Дарители от цялата страна правят мемориал и облагородяват пространството около гроба на майстор Колю Фичето във великотърновския парк “Дружба”, където е неговият гроб.
Роденият през 1800-а година в Дряново Никола Фичев идва в Търново през 1830 година, където остава да живее и работи до кончината си през 1881 година. Малцина знаят, че той е погребан в старопрестолния град, а мястото до централната алея в днешния парк „Дружба“ остава в страни от вниманието на хората и необлагородено.
Великотърновското сдружение „За старите зидари“ започна национална кампания за изграждане на мемориален комплекс около гроба на майстор Колю Фичето. Дарители от цялата страна събраха над 120 хиляди лева – в пари, строителни материали и труд, и започна изграждане на монумент и чешма, почистване, реставрация и консервация на надгробните елементи, поставяне на настилки и пейки, засаждане на зелени пояси и направа на осветление, разказа за инициативата Красимир Георгиев, председател на сдружението.
„Повече от 100 години от погребението на Колю Фичето неговият гроб се оказа много ниско в сравнение с общата площ на парка. Тръгвайки от всички значими неща да него, решихме, че освен грижата за гробното място и за паметника на Колю Фичето, бихме могли да подпомогнем Община Велико Търново като облагородим пространството с няколко символни знака, които да се сложат покрай него, и да социализираме средата по такъв начин, че той да е леснодостъпен, да може до него да се отиде не само да се положат цветя, тези, които биха искали, да приседнат, за да се замислят за всичко онова, което той е направил или да погледнат онези архитектурни елементи, които в парковата среда ще разположим“.
Облагородява се пространство от 100 квадратни метра около гроба на строителя и бащата на българската архитектура. Проектът за комплекса е на великотърновския архитект Драгомир Йосифов. Предвижда се в него да бъдат представени всички емблематични елементи от градежите на Колю Фичето – сводовете на мостовете, арките от църквите и прословутите Фичевски кобилици от фасадите на обществени и частни сгради, построени от първомайстора. Монументът се изработва от скулптора от старопрестолния град Денислав Сираков.
„Представлява масивен блок от врачански варовик, който се изрязва в специални форми, които се преплитат и правят прословутата за Уста Колю Фичето двойна кобилица, а също така и други елементи като отвори, които са по много църкви и най-вече моста в Бяла. Монументът ще е висок 333 сантиметра и ще е изработен от врачански варовик, а колоните са част от врачански варовик и гранит. Това са четири колони и върху тях има преплетени кобилици, които ще пазят сянка върху чешмата“.
Ако го нямаше Колю Фичето, нямаше да ги има и съвременните майстори-строители, казва инж. Любомир Шербетов, чиято строителна фирма е изпълнител на обекта.
„Да строиш в пространството на гроба за Колю Фичето е голяма чест. Проектът, който е направен и голяма част от строителните дейности, които се изпълняват, са дарение. Камъкът за монумента също е дарение от председателя на Камарата на строителите инж. Илиян Терзиев. В момента камъкът е в работилница, дооформя се“.
Плановете са до 26 октомври, Димитровден – празник на строителя, монументът и комплексът около гроба на майстор Колю Фичето да са готови. Сдружението „За старите зидари“ ще дари мемориалния комплекс на Община Велико Търново, която заедно с Професионалната гимназия по строителство в града да го поддържа.
Историческият музей във Велико Търново почита 220-ата годишнина от рождението на Колю Фичето с фотоконкурс за любителски снимки, показващи архитектурното наследство на майстора в региона. Снимките ще се събират до 18 септември. След подбор ще бъдат отличени най-добрите, които ще бъдат показани в изложба на 15 октомври пред Факултета по изобразителни изкуства в града.
За инициативата слушайте и в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..