Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Момчил Манчев преодоля коронавируса с кръвна плазма

Д-р Момчил Манчев и д-р Лъчезар Панчев от Инфекциозната клиника в МБАЛ „Св. Анна“
Снимка: Маргарита Иванова

31-годишният специализант по хирургия д-р Момчил Манчев беше изписан днес от Инфекциозната клиника на столичната МБАЛ "Св. Анна" след проведено лечение на Covid-19 с кръвна плазма. Терапията все още се прилага експериментално у нас, въпреки че е използвана в медицината преди повече от век за лечение на различни заболявания. Д-р Манчев e успешно излекуван с преливане на плазма от преболедувал коронавирусна инфекция.

Почивка на море и после около седмица на работа в болницата след това. Не знае къде се е заразил. След това се появили симптомите, разказва д-р Манчев: "След като ми се влоши състоянието със сигурност имаше няколко дни на уплаха, особено след като 24 часа бях постоянно на кислород. Нормално е да има уплаха".

Състоянието му било почти критично, когато лекарите взели решение да опитат лечение с реконвалесцентна плазма в комбинация с лекарството ремдесевир. Инфекционистът д-р Лъчезар Панчев разказва за първата си среща с младия пациент: "Видях човек, който като "риба на сухо" лапа въздух образно казано, да ме разбере целия български народ".

Това е първият пациент излекуван с кръвна плазма в столичната Окръжна болница. Досега методът се прилагаше само във Военномедицинска академия в София, като донорите са пациенти, също лекувани там. Лечението с плазма е познато от десетилетия, припомня д-р Чавдар Ботев, учредител и консултант в създаденото преди 2 месеца Гражданско сдружение за лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма:

"Това е една нова методика, която е добре забравена стара. На практика България е била една от най-силните страни за лечение с реконвалесцентна плазма", допълни д-р Ботев.

В края на август лечението на Covid-19 с кръвна плазма е одобрено в САЩ. У нас за него тепърва ще се говори. Сдружението за лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма започва информационна и обучителна кампания за популяризиране на терапията, а едновременно с това работи и за насърчаване на донорството на кръвна плазма. 31-годишният Мартин е един от първите дарители. Преболедувал инфекцията леко. Роден е с рядката нулева кръвна група и когато разбрал, че се търси плазма за тежко болен пациент, изобщо не се поколебал:

"Мисля, че ако един човек физически е подходящ да дари, ако го е изкарал вируса и ако има възможност да покрие всички изисквания, не виждам причина това нещо да не се случи", каза Мартин.

Излекуваният д-р Момчил Манчев ще се възстановява още известно време у дома. Преди да се върне при своите пациенти. Той не знае кой е дарил плазмата за него, но е готов и той да стане дарител, за да помогне на някой друг.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05