Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е поела нов външен дълг за 2,5 млрд. евро

| обновено на 16.09.20 в 13:03
Кирил Ананиев
Снимка: Пресслужба към МС

България е поела нов външен дълг за 2,5 млрд. евро в две емисии - със срочност от 10 и от 30 години, потвърдиха за "Хоризонт" източници, близки до процеса.

Новото задължение е при много изгодна цена.

Страната ни има право на нов дълг от 10 млрд. лева за цялата 2020 година.

До момента е поет за милиард и 200 милиона лева като държавни ценни книжа.

Oт финансово министерство потвърдиха, че България успешно пласира облигации, представляващи Главен, необезпечен заем във формат „Regulation S“, в два транша от по 1,25 млрд. евро и срочности от 10 и 30 години.

Постигнатите на 15-и септември параметри на двата транша са следните: за 10 годишната облигация – средна цена 99,863, лихвен купон в размер на 0,375 % и доходност от 0,389%, докато за 30-годишните книжа средната цена е 99,566, лихвен купон в размер на 1,375% и доходност от 1,476%. За първата емисия е имало 255 поръчки, а за втората - 236 поръчки, което е сигнал за наистина висок интерес.

Ролята на Водещи мениджъри беше поверена на BNP Paribas, Citi, JP Morgan and UniCredit, посочват от финансовото министерство.

Възползвайки се от благоприятните текущи пазарни условия и оскъдните възможности за инвестиране в рамките на рисковия сегмент, към който принадлежи страната, България се завърна на международните капиталови пазари след повече от 4 години отсъствие от последната емисия през март 2016 година.

Министър Ананиев заяви, че първоначалният план е бил да се предложат облигации за около 2 млрд. евро, но емисията е била четирикратно преподписана. Според него заявките са били за над 7 млрд. евро, като в крайна сметка са били продадени по 1,25 млрд. евро от всяка една от две емисии.

Ананиев определи проведения аукцион като "уникален резултат", тъй като постигната доходност може да се сравни с тази на страни с по-висок кредитен рейтинг от този на България.

Това е първото излизане на нашата страна на международните дългови пазари от 2016 година насам и първото емитиране на 30-годишен дълг.

Парите ще отидат за рефинансиране на съществуващ дълг, увеличение на фискалния резерв и покриване на социално-икономическите мерки, приети от правителството. Средствата ще се използват и за икономическото възстановяване на страната, както и за финансиране на бюджетния дефицит.

Българските инвеститори са придобили 16% от общия размер на книжата, имало е и много чуждестранни и институционални инвеститори. „Постигнахме доходност, която намалява разходите при обслужване на нов дълг и при двете емисии. Лихвите ще са много по-ниски от първоначално заложените", каза Ананиев. Той добави, че ключов фактор за успеха е и международното признание, което България получи с влизането си във валутно-курсовия механизъм ERM II през юли тази година.

По данни на Министерството на финансите при записването са доминирали фонд мениджъри и банки. Българските инвеститори са придобили 16% от общия размер на книжата. Имало е участие на инвеститори от Германия, Великобритания, САЩ, Нидерландия, Швейцария, Белгия.

След четиригодишно отсъствие от външните дългови пазари България се завърна като държава, към която има много голямо инвеститорско доверие, заяви финансовият министър Кирил Ананиев в първата си медийна изява след като пое поста от бившия финансов министър Владислав Горанов.

"Тази емисия ще използваме за рефинансиране на съществуващ дълг досега, за увеличаване размера на фискалния резерв, в това число ще използваме този ресурс за покриване на финансово осигуряване на социално-икономическите мерки, които прие правителството във връзка с КОВИД-19 и разбира се за икономическото възстановяване"

Към момента се работи в хипотезата за дефицит от три процента към края на годината, но това не изключва преактуализация на бюджета за 2020 година, допълни Ананиев.

"Разбира се, коментираме  възможността за актуализация на бюджета за тази година, но според мен тази актуализация ще засегне най-вече неизпълнението на приходната част, която е свързана, по обективни причини, с несигурност за изплащане на концесионното възнаграждение за летище София и неизпълнението на ТОЛ таксите".

До момента страната ни е поела общо 6 милиарда и 100 милиона лева дълг от вътрешния и външен пазар от началото на годината при лимит десет милиарда лева за годината. Само при нужда отново ще се излезе на вътрешните пазари. Нова емисия на външните пазари тази година няма да има.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Илиев

СГС изпрати във ВКС делото за плагиатство срещу Петър Илиев

Софийският градски съд изпрати във Върховния касационен съд делото за плагиатство срещу Петър Илиев - бивш кандидат за вицепремиер и вътрешен министър през 2021 година в проектокабинета с мандата на "Има такъв народ". Прокуратурата прати на съд Илиев, след като беше установено, че в свой научен труд е използвал материали от дисертация на..

публикувано на 17.02.25 в 12:56

Средният осигурителен доход е нараснал с 14,5%

Осигурителният доход на учителите за 2024 година е 2 хиляди 535 лева - или с 14,6 процента по-висок от 2023 та. В резултат на провежданата през последните години политика по доходите за педагогическите специалисти средномесечният осигурителен доход на учителите за миналата година е с 53,1 процента по-висок от този за страната, отчита в анализ Националният..

публикувано на 17.02.25 в 12:55

Над 170 снегорина почистват в София, очаква се снеговалежът да продължи

Над 170 снегорина работят на територията на всички 24 района в София, съобщиха от Столичната община.  Булевардите и улиците с градски транспорт се обработват със смеси срещу заледяване, частично се обработват и кварталните улици. Няма сигнали за паднали дървета или закъсали шофьори, обясни Анета Савова от Столичния инспекторат:..

публикувано на 17.02.25 в 12:32

Около 10 см сняг във Великотърновско

Обстановката във Великотърновска област е спокойна. Снежната покривка е около 10 сантиметра. Към момента няма затворени пътища. Настилките навсякъде са почистени, като обработката със сол и пясък продължава. Непроходими участъци няма. Няма откъснати населени места, както и такива без ток и вода.  Няма сигнали за пациенти, които не са обслужени, тъй като..

публикувано на 17.02.25 в 12:12
Обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги, представят резултатите от акцията, 17 февруари 2025 г.

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които..

публикувано на 17.02.25 в 12:04
Конференцията на Алианса за отговорно гражданство (Аlliance for responsible citizenship) продължава от днес до понеделник.

Десни политици от цял свят се събират на конференция в Лондон

Влиятелни десни политици и лидери на партии от цял ​​свят се събират от днес в Лондон на голяма конференция в опит за установяване на по-тесни връзки с висши американски републиканци, свързани с администрацията на Доналд Тръмп. Консерватори от Великобритания, континентална Европа и Австралия, присъстващи на конференцията на Алианса за..

публикувано на 17.02.25 в 11:44

Идва следващата технологична революция: Как да съхраняваме тока?

Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...

публикувано на 17.02.25 в 11:25