Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказки от бабино време

Фрагмент от корицата на книгата
Снимка: Фейсбук - Маргарита Лазарова

58-годишната Маргарита Лазарова, която живее в Южна Италия, написа детската книжка „Тропчо и говорещото ухо – Приказките на баба Литка“. Автор на илюстрациите е Веселин Чакъров. 

Не зная дали новото поколение ще разбере написаното, признава тя. След като се включила в група на българките по света, се оказало, че „на бабите книжката харесва повече, отколкото на внучетата, може би защото ни връща в нашето минало, нашето време“.

Маргарита има внучка, която е в Германия. Когато я види, вместо „баба Маргаритка“, тя я нарича „баба Литка“, затова и героинята носи това име.

Всъщност историите, които Маргарита разказва, са родени отдавна. Навремето малката й палава сестра постоянно искала приказки, а Маргарита трябвало да измисля. Така измислила историята за непослушното ухо, което само върши пакости.

След много години, в Италия, в момент на носталгия реших да пиша едно писмо на сестра ми – да й разкажа от нейните приказки. И после всичко тръгна. От една историйка, друга историйка и реших да напиша книжка“, споделя Лазарова в предаването „Закуска на тревата“. 

На пръв поглед това е една приказка, но ако човек се зачете, ще открие проблемите и „надеждите, че ще успеем, че няма да бъде все тази мизерия, все тази бедност и в крайна сметка всичко ще се нареди“, изтъква тя.

„В Южна Италия е много красиво – природа, чист въздух, зеленина, обаче носталгията е нещо много тежко. Винаги си мислим за България. Опитваме се да се чуваме с близките по-често. Сега вече има възможности да комуникираме чрез интернет, но когато аз дойдох преди 20 години – само писма, по телефона и беше много трудно. Когато се прибираш в България, стъпваш на родна земя. Всичко е чудесно.“

Маргарита Лазарова вярва, че българите носим в себе си готовността да помагаме и да сме всеотдайни. Българинът е честен, упорит и добър, подчертава тя. „Това е заложено в нас, българите – да помагаме и да отдаваме всичко с цялата си душа, с добротата на българина.“

За да живеем по-добре и по-богато, трябва да спрем да търсим кой ни е виновен, смята сънародничката ни. Тя призовава да се върнем „към старите години, към старите времена, когато ако някой скитник замръкнеше - всеки отваряше портата си да го приюти, ако някой беше в беда – всеки му помагаше“.

„Не съм срещала тук лоши българи, българи, които да ме разочароват или от които да се срамувам, че съм българка“, казва още Маргарита Лазарова. Според нея имиджът ни в Италия, за разлика от този на румънците, е добър.

Книжката й вече е заминала към Австралия, Америка, Холандия, поръчана от наши сънародници там.

Определяна като книжка за цялото семейство, „Тропчо и говорещото ухо – Приказките на баба Литка“ може да се поръча през Фейсбук.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38

Спомени за Ален Делон от "Златния фонд" на БНР

Сцената на европейското кино изгуби една от най-бележитите личности на двадесети век - Ален Делон. В памет на непрежалимия актьор, режисьор и певец "Дома на киното" организира седмица в негова  памет.  Спомени за Ален Делон от „Златния фонд“ на БНР: "Вярвам, че в киното няма творчество на ниво актьор, имам предвид. Казвам, че на един..

публикувано на 05.09.24 в 15:16
Христо Христов (вляво) и Борислав Стойков (вдясно)

Архитектурните потайности на Русе във фотокнига на млад лекар

Млад лекар от Русе издаде фотокнигата "Архитектурата на град Русе". Христо Христов е любител фотограф, с интереси в областта на историята и архитектурата. Книгата съдържа снимки на 310 обекта. " Това е моята мисия. Не само хората в Русе, а в цялата страна да се гордеят с това, че са българи и всеки със собствената си архитектура в своя..

публикувано на 02.09.24 в 14:18

Възстановиха Пиклата в Червена вода

В дните на суша и воден режим в десетски селища на страната, една чешма потече отново, а майстори възстановиха красивия й каменен дом. "За нас не е срамно да кажем, че чешмата се казва Пикла." Да, така хората в село Червена вода наричат чешмата, която след десетилетна почивка отново разхлажда хората по стария римски път...

обновено на 01.09.24 в 08:39

В село Крушовица възстановиха паметната плоча на гроба на поп Минко

През това лято във врачанското село Крушовица се проведе голяма родова среща на наследниците на местния свещеник от периода на Възраждането - поп Минко Цалов.   Със средства на фамилията беше възстановена паметната плоча на гроба на поп Минко, който се намира в двора на селската църква. Неговите наследници са и сред дарителите за..

публикувано на 01.09.24 в 07:00

В Тел Авив представиха шоуто "Четири стихии"

"Четири стихии" е названието на необикновено шоу, при което любителите на приключения станаха свидетели на „магическо превъплъщение“, изиграно от циркови артисти на изключително необичайно място - Експо центъра на Тел Авив, където обикновено се показват изложби на иновации или има спортни състезания.  Всъщност това са четири части на цирков..

публикувано на 01.09.24 в 04:51