Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епидемиологията като криминалистика

Снимка: Маргарита Иванова

Четвърти месец светът живее под знака на пандемията от Covid -19. У нас доказано заразените с коронавируса са вече над 10 000. Многократно по-голям обаче е броят на контактните лица, които трябва да спазват карантина, за да се избегне масовото разпространение на вируса.

Цялата организация по издирването, установяването и регистрацията на заразените и контактните лица се извършва от служителите на Районните здравни инспекции. Повечето от тях са на почти непрекъснат режим на работа, с постоянни дежурства и без почивка.

„Ало, добър ден“ - така започва всяка от десетките анкети, които инспекторите провеждат всеки ден с пациенти с положителни проби за коронавируса. Целта е да получат цялата налична информация за заразеното лице, за да вземат мерки, обясни старши инспектор Таня Симеонова:

„Освен епидемиологичните проучвания на всеки положителен, ние се свързваме с контактните, отделно разговаряме с колегите от цялата страна. Правим трансфер. От края на февруари живеем с Covid-19“. Карантини, смъртни случаи, гледаме да сме съпричастни с всеки един човек. Да влезем в положение“.

Работата ги среща с най-различни хора - уплашени, сърдити, благодарни - всякакви:

Някои ни обиждат, псуват. Казват, че ги правим затворници. Но това не ме демотивира“.

Всекидневно се сблъскват с различни казуси и се опитват да помагат. Понякога се получава, понякога - не. Много зависи от човека отсреща, споделя епидемиологът д-р Вяра Георгиева:

„Аз съм съгласна, че хората усещат дискомфорт, но в крайна сметка такива са правилата“.  

Издирването на контактните лица е истинско предизвикателство. Ненапразно епидемиологията се сравнява с криминалистиката, посочва д-р Боряна Халова:

„Пълно разследване – трябва да видиш кой е контактен, носиш отговорност за всичко“.

Често хората съобщават неверни данни, фалшиви адреси и телефонни номера. Смятат, че така ще избегнат карантината, но грешат", допълва Таня Симеонова.

„Работата е много, а хората са малко и вече изнемогват, а обслужваме и летището“, уточнява началникът на отдела д-р Ирина Гайтаневска.

„Ние сме между 10 и 15 души тук, на място. Другите са на терен. Даваме всичко от себе си, но колегите са на предела на силите си, а имаме и кратки срокове за изпълнение на задълженията ни“.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31

Майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис в живо дърво

За Великден майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис. Той е оформен в хралупата на стара черница в двора на етнографския музей във Враца.  Засега в естествената кухина в дървото има красиво изографисана икона на св. Богородица, пана с иконостасна дърворезба, метален кръст и свещник. Те са..

обновено на 05.05.24 в 09:01

2000 лв. бяха събрани в помощ на 27-годишната Силвия Пенева на великденски благотворителен базар

На Възкресение възкресяваме вярата в доброто и обичта между хората. Доказаха го стотици горнооряховци, които се събраха в двора на храма „Свети Три светители“ и се включиха в благотворителния великденски базар, за да подпомогнат лечението на 27-годишната Силвия Пенева. Младата жена се нуждае от операция в Турция, за да може да ходи нормално...

публикувано на 05.05.24 в 08:07

Благодарни пациенти откриха плоча в памет на д-р Ивелин Тончев

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната..

публикувано на 05.05.24 в 07:02

Хищни, хитри, манипулатори, експлоататори... Суперсилите на растенията

"Това е много малък хербариум, между 15 000 и 20 000 вида . Има с над милион и половина образци. Цяла сграда – само хербариум. Ние сме още малки, скромни". Така ботаникът гл. ас. д-р Сълза Палпурина описва хербариума на Националния природонаучен музей в предаването "Изотопия" , докато показва експонатите, скрити за посетителите, но..

публикувано на 02.05.24 в 23:06

5 мандата и един Хеър – Ниймайер, който винаги играе роля на вота в Кърджали

До 7 май партиите в Кърджали трябва да обявят своите листи и техните водачи за участие в извънредните национални избори на 9 юни. Засега единствено партия „Възраждане“ съобщи имената на кандидатите и първа се регистрира в Районната избирателна комисия. Пет са мандатите за област Кърджали.  Четири от тях получава ДПС, като интригата за последния..

публикувано на 02.05.24 в 13:55
 Севдалин Духнев

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели. Роден в Силистра , живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да..

публикувано на 29.04.24 в 10:24