„Продължавам да откривам нови неща в сферата на огнените изкуства. Но също така съм се съсредоточила върху това и аз да предам по някакъв начин „искрата”. Пускам свое съдържание в интернет. И както аз се запалих, сега други хора ми пишат, че съм ги вдъхновила, което ме прави много щастлива.”
За сблъсъка „родители-огнено изкуство”
„Аз съм отговорна от малка и когато казах на родителите ми, че това е нещо, което ми харесва и ми е интересно, те напълно ме подкрепиха. Имаха ми доверие, че няма да направя нещо неразумно, че ще преценя дали това е по силите и възможностите ми. И сега при нас идват отговорни млади тийнейджъри, на които много им харесва въртенето на огън с учител. Понякога на нашите курсове идват и родителите на тийнейджърите, което е страхотно. Няма лимити в огненото изкуство. Най-младият човек, който сме обучавали, беше момиче на 14 г., а най-възрастният – жена почти на 70 г. Годините нямат значение. Важна е координацията, а тя се изгражда.”
Да гледаш на огъня като на амалгама между спорт и изкуство и начин за сплотяване на хората
„Огънят наистина е нещо, което сплотява. Но от голямо значение е и характерът на отделните хора. А нашият екип е чудесна комбинация от прекрасни хора, които създават „пламък” помежду си.”
„Дивинитас” изнасят шоу програми по наистина разнообразни поводи – от сватби до коледни спектакли и танци с огън за социални каузи. Творческият оттенък в техническата работа и подготовката в хореографско и постановъчно отношение носи най-голяма наслада, споделя Лилия Йотова:
„Приложимостта на различните методи е на първо място. И след това – как да въздействаме на публиката възможно най-добре. Например когато става въпрос за сватба, е необходима романтика, за да разчувстваме присъстващите. Подборът и съставянето на програмата е труден и дълъг процес. За да види публиката едно шоу, трябва да мине минимум година от самото начало на изграждането му, което е на много етапи, защото всеки един уред се върти с различна скорост и има различен ритъм заради различната им форма. Съответно музиката е строго определена за всеки уред. Също се преценява и какво искаме да покажем и каква емоция искаме да създадем в дадената секунда и минута от шоуто. Работа има и по костюмите. След като всичко е готово, нещата се тестват с огън, за да може да се подберат моментите, които са най-подходящи. Затова отнема толкова много време, но пък когато се случи, магията я има. Симбиозата между ритъма на музиката и движенията засилва усещанията у публиката.”
Хората боравят с огън по различни начини отдавна
„Огънят е залегнал в културата на много народи, включително и на нашия. И българите имаме традиции, и то много сериозни. Кога и как се е появило въртенето на огъня не знаем със сигурност, но се счита, че за пръв път в Хавай въртят уреди с огън. Там, в традиционните им танци присъства огнена пръчка, която те въртят много бързо. Друг уред – пой, пък произлиза от Нова Зеландия, също от национален танц, но се държи в ръце и не гори.”
За да не се опариш, трябва да уважаваш огъня и да тренираш до съвършенство, казва още Лилия Йотова от „Дивинитас”.
„Огънят калява нервите. Прави ни по-спокойни и по-концентрирани, защото е нужна вяра в себе си, да не се колебаеш в това, което можеш. Паниката, от друга страна, прибързаността, напрежението, това са неща, които могат да доведат до инцидент. Огненото изкуство със сигурност не е най-популярното нещо, с което да се занимава човек в България, но мога да гарантирам за хората, които познавам, че са страхотни професионалисти. Нашите ангажименти са най-вече в Европа, в Близкия изток и в Азия. Най-далечната дестинация, в която сме имали шоу, е Тайван. Това е един прекрасен остров, който аз наричам „азиатската България”, защото ми напомня за нашата родина – сравнително малка държава е и хората са приятелски настроени. Снимали сме събития и в Хонконг и Макао. Но най-обичаме да сме си тук, у дома и да гостуваме на младоженци.”
А именно по сватби Лилия Йотова най-често изписва с огън любимата си фраза – „Обичам те”.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: личен архив
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..