Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Чобанов, БАБХ: Животни без идентификация не влизат в хранителната верига

При проверките се констатират по-малко от 10% животни с паднали ушни марки

Георги Чобанов
Снимка: БНР

Проверките на Българската агенция по безопасност на храните досега не са показали наличие на животновъди, които имат записани в информационната система стада, но не притежават животни. Това съобщи в предаването „Преди всички“ д-р Георги Чобанов, директор на дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" в Българската агенция по безопасност на храните.

При проверките се констатират по-малко от 10% животни с паднали ушни марки, уточни Чобанов.

„Животни, които би следвало да са записани към самото стадо и са записани с определена ушна марка. Когато на едно животно му е паднала ушната марка, ние не можем да удостоверим със сигурност дали става въпрос за същото животно или то е подменено“, поясни той.

„Засичали сме преди време торби с ушни марки за животни, които са предназначени за клане, включително при нелегален транспорт на животни, в транспортните средства сме констатирали ушни марки, които не са сложени на ушите на животните. Ветеринарното законодателство е ясно – когато има такива марки, марките се изземват веднага.“

Животни с неясна проследимост и без идентификация не могат да влязат в хранителната верига, конфискуват се в полза на държавата и се евтаназират, посочи Георги Чобанов пред БНР.

„Като цяло не разполагаме с данни, които да потвърждават думите на г-н Караколев (председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация - бел. ред.). В неговите твърдения липсва конкретика“, коментира той.

Как се контролира вписаното в системата за идентификация? Собственикът на животните отговаря за данните, които се въвеждат в системата, към момента обаче самите стопани нямат възможност да вписват данни, отбеляза д-р Чобанов. 

Това се извършва от регистрираните ветеринарни лекари, които имат сключен договор със съответния стопанин.“

При всяка проверка на конкретен животновъд се съпоставят въведените данни с това, което е на терен, допълни Георги Чобанов. Запитан какъв процент от фермерите се проверяват годишно, той изтъкна:

По линия на идентификацията сме длъжни да проверяваме 5% от фермите в страната. Това е задължителната извадка. Отделно вървят проверки по всеки подаден сигнал.“

Потвърждават ли се съмненията на животновъди, че се проверяват едни и същи ферми, а на останалите е осигурен комфорт?

Факт е, че когато един животновъд е хванат с нарушения, той е по-рисков и за следващата година за приготвянето на извадката“, коментира д-р Чобанов.

Изборът на отделните ферми за проверка се генерира автоматично по компютърен път и няма как да се твърди, че компютърът създава комфорт на определени хора, подчерта Георги Чобанов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29