Три дни остават до крайния срок (19 септември) за регистрация в единственото по рода си отборно планинско състезание със социален характер - “По стъпките на Алеко с приятел”. То ще се проведе на 3 октомври на Витоша.
Надпреварата е посветена на първото туристическо изкачване на Черни връх, направено от Алеко Константинов и Никола Тантилов. През лятото на 1889 г. двамата преминават разстоянието от Орлов мост през Панчарево, Железница и Черни връх до Владая. Тези няколко дни са крайъгълният камък на организираното туристическо движение в България и популяризирането на Витоша като място за отдих.
"По стъпките на Алеко с приятел" се провежда за първи път през 2018 г., като в двете му издания до момента са участвали над 600 души.
Тази година има две трасета – късо (~11 км по маршрут с. Владая – х. Панчо Томов – с. Владая) и дълго (~28 км по маршрут с. Железница – заслон Синята стрела – вр. Черни връх – м. Офелиите – с. Владая). Положителната денивелацията в по-лекия вариант е 800 м, а времето за изминаване – около 5 часа. Във втория случай положителната денивелация е над 1200 м, а времето – около 9 часа.
По двете трасета са предвидени контролни пунктове, на които състезателите могат да получат вода и медицинска помощ, като в цялата организация ще бъдат приложени мерки за сигурност, спрямо актуалната ситуация с COVID-19, уверяват организаторите.
Другата новост е категорията “Колеги”, освен досегашните "Семейство" и "Приятели". Това е една добра възможност за компаниите да насърчат служителите си да се движат, да бъдат на чист въздух и да заздравят връзките си като екип.
Въпреки че състезателният елемент е налице, основната цел на състезанието е по-различна – да бъдат окуражени хора на различна възраст, с различна подготовка и физически възможности да усетят радостта от срещата с природата на Витоша, обяснява Димо Христов, от туристическо дружество “Боерица”, главен организатор на състезанието.
Пратньори са им Столичната община, район Витоша, район Панчерево, Природен парк Витоша, Фондация „София – европейска столица на спорта”.
За състезанието могат да се запишат отбори от двама до десет състезатели. Те трябва да изберат една от трите категории и едно от двете трасета. Стартът е масов, а крайното състезателно време на отбора се определя от последния финиширал участник. В случай че един или повече от участниците не успеят да финишират, целият отбор отпада от надпреварата.
И тази година част от парите, събрани чрез таксите за участие и от доброволни дарения, ще бъдат предоставени за социална кауза – “Един различен ден за хората с увреждания”, в който те ще направят разходка с всъдеходи до водопада Скаловитец в Рила.
Повече информация можете да намерите на сайта www.postupkitenaaleko.com.
---
Tуристическо дружество "Боерица" е кръстено на едноименната местност на Витоша и има за цел развие на туризма, грижата към планината и природата, насърчаването на спортовете на открито и привличането на подрастващите към тези каузи. От 2011 г., чрез доброволчески акции, съдейства за поддържане на маршрутите в западната част на Витоша и организира стотици специални събития за деца и възрaстни, както и за хора в неравностойно положение. Носител на Наградата за най-добро туристическо дружество без туристическа база за 2018 гoдина.
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
" Световният ред, какъвто го познаваме , в България, в ЕС, в т.нар. Колективен Запад, вече не съществува. В момента се създава нов световен ред..