Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В БАН задействат процедура за връщане на пари на Пеевски

Учени: Джипката лети към пропастта

ГЕРБ е обхванала като раков тумор всички обществени структури

Снимка: БГНЕС

Вече са 252-ма учените от Българската академия на науките, които настояват за оставката на правителството и на главния прокурор, както и за предсрочни избори с машинно гласуване. В отворено писмо преди седмица учените подкрепиха протестите и гражданското неподчинение. Днес част от тях съобщиха, че ще задействат процедура за връщане на дарени от депутата Делян Пеевски близо 50 хиляди лева на БАН по време на извънредното положение, с цел да бъдат правени изследвания в областта на коронавируса.

„Този човек, който на два пъти скандализира обществото на органично, на клетъчно, на митохондриално и цитоплазмено ниво, той изкара на улицата хората. Ние приехме от тази корпулентна и одиозна фигура пари. Аз се обявявам „против“ това решение и ще настоявам след като бъде формиран републиканският бюджет на страната за 2021 г., след като бъде получен трансферът от МОН към БАН, едно от първите решения на Управителния съвет – да направи предложение за връщане на тези средства на депутата Делян Пеевски. Ако това не се случи, ще преминем към процедура за изтегляне на потребителски кредит, с който да върнем тази сума и да изтрием това петно от БАН“, коментира пред медиите Георги Латев, главен асистент в Института по астрономия.

Подписката с искане за оставка на правителството и на главния прокурор и за предсрочни избори с машинно гласуване не е институционална на БАН, в нея всеки стои с името си като гражданин. Това стана ясно от думите на нейния инициатор проф. Лъчезар Аврамов, бивш председател на Института по електроника на БАН, създател на лаборатория “Биофотоника” и на Националния център по биомедицинска фотоника.

Проф. Лъчезар Аврамов  Снимка: БГНЕС

Този тип управление разгражда държавата – разгражда я политически, разгражда я икономически, разгражда я научно, разгражда я културно. И повече така не може да се продължава“, отбеляза Аврамов, според когото е налице падение на България от семейството на напредналите държави към Третия свят.

„Това се дължи най-вече на управлението на това нещо, което се нарича партия ГЕРБ. Нещо, което не е партия, а е клиентелистка групировка, обхванала като раков тумор всичките обществени структури.“

Властта не отстъпва, защото ако се стигне до избори, които не са организирани от тях, резултатите няма да бъдат тези от предходните избори, допълни Лъчезар Аврамов. „Тези хора трябва да слязат от властта, а върхушката да отиде в следствието, в прокуратурата, за да се изследват механизмите на щетите, които те са нанесли на държавата".

Гл. ас. Георги Латев  Снимка: БГНЕС

Още по-остър в изказването си за управляващите бе Георги Латев. „Управлението на страната доведе до корупция, която е шистова – това е нещо като шистов газ, то пропи в почвата на обществото ни, пропи във всяка една институция. Такъв тип корупция може да бъде извадена чрез един от способите, с който се вади шистовият газ, а именно – с хидравличен удар. Този удар ние ще направим с гражданското общество“, посочи Латев.

Белите птици на протеста – гражданите, изплашиха плашилото, а плашилото започна да пише нов закон за летене на птиците. Това е, както казва д-р Николай Михайлов, много известен психиатър, разгул на цинизма, това е мерзост“, подчерта Латев относно представения от ГЕРБ проект за нова конституция на страната. Хората на площада не искат нова конституция, заяви той.

„Каква нова конституция тръгнаха да правят сега? И същият човек ли ще я прави? Той може утре със същия мерак да иска да пренапише Новия завет и вероятно ще събере мнозинство и за това".

„Оставихме хора, произлизащи от силовите групировки на страната още в началото на 90-те години, да превземат държавата. Хората с най-нисък интелектуален статус са на върха, на амвона на държавата и оттам четат морал на обикновените граждани. Управляващите се опитват да направят първа копка на онова, което се нарича черна дупка. Тази черна дупка обаче ще засмуче първо тях и те ще изтекат в канализацията на историята“, каза още Георги Латев.

Според Латев академичният тон не може повече да бъде спазен. „Не може вече да се говори академично. За една кола, която е излязла от пътя и се движи към пропастта, не важи законът за движение по пътищата, важи законът за гравитацията. И една джипка вече дълго време лети надолу. Тази джипка трябва най-после да катастрофира.“

Учените коментираха и актуални теми от последните дни – например напрежението на протеста пред посолството на Румъния снощи, по време на който демонстранти счупиха стъклата на автомобил, опитващ се да пробие блокадата на кръстовището.

Проф. Емануел Мутафов  Снимка: БГНЕС

Проф. Емануел Мутафов, директор на Института за изследване на изкуствата към БАН, призова сектор „Масови мероприятия“ към СДВР „най-после да влезе в ролята си и да превантира сблъсъците по барикадите“.

Проф. Росица Николова

Според проф. Росица Николова от Института по минералогия и кристалография всички тези неща са били предвидими от управляващите и съответните институции.

Ако не са били предвидени, значи говорим за некомпетентност. Ако са били предвидени, значи умишлено са се допуснали. И в двата случая оценката не е положителна за тези институции и за хората, които ни управляват".

Всички мнения чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аднан Хускич: На политическо ниво отричането на геноцида в Сребреница не спира

В четвъртък - 11 юли - босненските мюсюлмани отбелязаха с поклонение на мемориалното гробище Поточари 29-ата годишнина от клането в Сребреница, признато от съдилищата на ООН за геноцид срещу местното мюсюлманско население. Повече от 8000 възрастни мъже и момчета бошняци са отведени от там на 11 юли 1995 година от армията на босненските сърби и..

публикувано на 13.07.24 в 10:42

Бивш наркозависим: Mечтите и целите остават на заден план

Възрастовият праг на зависимите от наркотици пада до 12-13-годишни деца. За негативната тенденция съобщи Валентин Русимов от терапевтичния център за лечение на зависимости "Отвори очи". Центърът се намира във варненския квартал "Виница" и е създаден по инициатива на отец Георги Фотакиев. С подкрепата на православната църква от над 20 години отец..

публикувано на 12.07.24 в 09:46

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Ако ВиК услугите се окрупнят, сезираме Конституционния съд

С пети пореден законопроект се прави опит да бъдат консолидирани ВиК услугите. Общините за пореден път се обявяват "против" окрупняването на водния сектор и изразяват своите опасения. НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК Ако общинските ВиК дружества бъдат включени в консолидираните райони, общините ще бъдат лишени от..

публикувано на 10.07.24 в 08:23