Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Духов е първият носител на наградата на името на ген. Андрей Боцев

Иван Духов е първият носител на наградата на името на генерал Андрей Боцев
Снимка: Добромир Видев

Всяка година ученик от Природоматематическа гимназия „Яне Сандански“ в Гоце Делчев ще получава отличие на името на бившия началник на отбраната генерал Андрей Боцев. Решението е на съпругата на генерала - д-р Валентина Ангелова. Генерал Андрей Боцев почина в края на февруари. Първият носител на отличието е Иван Духов.

Информатика и софтуерни науки иска да учи Иван Духов в София тази есен. Успял е да намери баланса между ученето и работата, с която печели и пари. Особено тази година, след като трябвало да се готви за кандидат-студентските изпити в условията на Covid-19 и дистанционно обучение. Но още незавършил гимназията, 19- годишният младеж вече има опит от участия в олимпиади, състезания, разработване на игри.

"Още от малък ме влечеше сферата. Бях разработвал някакви мънички нещица в къщи. И като видях, че гимназията са обявили точно този профил - математика и информатика, реших, че ще кандидатствам с него. Баща ми е учител по информационни технологии. Той имаше някакви учебници, с които преподаваше в къщи. И аз един ден, нямаше много какво да правя и реших да ги поразлистя. Видях за какво стана въпрос, прецених, че ми е интересно и реших да го питам да ми пообясни някои нещица. Определено беше интересно, особено в часовете по информатика - госпожа Горанова, тя на изключително високо ниво ни подготвяше. Минахме висша математика, аналитична геометрия", каза за БНР Иван Духов.

Директорът на гимназията в Гоце Делчев Елка Божикова казва, че изборът бил труден, защото за наградата на името на генерал Андрей Боцев документи подали 15 ученици. По критерии, за които се дават точки, Иван Духов се класирал на първо място.

"Ние не знаехме кой ще кандидатства. Обявихме критериите и чак след това учениците имаха право да кандидатстват. Ние искаме това да бъдат ученици, които да са били класирани на международни математически конкурси и състезания, да са получили медали, грамоти награди на национални математически състезания. Ученици, които да са заемали престижните, в първите 10 на страната, места от национално състезание по информационни технологии. И критериите ни разписват всяко място, което е взел ученикът, колко точки му носи. Генерал Боцев е завършил нашата гимназия. Връзката на генерал Боцев с гимназията е дълголетна, тя не е епизодична. И за нас беше важно да има награда, с която да казваме на поколенията, да показваме личността, да ги запознаваме с личността на генерал Боцев и тя да бъде една от личностите, които да дават добър пример на младите хора", подчерта Елка Божикова.

Съпругата на генерал Андрей Боцев, д-р Валентина Ангелова, обясни, че целта на наградата на негово име е да остави послания, в които самият генерал е вярвал.

"И той е тръгнал от тези чинове, от тази врата, от тази гимназия. От един малък югозападен град, за да стигне до върха. Една мечта, едни истински цели и желание да се служи докрай. Това е човек, който изключително много уважава достойнството на всеки и по всякакъв начин се мъчеше да помогне с каквото може. Той винаги казва: „Аз първо съм се родил човек, и след това съм станал генерал.“

Д-р Валентина допълни, че генерал Боцев винаги се е съобразявал с чуждото мнение. "Той беше изключително горд, особено когато тръгнаха реформите в армията, за да може да стане нашата българска армия модерна, европейска армия."

"Изключително съм горда пък, че това мое начинание с наградата вече е факт. Решихме да бъде в областта на математиката и информационните технологии, защото математиката е любимата на Андрей. Но зрелостник, който постигне изключително високи успехи, в която и да е област, дали ще бъде в областта на химия, биология, история, ще бъда горда да получи плакет с дъбовите листа и с любимия цитат на Андрей: „Бъдете истински българи! Да, бъдете истински българи! България над всичко. Както казваше: „Знамена много, ама знаменосци…"

Първият носител на наградата на името на генерал Андрей Боцев - Иван Духов смята да изпълни призива, изписан на плакета.

"Решил съм да остана тук. Когато съм пътувал някъде за по-дълго време, винаги ме е влечало да се върна тук. Като цяло стандартът на живот, начинът на живот, близките хора, а и отделно в IT сферата стандартът, който се поддържа в нашата страна, е доста висок. В сравнение с европейско ниво, даже и в Щатите. Примерно, ако го измерваме в заплати, заплатата, която се взема тук, може да си позволиш много по-добър стандарт, отколкото със същата заплата или дори двойна заплата някъде в чужбина. Със сигурност всеки се чувства много добре, когато в един момент стане самостоятелен и не разчита изцяло на своите родители", подчерта Иван Духов.

Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30