Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли Европа да излезе заедно от най-голямата икономическа криза в историята си?

Снимка: ЕПА/БГНЕС


750 милиарда евро решават бъдещето на ЕС. Може ли Европа да излезе заедно от най-голямата икономическа криза в историята си? "Планът за възстановяване трябва да е нещо голямо, нещо небивало до сега, защото изпитанието, пред което сме изправени, е огромно, и отговорът ни трябва също да е впечатляващ", заяви германският канцлер Ангела Меркел на връх 66-тия си рожден ден, когато в Брюксел започна, а не се знае, кога ще завърши първата лична среща на европейските лидери от началото на пандемията.

Още в навечерието на срещата на върха унгарският премиер Виктор Орбан заплаши с вето, ако европейските помощи се обвържат със зачитането на върховенството на закона. Премиерът на Люксембург Ксавие Бетел изригна, че няма никакъв смисъл от срещи в Брюксел, ако не може да се говори за опазването на демокрацията и закона. А австрийският канцлер Себастиян Курц от групата на „пестеливата четворка“ заедно с Нидерландия, Дания и Швеция, нарече южноевропейските държави "счупени".

При толкова много и разнопосочни разделителни линии първата присъствена среща на върха след пандемията ще продължи по-дълго от обявените ден и половина. Повечето участници в срещата са приготвили по три чисти ризи в багажа си.

Тази и други теми са част от обзора на външнополитическите теми на отминаващата седмица, който може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Новаков

Андрей Новаков: Не е обсъждано изпращането на европейски военни в Украйна

Изпращането на военнослужещи части от европейски армии в Украйна не се е обсъждало , коментира в интервю за БНР евродепутатът Андрей Новаков, член на новосформираната комисия по отбрана в Европейския парламент. Няма държава, която да е в безопасност. Дори Германия, която страда от исторически комплекс за вина, започва да си дава сметка, че..

публикувано на 05.02.25 в 10:36
Бойко Борисов

Борисов отвърна на ПП-ДБ: Помня как партията на промяната започна да сменя регулаторите!

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реагира на упрека от ПП-ДБ за сроковете за попълване на регулаторите. ПП-ДБ: Процедурните правила за избор на регулаторите са вкарани ударно в комисиите в НС "Помня как партията на промяната започна да сменя регулаторите, когато ГЕРБ беше "изчегъртан" и не участвахме в процесите. Аз си спомням, когато в моя кабинет..

публикувано на 05.02.25 в 10:33
Форум на списание

Радев: Увеличаване на разходите за отбрана е предизвикателство за много държави в Европа

Изискването на Европейската комисия за увеличаване на разходите за отбрана до 5% от БВП е предизвикателство за много държави в Европа, каза президентът Румен Радев в словото си пред форум на сп. "Икономист", който се провежда в София.  Според държавния глава по този начин се задълбочава икономическата пропаст между "малки" и "големи" и..

публикувано на 05.02.25 в 10:24

В Перник планират ремонт на улици и тротоари

Община Перник заделя половин милион лева за текущ ремонт на улични и тротоарни настилки с паваж, паркинг елементи и тротоарни плочи. У личната и тротоарна настилка на територията на община Перник не е в добро състояние и изисква ежегодна поддръжка. Необходимо е извършване на локални ремонти, цялостна подмяна на съществуваща настилка, подмяна на капаци..

публикувано на 05.02.25 в 10:23
Лена Бориславова

ПП-ДБ: Процедурните правила за избор на регулаторите са вкарани ударно в комисиите в НС

От ПП-ДБ заявиха, че управляващото мнозинство ударно вкарва процедурните правила за всички регулатори в комисиите на Народно събрание, без публикувани правила за избор. Предвидените срокове са 7 дни, или в най-добрия случай - 14 дни, за номинирането на членове на органите. "Проблемът, за който сигнализирахме на Председателски съвет..

публикувано на 05.02.25 в 10:21
Първан Дангов

Разширяват обхвата на "синя зона" в Дупница

Предложение да се разшири обхватът на "синя зона" в центъра на града, който сега е за около 150 автомобила, да стане над 200, ще разгледат на предстоящото си заседание съветниците в Дупница. Предложението съдържа и вариант да се плаща и в събота - до 14 ч. "Над 200 автомобила, без да вдигаме таксата за престой за платеното паркиране. Има..

публикувано на 05.02.25 в 09:50

Пленарни драми: Скандал и спречкване между депутати от "Възраждане" и ПП-ДБ

Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"

публикувано на 05.02.25 в 09:48