Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иван Чалъков: Губят легитимност институции и ключови идеи

Снимка: БТА

Влизаме в тежки времена, когато се губят ориентири. Причината е загубата на легитимност на институциите и на ключови идеи. Това мнение изрази пред БНР проф. д-р Иван Чалъков, ръководител на Катедра „Приложна социология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Живеем в късна модерност или постмодерност. Това, което възниква преди 300 години, започвайки във Франция, Холандия, Англия, описано от Вера Мутафчиева в „Книга за Софроний“ как идва към нас, то се основава на универсални неща, поясни проф. Чалъков в предаването "12+3".

„Една епоха, в която – ние не сме го преживели, но в Западна Европа католици и протестанти се хващат за гушата и няма никакъв консенсус по нищо, оспорва се всичко – от природата, до църквата, до авторитетите, до краля и се колят по полетата на Западна Европа, тогава възникват модерната наука и модерното право като система от правила, чрез които ние казваме: няма значение какъв си – католик,  протестант, евреин, мюсюлманин, мъж, жена, селянин, гражданин. В късната модерност нещата се разклащат.“

Иван Чалъков  Снимка: БНР

Авторитетите губят своята тежест, а враговете на демокрацията се възползват от това и инвестират в него, смята проф. Чалъков.

Идеята за промяна на Конституцията като отвличащ маньовър по време на протестите у нас идва от сили, свързани с ДПС, отбеляза той. 

„ДПС му подхвърли на Бойко. Самите протестиращи казаха за Конституция, но идеята беше през следващия парламент, с консенсус. Това правителство наистина има огромни грехове и трябва да си отиде, но проблемът е с тази легитимност и това дълбоко разделено общество.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41