След шестгодишно прекъсване в Мездра бе възстановен симпозиума по скулптура. До 7-и август петима автори ще изработят пет пластики от бял врачански камък. Каменните блокове са дарение от местни фирми за добив и обработка на този популярен скален материал, чиито находища са в района.
Скулптурите ще бъдат експонирани в галерията на открито по пешеходната алея в града. Там вече има над 30 каменни пластики от предишни издания на симпозиума. Алеята бе изградена на мястото на стара железопътна линия.
"Уникална инициатива, която трябва да продължи. За жалост беше прекъсната последните години и отново възобновена", каза Теодор Дъскотлиев.
"Уникална инициатива въобще за България, защото няма много такива музеи на открито", допълни Рафаил Георгиев.
"За всеки един град е добре, остава като културно наследство и е обучително както за възрастните, така и за малки деца", подчерта Кирил Георгиев. Началото на симпозиума по скулптура е поставено през 2004 година. Идеята е да се провежда като биенале, а изработените творби да бъдат експонирани на открито.
36 каменни пластики от 28 автори украсяват пешеходната алея в Мездра. След седмото издание на симпозиума по скулптура тази година ще бъдат добавени още пет.
"Моята творба се казва "Ритъм". Представлява две части от сфера, които са разместени, има прорези, които наподобяват клавиши на пиано", каза Калин Георгиев.
"Творбата ми се казва "Изгрев над Искър". Представлява общо казано стилизирано слънце и вълни", подчерта Рафаил Георгиев.
"Участвам със скулптура, която нарекох "Вътре - вън - вътре" и тя ще бъде една композиция, която се развива вертикално от кубове и меки форми, които влизат в тези кубове и излизат от тях", изтъкна Теодор Дъскотлиев.
"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..