Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказки от бабино време

Фрагмент от корицата на книгата
Снимка: Фейсбук - Маргарита Лазарова

58-годишната Маргарита Лазарова, която живее в Южна Италия, написа детската книжка „Тропчо и говорещото ухо – Приказките на баба Литка“. Автор на илюстрациите е Веселин Чакъров. 

Не зная дали новото поколение ще разбере написаното, признава тя. След като се включила в група на българките по света, се оказало, че „на бабите книжката харесва повече, отколкото на внучетата, може би защото ни връща в нашето минало, нашето време“.

Маргарита има внучка, която е в Германия. Когато я види, вместо „баба Маргаритка“, тя я нарича „баба Литка“, затова и героинята носи това име.

Всъщност историите, които Маргарита разказва, са родени отдавна. Навремето малката й палава сестра постоянно искала приказки, а Маргарита трябвало да измисля. Така измислила историята за непослушното ухо, което само върши пакости.

След много години, в Италия, в момент на носталгия реших да пиша едно писмо на сестра ми – да й разкажа от нейните приказки. И после всичко тръгна. От една историйка, друга историйка и реших да напиша книжка“, споделя Лазарова в предаването „Закуска на тревата“. 

На пръв поглед това е една приказка, но ако човек се зачете, ще открие проблемите и „надеждите, че ще успеем, че няма да бъде все тази мизерия, все тази бедност и в крайна сметка всичко ще се нареди“, изтъква тя.

„В Южна Италия е много красиво – природа, чист въздух, зеленина, обаче носталгията е нещо много тежко. Винаги си мислим за България. Опитваме се да се чуваме с близките по-често. Сега вече има възможности да комуникираме чрез интернет, но когато аз дойдох преди 20 години – само писма, по телефона и беше много трудно. Когато се прибираш в България, стъпваш на родна земя. Всичко е чудесно.“

Маргарита Лазарова вярва, че българите носим в себе си готовността да помагаме и да сме всеотдайни. Българинът е честен, упорит и добър, подчертава тя. „Това е заложено в нас, българите – да помагаме и да отдаваме всичко с цялата си душа, с добротата на българина.“

За да живеем по-добре и по-богато, трябва да спрем да търсим кой ни е виновен, смята сънародничката ни. Тя призовава да се върнем „към старите години, към старите времена, когато ако някой скитник замръкнеше - всеки отваряше портата си да го приюти, ако някой беше в беда – всеки му помагаше“.

„Не съм срещала тук лоши българи, българи, които да ме разочароват или от които да се срамувам, че съм българка“, казва още Маргарита Лазарова. Според нея имиджът ни в Италия, за разлика от този на румънците, е добър.

Книжката й вече е заминала към Австралия, Америка, Холандия, поръчана от наши сънародници там.

Определяна като книжка за цялото семейство, „Тропчо и говорещото ухо – Приказките на баба Литка“ може да се поръча през Фейсбук.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05