Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикантът Димитър Атанасов: Живата публика е от значение за един творец

Снимка: Личен архив

Много е важно сами да слушаме българска музика в България...
Неизвестното в момента е повече от всякога за всеки един от нас, артистите...
Намерил съм мястото си...
Мечтая да направя песен на италиански език...
Искам да работя с разнообразни изпълнители...

Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ Димитър Атанасов. 

Димитър е познат от музикалните телевизионни формати „Мюзик Айдъл“ и „Гласът на България“. Професионален музикант, който не остана в сянката на кратковременната слава на телевизията, а продължава да се развива. Печелил е много награди, участвал е в конкурси и във фестивали като „Бургас и морето“, „Българската песен в Евровизия“, „Славянски базар“ - Беларус. През 2016 г. печели голямата награда в конкурса на БНР „Златна пролет“. Той композира, пее, свири на различни инструменти. Завършил е Националната музикална академия с профил поп и джаз пеене.

Димитър е част от дует, който споделя с Христо Младенов. Признава, че в последните години инвестира повече в общите им песни и че следващият им албум може да изпревари авторския му проект.

„Достатъчно позитивна енергия получихме по време на концертите и наблягаме на повече участия с конкретна авторска музика“.

Според Димитър в кризисни времена едно от първите неща, от които се отказваме е културата.

„Тя не е първото нещо, към което бихме се върнали в положение на криза. Най-важното е да се върнем към културния начин на живот, дори той да е част от новото нормално. За мен е много важно да продължават честите срещи с публиката. Когато един творец има жива публика, това е от голямо значение“.

Димитър е роден в Бургас и признава, че на всеки почитател на бургаската музика ще му направи впечатление специфичния начин на изпълнение – с мелодичност, която се интегрира и в по-нови песни.

Като важни събития в професионалния си живот музикантът отличава срещите с Иван Лечев – „богат човек, работи с много проекти на живо, изключителен музикант, страхотен музикант“, и с Дони – „артист и истински учебник“.

„Осъвременявам слуха си с чужда музика“, казва още Димитър и допълва, че предпочита да слуша музиката, не да я гледа, „въпреки че видеата са нещо чудесно“:  

„Когато не се обвързваме с конкретна визия на конкретна песен, това е нещо много богато“.  

Според него вече се правят по-малко риалити формати, „но това е логично и глътка въздух“:

„Те не са нещо лошо. Те са чудесно стъпало за един изпълнител, понеже дават по-голяма трибуна от един конкурс“.  

За себе си певецът споделя, че е разпилян човек, но с уговорката, че това е в креативния смисъл на думата. Съжалява, че не е реализирал проектите си навреме и смята, че не трябва нещата да се оставят за по-добрия ден.

„Да не се отлага. Всяка следваща година носи нова мисъл, ново вдъхновение, трябва да си пускаме идеите навреме“.

В БНР и след срещите си с Биг бенда открива, че му харесва да работи в голям екип.

Интервюто с Димитър Атанасов можете да чуете в звуковия файл. 

снимка: Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Секретарят на опозиционната Демократическа партия (PD) Ели Шлейн говори в долната камара на парламента в Рим, Италия, 5 февруари 2025 г.

Опозицията в Италия се обяви срещу плана на Урсула фон дер Лайен за превъоръжаване на Европа

Опозицията в Италия се обяви срещу плана на Урсула фон дер Лайен за превъоръжаване на Европа. "Да превъоръжим Европа": До 800 млрд. евро за отбрана Лидерът на Демократическата партия Ели Шлайн коментира за медиите, че:  "Пътят, представен днес от Фон дер Лайен, не е този, от който Европа се нуждае. Европейският съюз се нуждае от обща отбрана, а..

публикувано на 04.03.25 в 22:15
Болница

Състоянието на папа Франциск остава стабилно, съобщи пресслужбата на Ватикана

Състоянието на папа Франциск остава стабилно без епизоди на дихателна недостатъчност  през изминалият ден , уведомиха от пресслужбата на Ватикана. В прессъобщението се посочва, че "клиничните състояния на Светия отец остават  стабилни". Не е имал "епизоди на дихателна недостатъчност или бронхоспазъм". Бодър, без температура, той е съдействал на..

публикувано на 04.03.25 в 21:46
Лидерът на ХДС Фридрих Мерц.

ХДС/ХСС и ГСДП: Да се отменят конституционните правила, ограничаващи бюджетния дефицит

Две от водещите политически сили в Германия, които преговарят за съставяне на правителство след парламентарните избори от миналия месец - Християндемократическият съюз и Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) и Социалдемократическата партия (ГСДП), са се разбрали да създадат фонд от половин трилион евро за инвестиции в инфраструктурата през следващите 10..

публикувано на 04.03.25 в 21:28

Благотворителен концерт в Плевен под надслов "Да опазим нашите деца"

В Плевен тази вечер се провежда благотворителен концерт под надслов "Да опазим нашите деца". Събитието е в памет на 14-годишния Валентин Христов, който почина при падане от жилищен блок след употреба на вейп с наркотично вещество.  Борбата срещу вейповете: Благотворителен концерт в Плевен: "Да опазим нашите деца" Специално участие в събитието..

публикувано на 04.03.25 в 20:27
Киър Стармър

Стармър e приветствал предложението на Зеленски да работи с Тръмп по мирно споразумение за Украйна

Британският премиер Киър Стармър приветства "твърдия ангажимент на Володимир Зеленски за осигуряване на мир в Украйна" след неговата публикация в социалната мрежа Х.  Киър Стармър е разговарял с Володимир Зеленски по телефона, след като украинският президент обяви, че е "време да се оправят нещата" със САЩ. Зеленски предлага "незабавно въздушно и..

публикувано на 04.03.25 в 20:09
Марин льо Пен

Марин льо Пен нарече "осъдително" решението на Тръмп да спре помощта за Украйна

"Европа трябва да обедини всички средства, за да помогне на Украйна", заяви френският премиер Франсоа Байру пред Националното събрание. "Украинците се чувстват ужасно изоставени и самотни" - каза френският премиер Франсоа Байру по време на парламентарното заседание за въпроси към правителството. "Налага се да обединим всички..

публикувано на 04.03.25 в 20:04
Канадският премиер Джъстин Трюдо

Трюдо отговори на Тръмп за митата

Митата на президента Доналд Тръмп имат за цел да предизвикат "срив“ на канадската икономика, за да улеснят Съединените щати в анексирането на страната. САЩ се връщат към политиката на обмитяване на вноса - първо за Канада, Мексико и Китай Това заяви канадският министър-председател Джъстин Трюдо, предаде АФП. Запитан за мотивите на Тръмп..

публикувано на 04.03.25 в 19:55