Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли модернизацията на танковете Т-72 да компенсира забавената нова техника за пехотата

Илюстративна снимка
Снимка: БГНЕС

Израелски консорциум е предложил ремонта на танковете Т-72, съобщиха за „Хоризонт“ от Министерството на отбраната. Само преди седмица Министерският съвет прие решение, свързано с модернизацията на Т-72.

Какво трябва да се направи и колко ефективна ще бъде модернизацията във време, когато Сухопътните войски очакват старта на проекта за нова техника?

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов припомни, че вече има направен заводски ремонт на 13 танка Т-72. По различни източници сумата е над 5 милиона и 140 хиляди лева. Новото начинание обаче не е ремонт, а модернизиране, пояснява Каракачанов. „В момента сме заделили средства за модернизация на първите 40. Това ще се върши пак в български завод.“

За проекта за модернизация се говори от началото на годината. За първи път обаче се споменава бройка – 40 танка за модернизиране. Няма обявена точна сума, но най-вероятно тя ще се движи в порядъка на между 50 и 80 милиона лева, уточнява заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков. Пред „Хоризонт“ той обяви, че досега само една фирма – от Израел, е изпратила оферта след запитване.

Още през февруари от израелската фирма заявиха интерес към модернизацията на Т-72 и показаха възможностите на оръдията, с основния аргумент за българската страна - един нов танк струва между 5 и 7 млн. долара, а модернизацията му е в пъти по-евтина.

Генералът от запаса Гиньо Тонев посреща положително идеята за модернизация на танковете Т-72. Определя го като „добър ход“ на военното министерство, „отдавна очакван“.

Гиньо Тонев е сред висшите военни от средата на 90-те години, преминал е през командването на бившата Трета армия, Сухопътните войски и е бил заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия. Генералът от запаса е сигурен, че дори и във времето, в което се водят кибервойни, военната техника трябва да я има. 

Все още не е настъпило това време, в което техниката да не е необходима“, изтъква Тонев. По думите му никоя страна не си позволява да снема от въоръжение бойна техника и драстично да намалява личния си състав. „Вземете нашите съседи - Турция, Гърция. Членуваме в един пакт. Турция и Гърция не са пипнали и един войник.“

Т-72 е танк с добра база, категоричен е бившият командир на Сухопътните войски.

„Танковете остават основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на формированията на Сухопътните войски“, написа правителството преди дни в мотивите за започване на проекта. Чрез него също така ще се постигне оперативна съвместимост на силите и средствата както в национален, така и в съюзен формат.

Проектът на танковете Т-72 ще се случи на фона на забавени процедури за закупуване на нова техника за пехотата. За проекта на стойност близо милиард и половина лева има двама финалисти. Предположенията са, че договор ще има догодина.

Затова и заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков е повече оптимист за модернизацията на техниката за Сухопътните войски, отколкото за купуването на нова.

Като бивш командващ Сухопътните войски генералът от запаса Гиньо Тонев обаче припомня, че модернизацията на танковете не трябва да става за сметка на забавянето на купуването на нова техника.

Трябва да се закупи нова, модерна техника, перспективна, която да има годност, перспектива поне за 20-30 години напред.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15