Информатика и софтуерни науки иска да учи Иван Духов в София тази есен. Успял е да намери баланса между ученето и работата, с която печели и пари. Особено тази година, след като трябвало да се готви за кандидат-студентските изпити в условията на Covid-19 и дистанционно обучение. Но още незавършил гимназията, 19- годишният младеж вече има опит от участия в олимпиади, състезания, разработване на игри.
"Още от малък ме влечеше сферата. Бях разработвал някакви мънички нещица в къщи. И като видях, че гимназията са обявили точно този профил - математика и информатика, реших, че ще кандидатствам с него. Баща ми е учител по информационни технологии. Той имаше някакви учебници, с които преподаваше в къщи. И аз един ден, нямаше много какво да правя и реших да ги поразлистя. Видях за какво стана въпрос, прецених, че ми е интересно и реших да го питам да ми пообясни някои нещица. Определено беше интересно, особено в часовете по информатика - госпожа Горанова, тя на изключително високо ниво ни подготвяше. Минахме висша математика, аналитична геометрия", каза за БНР Иван Духов.
Директорът на гимназията в Гоце Делчев Елка Божикова казва, че изборът бил труден, защото за наградата на името на генерал Андрей Боцев документи подали 15 ученици. По критерии, за които се дават точки, Иван Духов се класирал на първо място.
"Ние не знаехме кой ще кандидатства. Обявихме критериите и чак след това учениците имаха право да кандидатстват. Ние искаме това да бъдат ученици, които да са били класирани на международни математически конкурси и състезания, да са получили медали, грамоти награди на национални математически състезания. Ученици, които да са заемали престижните, в първите 10 на страната, места от национално състезание по информационни технологии. И критериите ни разписват всяко място, което е взел ученикът, колко точки му носи. Генерал Боцев е завършил нашата гимназия. Връзката на генерал Боцев с гимназията е дълголетна, тя не е епизодична. И за нас беше важно да има награда, с която да казваме на поколенията, да показваме личността, да ги запознаваме с личността на генерал Боцев и тя да бъде една от личностите, които да дават добър пример на младите хора", подчерта Елка Божикова.
Съпругата на генерал Андрей Боцев, д-р Валентина Ангелова, обясни, че целта на наградата на негово име е да остави послания, в които самият генерал е вярвал.
"И той е тръгнал от тези чинове, от тази врата, от тази гимназия. От един малък югозападен град, за да стигне до върха. Една мечта, едни истински цели и желание да се служи докрай. Това е човек, който изключително много уважава достойнството на всеки и по всякакъв начин се мъчеше да помогне с каквото може. Той винаги казва: „Аз първо съм се родил човек, и след това съм станал генерал.“
Д-р Валентина допълни, че генерал Боцев винаги се е съобразявал с чуждото мнение. "Той беше изключително горд, особено когато тръгнаха реформите в армията, за да може да стане нашата българска армия модерна, европейска армия."
"Изключително съм горда пък, че това мое начинание с наградата вече е факт. Решихме да бъде в областта на математиката и информационните технологии, защото математиката е любимата на Андрей. Но зрелостник, който постигне изключително високи успехи, в която и да е област, дали ще бъде в областта на химия, биология, история, ще бъда горда да получи плакет с дъбовите листа и с любимия цитат на Андрей: „Бъдете истински българи! Да, бъдете истински българи! България над всичко. Както казваше: „Знамена много, ама знаменосци…"
Първият носител на наградата на името на генерал Андрей Боцев - Иван Духов смята да изпълни призива, изписан на плакета.
"Решил съм да остана тук. Когато съм пътувал някъде за по-дълго време, винаги ме е влечало да се върна тук. Като цяло стандартът на живот, начинът на живот, близките хора, а и отделно в IT сферата стандартът, който се поддържа в нашата страна, е доста висок. В сравнение с европейско ниво, даже и в Щатите. Примерно, ако го измерваме в заплати, заплатата, която се взема тук, може да си позволиш много по-добър стандарт, отколкото със същата заплата или дори двойна заплата някъде в чужбина. Със сигурност всеки се чувства много добре, когато в един момент стане самостоятелен и не разчита изцяло на своите родители", подчерта Иван Духов.
Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"