Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Чобанов, БАБХ: Животни без идентификация не влизат в хранителната верига

При проверките се констатират по-малко от 10% животни с паднали ушни марки

Георги Чобанов
Снимка: БНР

Проверките на Българската агенция по безопасност на храните досега не са показали наличие на животновъди, които имат записани в информационната система стада, но не притежават животни. Това съобщи в предаването „Преди всички“ д-р Георги Чобанов, директор на дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" в Българската агенция по безопасност на храните.

При проверките се констатират по-малко от 10% животни с паднали ушни марки, уточни Чобанов.

„Животни, които би следвало да са записани към самото стадо и са записани с определена ушна марка. Когато на едно животно му е паднала ушната марка, ние не можем да удостоверим със сигурност дали става въпрос за същото животно или то е подменено“, поясни той.

„Засичали сме преди време торби с ушни марки за животни, които са предназначени за клане, включително при нелегален транспорт на животни, в транспортните средства сме констатирали ушни марки, които не са сложени на ушите на животните. Ветеринарното законодателство е ясно – когато има такива марки, марките се изземват веднага.“

Животни с неясна проследимост и без идентификация не могат да влязат в хранителната верига, конфискуват се в полза на държавата и се евтаназират, посочи Георги Чобанов пред БНР.

„Като цяло не разполагаме с данни, които да потвърждават думите на г-н Караколев (председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация - бел. ред.). В неговите твърдения липсва конкретика“, коментира той.

Как се контролира вписаното в системата за идентификация? Собственикът на животните отговаря за данните, които се въвеждат в системата, към момента обаче самите стопани нямат възможност да вписват данни, отбеляза д-р Чобанов. 

Това се извършва от регистрираните ветеринарни лекари, които имат сключен договор със съответния стопанин.“

При всяка проверка на конкретен животновъд се съпоставят въведените данни с това, което е на терен, допълни Георги Чобанов. Запитан какъв процент от фермерите се проверяват годишно, той изтъкна:

По линия на идентификацията сме длъжни да проверяваме 5% от фермите в страната. Това е задължителната извадка. Отделно вървят проверки по всеки подаден сигнал.“

Потвърждават ли се съмненията на животновъди, че се проверяват едни и същи ферми, а на останалите е осигурен комфорт?

Факт е, че когато един животновъд е хванат с нарушения, той е по-рисков и за следващата година за приготвянето на извадката“, коментира д-р Чобанов.

Изборът на отделните ферми за проверка се генерира автоматично по компютърен път и няма как да се твърди, че компютърът създава комфорт на определени хора, подчерта Георги Чобанов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40