Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС реши окончателно ЦИК да наеме или да закупи машините за гласуване

Продължва обсъждането на промените в Изборния кодекс в Народното събрание

| обновено на 17.09.20 в 15:52
Снимка: Ани Петрова

Народното събрание продължава с разискванията на второ четене на промените в Изборния кодекс.

Със 116 гласа за депутатите приеха окончателно предложението на ГЕРБ ЦИК да наеме или да закупи машините за гласуване.

Държавната агенция Електронно управление заедно с Българския институт за стандартизация и Института по метрология ще удостоверяват съответствието на доставения тип техническо устройство. Удостоверяването ще се извършва в срок от 30 работни дни, считано от датата на предоставянето от ЦИК на машините за гласуване.

Централната избирателна комисия ще определя техническите изисквания към апаратната и програмната част на техническите устройства за машинно гласуване, приеха още депутатите.

От БСП оспориха текста с мотива, че това ще доведе до хаос по време на предстоящите парламентарни избори.

Депутатите тепърва ще разискват основната част от промените, свързана с предложението на ГЕРБ за въвеждане на смесена система при избори за Велико народно събрание.

Вчера мнозинството окончателно реши на следващите избори да се гласува и с машини, и с хартиени бюлетини. Днес парламентът ще обсъди предложението на ГЕРБ за създаване на нова глава в Изборния кодекс за въвеждане на смесена система при избори за Велико народно събрание.

От ГЕРБ предлагат мажоритарен избор на половината депутати във Великото народно събрание, а останалите 200 да се избират пропорционално. Идеята е атакувана и от опозицията, и от един от коалиционните партньори - "Национален фронт за спасение на България". В партията на Валери Симеонов предлагат запазване на общия ред, предвиден в конституцията, за избори за Велико народно събрание. В мотивите си НФСБ посочват, че Великото народно събрание изисква максимална представителност, която се гарантира единствено от пропорционалната избирателна система, а мажоритарен избор облагодетелства основно големите политически сили.

БСП настоява предложенията в изборното законодателство за Велико народно събрание да бъдат оттеглени. Лидерът Корнелия Нинова:

"160 подписа за свикване на Велико народно събрание няма да имате. Не губете времето на парламента и на народа. Това беше спасителният пояс за Бойко Борисов и за вас."

Депутатите ще решават още дали да възложат на Централната избирателна комисия да закупи или наеме машините за гласуване - предложение, което се оспорва от БСП и ДПС.

Национален референдум ще може да се провежда и по въпроси, които досега са били разглеждани само от Велико народно събрание.

Предложението на ВМРО беше прието в новия Изборен кодекс, който депутатите разглеждаха през последните два дни.

Отхвърлено беше друго искане на партията - да се намали минималният брой жители в населено място, нужен за образуване на кметство от 350 на 200 души. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разбиха оранжерия за канабис в бивша мандра в Кюстендилско

Наркооранжерия за отглеждане на канабис е открита в бивша мандра в кюстендилското с. Ваксево, съобщиха Районната прокуратура. По случая има задържан, издирва се и негов съучастник. Образувано е досъдебно производство. Лабораторията е била добре оборудвана. Мандрата не е работила повече от 20 години и е била продадена наскоро от нейния..

публикувано на 07.02.25 в 16:48
Атанаска Тодорова

Атанаска Тодорова: 40% от чужденците с разрешение за работа у нас напускат България преди третия месец

Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни.  Работодателите трудно стигат до работна сила в държави извън ЕС  и се оказва, че не могат да ги задържат, каза в интервю пред БНР Атанаска Тодорова , експерт в отдел "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. "За 2024 г...

публикувано на 07.02.25 в 16:38
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте отчете ръст с 20% на разходите за отбрана на Канада и членовете на НАТО от Европа през 2024 г.

Разходите за отбрана на членовете на НАТО от Европа и Канада са нараснали с 20% през 2024 г., с което общите разходи на съюзниците на САЩ в алианса са се повиши с повече от 485 милиарда долара. Това е довело до общ ръст на допълнителните инвестиции през последните години от 640 на 700 милиарда долара, заяви генералният секретар на НАТО Марк..

публикувано на 07.02.25 в 16:37
Даниела Стойнова

Даниела Стойнова: Хората имат много вярно чувство за това кой им казва истината

"Хората ни търсят за всичко. Истинското злато идва от нашите слушатели". Това обясни пред БНР Даниела Стойнова , кореспондент на Националното радио във Варна. Тя е определена за Златния глас на БНР за 2024 година . Получи това отличие от фондация "Надежда Дженева" по време на церемонията за връчване на наградите "Сирак Скитник"...

публикувано на 07.02.25 в 16:05

Митничарите на "Калотина" откриха 85 бутилки алкохол без бандерол в лека кола

Щателна митническа проверка откри 85 бутилки алкохол без бандерол в лек автомобил на Митнически пункт (МП) Калотина. Около 09:25 ч. на 04.02.2025 г., на трасе “Входящи леки коли и автобуси“ на МП "Калотина" е спрян за проверка лек автомобил, в който пътували водач и спътничка - български граждани.  При извършения митнически контрол са..

публикувано на 07.02.25 в 15:56
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Математиката задължителна матура - махане на академичното и излишното

Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна на Закона за предучилищното и училищно образование, не може да стане с наредба. Това заяви директорът на столичното 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов" Диян Стаматов в интервю пред БНР. Стаматов,..

публикувано на 07.02.25 в 15:54

Върховният съд върна за ново разглеждане делото за изборите за кмет на София

Заради съществени процесуални нарешуния, Върховният административен съд върна за ново разглеждане на друг състав на Административен съд София-град делото за изборите за изборите за кмет на София. То беше образувано по жалба на загубилата местния вот в края на 2023 г. Ваня Григорова срещу решението на Столичната общинска комисия, която обяви за..

публикувано на 07.02.25 в 15:53