Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Нина Дюлгерова: Всичко в контекста на протестите е битка срещу държавността

проф. Нина Дюлгерова
Снимка: БГНЕС

Общото в протестите у нас, в Ливан и в Беларус е това, че те са свързани с президентските избори в САЩ. Всичко минава през призмата на надпреварата, която е своеобразен апогей на голямата битка между финансовия капитал и неолиберализма. В момента неолиберализмът във всичките му измерения се опитва да разрушава, а не да съгражда“. Това каза пред БНР проф. Нина Дюлгерова.

По думите ѝ всичко, което се прави в контекста на протестите, е битка срещу държавността.

Проблем е, че протестите у нас минават под формулата на една фраза „стани да седна“. Реално погледнато и в Беларус, и в България върви битка за държавността, срещу тези, които са законно избрани… На протестите слушаме различни изказвания, но се оказва, че 98% от тези, които живеят в България, нямат достъп до медии или не ги пускат. Налице е медийна и политическа ситуация с отсъствие на наказателни възможности за протестиращите, каквото не знам дали има другаде в света“.

Според проф. Дюлгерова на фона на много малкия процент протестиращи има огромен процент общество, който не е съгласен, а „основната задача на държавата е да защитава обществото, а не отделните хора:

Протестите утвърждават позициите на Бойко Борисов“.

В предаването „Хоризонт за вас“ проф. Нина Дюлгерова допълни:

Протестите и държавата са ключовите думи, които характеризират глобалния процес. В САЩ протестите са срещу държавността, в Беларус също. В Ливан е налице част от геополитическия вектор, който разделя Изтока и Запада. Това, което се случва в Ливан, е еманация на процесите, натрупани през десетилетията. Там е реалната революция, не в България, не в Беларус“.

Проф. Дюлгерова подчерта, че България, Беларус и Ливан са три ключови зони в света, „защото всяка една от държавите е свързана с ключово значение за територията, в която е разположена“.

„В следващите месеци в Ливан ще има сериозни преструктурирания на системата, „Хизбула“ вероятно ще трябва да отстъпи, това ще резонира в отношенията с Иран, със Сирия. В България ще се случат предсказуемите парламентарни избори през март. В Беларус нещата се решават извън страната – в Русия, в Полша, в ЕС“.

Интервюто с проф. Нина Дюлгерова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Христов - кмет на община Шумен

Кметът на Шумен сезира прокуратурата за проблемите с водата

Сигнал до Окръжната прокуратура заради проблемите с водата в Шумен и близките села е подал днес кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Той пое ангажимент пред шуменци да сезира отговорните институции и да работи за решаването на водния проблем в общината. "Първото нещо, което съм направил, е да сезирам прокуратурата за извършване на..

публикувано на 22.11.24 в 15:44

Главчев очаква на 12 декември финалното решение за Шенген

Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември.  В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата".  Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния..

публикувано на 22.11.24 в 15:14

Украинският парламент отмени заседанието си заради опасения от руско ракетно нападение

Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение.  Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия.  Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..

публикувано на 22.11.24 в 14:59
Атанас Кацарчев

Атанас Кацарчев: МРЗ от 1077 лв. покрива 60% от издръжката, трябва нетната да е 1500 лв.

Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната.  Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят. Това коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа", в интервю пред БНР...

публикувано на 22.11.24 в 14:54

Костадинов: Отиваме към нови избори, въпросът е как

Отиваме към нови избори, въпросът е как.  Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов веднага след като стана ясно, че поредният балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, отново не е излъчил председател на НС.  И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС Според Костадинов обаче..

публикувано на 22.11.24 в 14:32
Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур - 22 ноември 2024 г.

Президентът се надява НС да успее да избере председател

Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон.  "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..

публикувано на 22.11.24 в 14:29
Средновековната църква

Община Рила за евроразследването: Нямаме отношение към процедурите

Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..

публикувано на 22.11.24 в 14:09