Почти 100 години след Лозанския договор, определящ границите между Гърция и Турция, напрежението между двете страни получи нов тласък през последните седмици и няма изгледи скоро да стихне. Годината не е 1923-а, нито 1976-а, но ледената атмосфера в отношенията между Атина и Анкара навява спомени от годините след Първата световна война.
Какво се случва на Гръцко-турския фронт в източното Средиземноморие, какво иска Атина и какво няма да позволи Турция, ролята на ЕС в напрежението между Атина и Анкара, както и търси ли Гърция свой военен съюзник в лицето на Франция - най-силната армия в ЕС след Брекзит – по тези и други въпроси Лъчезар Вълев разговаря с Никос Скутарис, анализатор и доцент по Право на ЕС в лондонския Университет на Източна Англия.
Откъде започват разногласията между Атина и Анкара?
Да започнем от това за какво има съгласие между Атина и Анкара. То е, че има два термина - Континентален шелф и Изключителна икономическа зона. Двете страни обаче не могат да се разберат за обхвата на тези термини.
Според Гърция всички острови, които влизат в конфликтната зона, като Кастелоризо, който е много малък остров между Родос и Кипър, са в рамките на Изключителна икономическа зона. Това означава, че Турция трябва да ограничи и да не експлоатира газовите и нефтени находища в Източното Средиземноморие. От своя страна Анкара казва, че гръцките острови не са никаква Изключителна икономическа зона и че зоната на Източното Средиземноморие трябва да е споделяна и разделена на две - между Анкара и Атина. Паралелно с този спор Гърция и Турция подписаха споразумения - съответно с Египет и с Либия, които са взаимоизключващи се.
Гърция се закани, че ще отнесе въпроса за икономическата зона до съда в Хага, а Турция казва, че първо трябва да се потърси решение чрез преговори.
Спокойствие, бдителност и готовност за реакция. Това каза, че трябва да прояви Гърция говорителят на правителството Стелиос Пецас. Това ли е есенцията на гръцките ходове в тази игра на нерви или има и други?
Със сигурност двете страни трябва да покажат хладнокръвие. През последните години на практика липсва диалог между Гърция и Турция. Гръцките правителства обвиняват за това Турция, а тя от своя страна вини за това властта в Атина. Докато отново не бъде възстановен диалогът, нищо добро няма да се случи. Това може да стане единствено, ако бъдат поети ангажименти и се проведат преговори преди да се отиде в международния съд в Хага.
Каква е ролята на ЕС в спора? За какво говорят изразените от Брюксел позиции в през последните седмици?
Де факто Европейският съюз като организация много трудно може да се намесва в подобни проблеми. Причината е, че това е спор между страна членка и страна извън общността.
В очите на Турция Евросъюзът не може да е неутрален и независим съдник, защото Гърция е негов член. От друга страна Атина казва, че единствената роля, която има ЕС, е да защити нейното право. На този фон ЕС е трудно да намери своята роля.
От една страна да защитава само Гърция, когато в същото време има стратегически интереси в Турция. Трудно е и да каже на Анкара какво да прави, защото през последните години тя се отклони от евроинтеграцията. Не дава сигнали да иска да става член на ЕС, същевременно Брюксел също не гори от желание Анкара да е част от общността. Именно затова е изключително трудно от тази си позиция Брюксел да се обърне към Анкара и да ѝ каже: „Виж, ако не промениш това, ще загубиш това и това...“, защото тя няма какво да губи на европейското поле.
Възможен ли е реален военен конфликт между Гърция и Турция, две членки на НАТО?
Надявам се не. Не мога дори да си помисля за подобно развитие. Това ще е катастрофално както за двете страни, така и за целия регион. Ще го върне много назад. Последната война между Гърция и Турция е тази от 1974 г. в Кипър, резултатите от която все още опитваме да преодолеем вече повече от 50 години.
Военен конфликт между Гърция и Турция ще доведе не само до военна и икономическа катастрофа, но и ще има ужасяващи геополитически последици както върху ЕС, така и върху НАТО.
Има изказвания на висок тон, има интензивна риторика, има движение на кораби в Средиземно море, но ми се иска да вярвам, че има и съзнание в главите на гръцките и турските лидери. Защото един дори малък военен конфликт с продължителност от 2-3 месеца, ще бъде катастрофален за държавите, за икономиките им, за народите им. Дано здравият, логичен разум, да надделее.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Руските сили започнаха вечерна ракетна атака срещу историческия център на украинското черноморско пристанище Одеса, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, като нанесоха щети на сгради и раниха двама души, казаха местни власти, цитирани от Ройтерс. Снимки, публикувани онлайн, показват щети на хотел "Бристол", луксозна забележителност,..
С публикация във "Фейсбук" профила си правителството съобщава, че България е получила първия самолет F-16 Block 70 в производствената база на "Локхийд Мартин" в Грийнвил, САЩ. С това стратегическото ни партньорство със Съединените щати в сферата на отбраната продължава възходящото си развитие, подчертава министър-председателят Росен..
Украинците отново ще могат да присъединяват децата си към тях в Обединеното кралство, след като британското правителството отмени направените по-рано промени във визовите разпоредби. Миналия февруари правителството без предизвестие ограничи допускането на хора, така че украинците без право да живеят постоянно в Обединеното кралство вече не..
НАТО ще засича с помощта на изкуствен интелект (ИИ) подозрителни кораби, като по този начин ще пази от потенциален саботаж подводните кабели и тръбопроводи, съобщиха от Пакта. Специалисти са разработили софтуерния инструмент Mainsail. Това станало в създадения от алианса Център за морски изследвания и експерименти в италианския град Ла..
Има лек спад в заболеваемостта от грип в Кюстендилско за дните от 23 до 30 януари, казаха за БНР от Регионалната здравна инспекция. Намалял е, макар и с малко, и броят на отсъстващите ученици - те вече са под 30 процента, но не във всички общини е така, коментираха от Регионално управление на образованието (РУО). Грипна епидемия за областта..
Категоричен съм, че е необходимо човешкият ресурс на Главна дирекция "Гранична полиция" да бъде съхранен, се казва в позиция на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, разпространена от МВР. Като вътрешен министър категорично отхвърлям и се противопоставям на подобни обвинения в бездействие, отправени към български полицаи, казва още..
САЩ ще наложат мита от 25% на Канада и Мексико, заедно с допълнителни мита от 10% на Китай, заяви в петък говорителят на Белия дом Карълайн Левит, но тя отказа да посочи дали ще има изключения за някои от стоките, съобщава Ройтерс. "Тарифите влизат в сила от утре и причината за това е, че и Канада, и Мексико позволиха безпрецедентна инвазия на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..