Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остри критики срещу България в Европейския парламент

| обновено на 28.08.20 в 16:45
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сериозни критики са били отправени към България на приключилото преди около половин час закрито заседание на мониторинговата група за върховенството на закона в Европейския парламент, на която бе обсъдена ситуацията в България.

Това съобщи за БНР журналистът от "Бивол" Димитър Стоянов, който участва в заседанието:

"По мое мнение българските власти бяха подложени на една наистина унищожителна критика заради начина, по който провеждат съдебната реформа у нас; заради личността и действията на главния прокурор; заради неотчетност при неговата фигура; заради липсата на независим орган, който да бъде натоварен с разследването на евентуални престъпления или нарушения от страна на главния прокурор; заради неяснотите, които има около бъдещата промяна на Конституцията, която много от панелистите определиха като, меко казано, “тревожна"“.

“Изобилстваше от остри реплики, когато българските власти, конкретно заместник главният прокурор се похвали за това, че имаме големи успехи в борбата с контрабандата. Беше дадено ясно да се разбере, че те не са повикани да говорят за контрабандата, а да говорят за корупцията в борбата, с която България е на последно място. И беше казано в пряк текст, че българските власти могат да си изберат дали сме на последно място в борбата с корупцията, или сме на първо място по корупция. Беше поискано да бъде обяснено каква точно е фигурата на главния прокурор, защо липсва отчетност от негова страна, което е огромен проблем. Беше подчертано, че Венецианската комисия иска независим орган, който да разследва евентуални нарушения и престъпления, извършени от главния прокурор“, разказа още Стоянов.

За допълнителните въпроси съобщи пред "Хоризонт" преди малко председателката на мониторинговата група Софи инт' Велд.

Тя поясни, че всеки един евродепутат от групата ще зададе писмено въпросите си, след което те ще бъдат оформени в общо досие и вероятно още в сряда ще бъдат на разположение на офисите на вицепремиера по правосъдната реформа Екатерина Захариева, както и на главния прокурор Иван Гешев.

Тя обаче не коментира днешния дебат по същество.

От българска страна участват вицепремиерът по съдебната реформа и външен министър Екатерина Захариева, заместник главният прокурор Красимира Филипова и заместник-министърът на правосъдието Десислава Ахладова.

В заседанието участват още представители на Венецианската комисия към Съвета на Европа и други европейски институции. В разговорите ще се включат още представители на българското гражданско общество.

Отбелязано е било, че ситуацията с печатните медии се влошава, както и, че те са в ситуация на монопол, тъй като се владеят от един олигарх, както и телевизиите.

Журналистът предполага, че въпросът ще бъде разгледан по-късно на пленарна сесия, както и че към България ще бъдат отправени съответните препоръка по главата „правосъдие„ и “вътрешен ред“.

Засега от офиса на вицепремиера за съдебната реформа Екатерина Захариева отказват коментар.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36

До 20 февруари приемат заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през май

От днес до 20 февруари се подават заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през месец май. В своите заявления зрелостниците трябва да напишат на матура по кои предмети ще се явяват.  Първата задължителна матура е по български език и литература на 21 май, а втората е по профилиращ предмет или за придобиване на професионална квалификация и..

публикувано на 06.02.25 в 19:27
Гроздан Караджов

Правителството иска среща с представители на ЕК заради поръчка за 35 влака по ПВУ

Правителството е поискало спешна среща с представители на Европейската комисия във връзка с отменената поръчка за закупуване на 35 мотрисни влака по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на транспорта Гроздан Караджов обясни в ресорната комисия на парламента, че все още има възможност процедурата да бъде продължена. В края на..

публикувано на 06.02.25 в 19:20
на заседанието на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната - 6 февруари 2025 г.

Към 66% са били запълнени язовирите по това време миналата година, сега - 57,5%

Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..

публикувано на 06.02.25 в 18:51

Протест в "Малинова долина" срещу презастрояването на столичния квартал

Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..

публикувано на 06.02.25 в 18:47

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност. Те въвеждат европейската директива, известна като МИС-2. Комисията прие текстовете на първо четене с уговорката, че по пътя им през пленарната зала и през двете четения, ще има уточнения на споделени резерви. Държавата не би трябвало да задължава..

публикувано на 06.02.25 в 18:27

Институцията на омбудсмана против орязването на 30 000 души от социалната услуга "Грижа в дома"

От институцията на омбудсмана се обявиха против орязването на 30 000 души от социалната услуга  "Грижа в дома". Тя предоставя патронажна подкрепа  на уязвими хора, хора с увреждания и възрастни  в невъзможност за самообслужване под формата на  здравно-социални услуги и психологическа подкрепа по домовете, доставка на храни, заплащане на битови сметки и..

публикувано на 06.02.25 в 18:14