Хиляди ливанци протестираха в Бейрут срещу властите, които смятат за виновни за унищожителните експлозии в ливанската столица. Демонстрациите прераснаха в безредици, нападения над министерства и сблъсъци с полицията. Подпалена беше сградата на асоциацията на ливанските банки.
Най-малко 490 души са ранени по време на антиправителствения протест. Има и загинали, сред които и един полицай. Съобщава се и за 70 пострадали униформени.
Демонстранти завзеха първо външното министерство на Ливан, а след като бяха изтласкани оттам, се прехвърлиха към Министерството на енергетиката.
Протестиращите настояха за международно разследване на опустошителните експлозии, по време на които се взривиха над 2 700 тона амониев нитрат в пристанището на Бейрут.
Предполага се, че причината за експлозиите е престъпна небрежност при съхранението на взривоопасното вещество. Така смятат и много от протестиращите:
Днес ще се проведе донорската конференция за Ливан, организирана от френският президент Еманюел Макрон и ООН. Световните лидери ще обсъдят начините за подпомагане на Бейрут. Приоритетна цел ще е помощите да бъдат от полза директно за хората. След разговори тази седмица в Бейрут ливанският президент Аун призна, че политическата система на страната му се нуждае от реформа. Той обаче отхвърли възможността за международно разследване на експлозиите, като не изключи причината за експлозиите да е бомбардировка или ракетен обстрел от външна сила.
Участниците в снощните протести с искане за оставка на правителството и реформи масово хвърляха камъни и фойерверки срещу полицията, която отговори с гумени куршуми и сълзотворен газ.
Премиерът Хасан Диаб, чиято реч беше излъчена от телевизионния канал Al-Mayadeen, по-рано в обръщение към нацията заяви, че ще предложи на кабинета предсрочни парламентарни избори като изход от настоящата криза в Ливан.
Противници на правителството, подкрепяно от "Хизбулла", свикаха многолюдното шествие и протест срещу управляващите. Шествието тръгна от място, близко до избухналия склад, и се насочи към Площада на мъчениците в центъра на Бейрут с викове „Народът срещу режима“ и „Махайте се, вие сте убийци“.
При взрива в пристанищен склад Бейрут по-рано тази седмица загинаха близо 160 души, над 6000 са ранени, а четвърт милион столичани останаха без дом. Предполага се, че причината за експлозиите е престъпната небрежност при съхранението на взривилите се близо три хиляди тона амониев нитрат. Арестувани са няколко отговорни лица от управата на пристанището, съобщи правителството.
23 танцови и певчески състави от 15 населени места в ямболската област са включени в проекта „Живата традиция“ на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, защитен по програмата "Нематериално наследство за професионални ансамбли“ на Министерството на културата. Дейностите включват образователни програми и творчески школи за деца, ученици и самодейни колективи в..
Лидерът на “Реформирай Обединеното кралство” Найджъл Фарадж заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не е диктатор, след като беше обявен за такъв от президента на САЩ Доналд Тръмп. Същевременно Фарадж смята като Тръмп, че в Украйна би трябвало да има избори. Найджъл Фарадж каза, че думите на ДоналдТръмп трябва да се приемат "на сериозно",..
Израелската армия съобщи, че "засилената антитерористична операция" на Западния бряг ще продължи след взривовете в няколко празни автобуса по-рано тази вечер. Няма жертви. Блокирани са входовете към някои райони на Западния бряг, допълни армията. Полицията съобщи, че две от експлозиите са били в град Бет Ям, а трета - в град Холон в Централен Израел...
Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица. Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност. "Не искаме примирие, което да..
Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..
Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година. Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..
Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..