Това каза за БНР членът на Националния съвет на БСП Михаил Миков, който направи паралел с протестите сега и тези преди 7 години, когато беше председател на НС.
„Фактите са, че управлението не може да продължава така, а хората, които са извън апатията, не искат да продължава така развитието на държавата. Големият въпрос е какво искат. Този въпрос трябва да търси отговор в политическото, защото всеки протест, който иска оставка на министър-председателя и на управлението е политически протест“.
Миков припомни, че през 2009-а година, когато е възниквала ГЕРБ, формацията е отричала партиите и коалициите „и ги титулуваха с най-различни имена“. Според Миков отново има риск да изпаднем в подобна ситуация.
„Истината е, че ГЕРБ е дясна партия и дясно управление. Днес се прави опит с темата „Корупция“ да се забрави това нещо, за да може други десни да дойдат и да дадат пак от същото“, категоричен е той:
„Много ми е странно хората, които са гласували с ГЕРБ за промяна на Конституцията в областта на съдебната власт, днес да искат нови промени в Конституцията. Имам предвид Христо Иванов и Радан Кънев. Най-странно ми е, когато разбера, че и господин Цветанов е в цялата тази история - и той сваля днес правителството на ГЕРБ…Много хора казават: „Нека да свалим ГЕРБ, пък после ще видим“! Е, какво ще видим, пак от същото, само че няма да е Бойко Борисов! Неслучайно и цялата атака днес се персонализира, защото тук трябва да говорим за партия ГЕРБ като цяло“.
Според политика и без Борисов ще има партия ГЕРБ, „с особеностите на електоралното влияние“, но въпросът е с какво заменяме това управление и дали след него ще има повече здравеопазване, образование, почтеност и по-малко корупция.
„Това са големите въпроси, на които всеки разумен човек трябва да си отговори преди да заяви своята политическа позиция. А тези отговори никакви няма! Даже виждам, че организаторите на протеста казват: „Дайте да свалим Борисов пък после ще видим“. Само че това „после“ беше и през 2009-а, беше и през 2014-15-а година и все се получава…“.
Според него на протестите няма никакви социални искания, „за да може за пореден път някакви политически проекти да получат присъствие в парламента“.
„Днес протестират младите и образованите, само че какво ще стане, ако излязат да протестират онези 200-300 хиляди работещи бедни или пенсионерите, които живеят на месец с 250 лв. Това са въпроси, на които всяка политическа партия трябва да даде ясен отговор: „Какво става след падането на Борисов с пенсиите; Какво става с безработицата“. Това са големите въпроси, от които всеки бяга и това крие сериозен риск“.
Миков заяви, че предсрочни избори са „бърз начин за прегрупиране на ГЕРБ“ и коментира искането на опозицията за такива при липса на ясна политическа алтернатива:
„Парламентарните избори са пролетта и то след една зима в условия на Covid рецесия в Европа, в света, засягаща и България. Не мога да разбера политическия прагматизъм защо отстъпва на емоцията или има някаква доза неискреност. На всички, които казват: „Искаме предсрочни избори“, им е нужно време, за да се подготвят за тях… Ако се отиде към служебен кабинет, той ще бъде силно затворен в рамките на конституционния срок от 2 месеца…“
„Очевидно има подготовка за следващите избори, независимо кога са те. Подготовка, в която някои политици искат да избягат от неудобните въпроси, в която не се поставят големите обществени въпроси. Смятам, че БСП много по-сериозно трябва да постави въпросите за здравеопазването, за образованието…“.
„Едно достойно представяне на БСП минава през упорита работа и консолидация, а не виждам такива нагласи в днешното ръководство, напротив – то иска да отлюспи тези, които мислят различно“, обобщи Миков.
Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..
Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..
80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите. От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..
Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..
С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...
В Кипър започва най-голямата ежегодна кампания, посветена на борбата с рака и за набиране на дарителски средства в подкрепа на онкоболните. Началото на 50-ия "Поход на Христодула“ ще даде днес председателят на парламента Анита Димитриу. На своята 50-а годишнина "Походът на Христодула“ ще премине през Кипър по "специален и символичен маршрут,..
В Плевен на официална церемония връчиха наградите от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". С голямата награда беше удостоен Иван Димитров за пиесата "Книгата на моя живот" . Журито с председател драматурга и поет Стефан Иванов, присъди отличия за три пиеси за драматичен театър и една за куклен театър...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...