточнява Георгиев.

Трудно ще бъде тази година да има добри новини в сферата на икономиката. Очакваме спад на брутния вътрешен продукт около 7%. Все още всички прогнози са за една V-образна криза, тоест много рязък спад през тази година и бързо възстановяване през следващата година, казва още Ясен Георгиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов

Министърът на земеделието отива в Париж за заседание на Комисията земеделие към ОИСР

Очаква се министърът на земеделието и храните Георги Тахов да вземе участие в заседание на Комитета по земеделие към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в Париж.  В рамките на заседанието ще се проведе второ изслушване относно развитието на селскостопанския сектор в България като част от процеса на преговори по присъединяването на..

публикувано на 24.04.25 в 08:12

На международна конференция: Обсъждат образованието във времето на изкуствения интелект

Образованието във времето на изкуствения интелект и дигиталното бъдеще - това ще са част от темите, които ще бъдат обсъдени днес на международна конференция в София. Организатор е Центърът за развитие на човешките ресурси. Центърът за развитие на човешките ресурси очаква над 300 участници – представители на образователни институции,..

публикувано на 24.04.25 в 08:03
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Енергийната стратегия не е възможност, а задължение

Европа изостава от гледна точка на конкурентноспособността спрямо останалия икономически развит свят. Това заяви пред БНР енергийният експерт Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт. Предприятията в Европейския съюз потребяват ток от 2 до 3 пъти по-скъп от тока в САЩ. В цената на газа разликата е 4-5 пъти. Почти 30% от..

публикувано на 24.04.25 в 08:01

Пакистан свиква Комитета за национална сигурност заради напрежението с Индия

Пакистан свиква за днес Комитета за национална сигурност след покачване на напрежението с Индия.  Двете държави са сред деветте в света, притежаващи ядрени оръжия.  Комитетът за национална сигурност на Пакистан е съставен от висши цивилни и военни и се събира само в извънредни случаи Целта на съвещанието е "да се отговори на..

публикувано на 24.04.25 в 07:57

Сеул и Вашингтон преговарят за търговските мита на Тръмп

Сеул и Вашингтон ще проведат преговори днес и утре във Вашингтон във връзка с търговските мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп , предаде БТА като се позова на ДПА. От южнокорейска страна преговорите ще води от министъра на търговията Ан Дук-гън и министъра на финансите Чой Сан-мок . Срещата се организира по..

публикувано на 24.04.25 в 07:52
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Жертви и ранени при въздушни удари срещу Киев и Харков

Русия нанесе въздушни удари срещу Киев и Харков и тази нощ на фона на продължаващите дипломатически усилия за спиране на войната в Украйна.  Двама души са загинали и повече от 50 са били ранени в украинската столица след руска атака с ракети и дронове, съобщи кметът Виталий Кличко. 38 от пострадалите са приети за лечение в болница, на..

публикувано на 24.04.25 в 07:47

Протест срещу уволнението на директора на НИНКН пред културното министерство

Протест пред Министерството на културата се организира в следобедните часове срещу уволнението на директора на Националния институт за недвижимо културно наследство архитект Петър Петров. Има и петиция с над 200 подписали се в негова защита. Община Варна получи одобрение от НИНКН за ремонта на къщата на Антон Новак От министерството не..

публикувано на 24.04.25 в 07:46