Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забавления в условията на коронавирус

Подводна изложба, хорър шоу с автомобил и сладолед с вкус на въглен са някои от предложенията

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво е лятото отвъд границите на България и как се забавляват хората в чужбина по време на Covid лято 2020? Това ще узнаем от радиоразходка из Гърция, Турция, Италия и Литва, чак до Токио. 

Вече е факт първият подводен музей в Гърция. Той представлява потънал преди хилядолетия кораб край остров Алонисос в Егейско море.

"Късметлии сме, че поставяме началото с едно от най-красивите корабокрушения в света."

"Това е първият път, не само за Гърция, но и на паневропейско ниво, когато подобно място, толкова голямо, с толкова много предмети, отваря за обществеността и гмуркачите", заявиха Георг Папаламбру от университетско училище по корабно конструиране и морско инженерство и археологът Димитрис Куркумелис.

Достъпът до подводни обекти обикновено е ограничен в южната ни съседка, за да се опази целостта им. Властите обаче разрешиха достъпа до него за забавление, благодарение на компютърна технология за наблюдение.

Подводни камери, оборудвани със софтуер за разпознаване на изображения, следят мястото и могат незабавно да уведомят администратори, ако има опасност корабът да бъде засегнат. Системата може да бъде използвана и на други подобни корабокрушения, смята Георг Папаламбру:

Дървеният кораб е потънал в края на V век преди Христа, определян като Златния век на Атина за търговията. На борда му се намират около 3 хиляди амфори, в които се предполага, че е пренасяно вино.

Посещенията в музея ще бъдат възможни до 2 октомври. Посетителите ще бъдат придружавани от гидове водолази. Информационният център на остров Алонисос предлага и виртуално гмуркане до археологическия обект.

Турция               Снимка: EПA/БГНЕС

Заради пандемията любителите на изкуството свикнаха да носят предпазни маски на лицето при посещения на музеи и галерии. Една арт инсталация в Естония обаче изисква от посетителите да носят по-различна екипировка - костюм за гмуркане и бутилка с кислород. Тя е разположена в границите на бивш затвор от времето на Съветския съюз и представя произведенията от стъкло на артистите Мария Маеметс и Райт Ломус. Изложбата им е достъпна само по вода, като така двамата комбинират любовта си към гмуркането и изкуството си.

„Изложбата е озаглавена „Под водата, на луната”. Тя е като воаяж към Луната или под повърхността. Според мен двете изживявания са много подобни. Не съм била на Луната, но си представям, че е нещо такова. И поради факта, че тук преди е било затвор и хората са били затворени с години, това може да се приеме и като вътрешно пътуване към същината на човек. Тук се изживява пътуване към места, където човек никога не би отишъл”, коментира Мария. Произведенията на дуото са общо шест, но са поставени на различни дълбочини.

Околната среда и светлината около изложените произведения се променят постоянно и всеки ден изложбата е различна, отбелязва Сандер Кивиселг от приключенския център, разположен на територията на затвора:

„Ние наричаме мястото Синята лагуна на Балтика. Сградите под вода са уникално нещо навсякъде. Но не мисля, че досега са се гмуркали в затвор под водата за изложба. Може да се плува през прозорците, да се излезе от вратите. Това е като подводна магическа гора. Виждат се различни видове риба. А сега имаме и подводна изложба”, допълни Сандер Кивиселг.

Изложбата ще е достъпна до края на септември, но вече има планове за повече подобни събития в рамките на затвора в бъдеще.

Снимка: БГНЕС

Лятото е сезонът на сватбите. Пандемията обаче сложи отпечатък и върху тях. В Турция предпазните маски са задължителни както за гостите, така и за булките. Това отваря нова ниша в модния бизнес, като сега трябва да се изработват и маски в тон с булчинската рокля.

„Някои искат по-семпли като сатен или ликра, но фина. Други пък искат да бъдат добавени камъчета или перлички. Всеки има различен вкус, както е и с роклите. Всички модели са различни. И както изработваме специална сватбена рокля, така ще изработим и специална маска”, изтъква дизайнерката Пинар Бент.

Рязко сменяме настроението. За любителите на страшните филми и силните емоции по време на Covid лятото и за хората, за които коронавирусът не е толкова страшен, Токио предлага хорър шоу, през което посетителите преминават с автомобилите си. На влизане им се пуска история за убийство, а актьори в костюми за чудовища тропат по колата и пръскат изкуствена кръв по прозорците.

При използването на кола се избягва близкият контакт между гостите и актьорите, защото посетителите са в нея. Това е първото комбиниране на страшно шоу с автомобил в Япония”, уточнява Кента Иавана, който е продуцент и на „обладана от духове къща” в Япония. По думите му мултимедийното шоу на ужасите е вдъхновено от музей в Германия, в който посещението също става с автомобил и е част от движението „драйв ин”, породено от пандемията“, споделя още Иавана.

По около 11 автомобила минават всеки уикенд през страшното шоу в Токио.

Снимка: EПA/БГНЕС

А какво по-лятно забавление от похапването на вкусен сладолед!

На всички са ни познати типичните му вкусове - ягода, ванилия и шоколад. Но верига местни заведения в Литва преобръща представите за този любим десерт. Там може да опитате сладолед с вкус на бекон, цвекло и дори въглен.

„Най-популярният е шамфъстък, но, разбира се, черният е също популярен, защото е нов. На всеки му е интересно какво представлява този сладолед. Когато обясним, че е с активен въглен и има вкус на кокос, мнозина се престрашават да го опитат. Интересни са и последвалите снимки с черни устни”, отбелязва собственикът на нетипичното заведение Алджимантас Яблонскас. Сладоледът с вкус на бекон се приготвя в тавичка с формата на прасенце, като в нея се смесват запържен бекон и сместа за сладолед, след което прекарват една нощ във фризер. Сред другите странни вкусове са на елда и горчица. Сладоледът с цвекло е много популярен сред гостите.

Смесица между сладкиш и сладолед, сорбе и ледени близалки предлага съвременен магазин за сладоледи в Лил, Франция. Там дори човек може сам да приготви сладоледа си:

„Потребителите вече искат сами да приготвят сладоледа и тук предлагаме тази възможност, като премахваме всички пречки. Защото, за да си направиш сладолед или сорбе вкъщи е сложно, отнема време, има нужда от различни пособия, а пък и повечето хора нямат машина за сладолед”, аргументира се собственикът на магазина Давид Уесмаел.

Венеция         Снимка: EПA/БГНЕС

Културните събития в афиша на тазгодишното лято в цял свят са предимно на открито. Многобройни са кината на открито, буквално под всякаква форма. Във Венеция например са взели идеята за автокино и в известните канали на града осъществиха лодка кино. Организаторът на идеята Никола Скопелити разказва:

„Идеята ми хрумна по време на блокадата. Когато по медиите се говореше за автокина, втора фаза и рестарт на културата, наричаха Венеция „мъртвия град” и културата се възприе като начин за съживяване. Така че свързах трите идеи и си помислих - защо да не направим кино за лодки?”

„Не очаквахме въобще силния интерес. Венеция се приемаше за мъртвия град, но всъщност изглежда по-жив отвсякога. Билетите за лодка киното бяха достъпни след полунощ и само за няколко минути всички бяха разпродадени. Не го очаквахме”, признава Скопелити.

В Бразилия пък беше открит цирк на открито за публика в автомобили. В палатката за представления се побират 40 коли вместо обичайните 2000 души.

„Когато се представяме, гледаме хората в очите и се опитваме да комуникираме директно с тях. Когато са в коли е малко по-трудно. Те могат само с клаксон или светлини да изразяват задоволството си. Понякога виждаме как пляскат вътре и че се забавляват и за нас това е чудесен отзив.”

Пандемията това лято присъства и на фестивал на татуировките - в руския черноморски курорт Сочи.

„Исках да направя татуировка на коронавируса и се захванах с проекта. Една татуировка обикновено отразява времето, ерата или нещо важно за човека. За някои това е военната служба, за други - първата любов, но пандемията от коронавирус засегна всички.”

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Това е епохално събитие, което промени света. Не аз трябва да съдя в каква посока, но то ще се отрази навсякъде - в креативната индустрия, музиката, татуировките, кинематографията. Ще бъде навсякъде, отражение на нашата реалност”, споделя тату художникът Владимир Королев.

Целия репортаж на Силвия Петрова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48