Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Atheris hetfieldi: Metalli-ческият вкус на отровата

Учени нарекоха нов вид отровна змия на фронтмена на „Металика” Джеймс Хетфийлд

Джеймс Хетфийлд
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Името на португалски учен беше замесено в хетфийлдизирането на дървесна усойница от Африка. Ако нищо не сте разбрали от изречението, „Изотопия” ще ви обясни. 

Джеймс Хетфийлд – гласът и ритъм китарата на титаните Metallica, ще остане в историята не само с жицата, но и със змия, кръстена на него. Atheris hetfieldi – така се казва новият вид африканска дървесна усойница или Bush Viper. Открита е на остров Биоко в Екваториална Гвинея, достига 52 см дължина и напомня доста на дракон.

Д-р Луиш Сериако, един от откривателите, както и основен двигател Хетфийлд да бъде почетен по този начин, бе открит от „Изотопия” и закопчан, разговорен, интервюиран. Разказва ни как той и колегите му са се спрели на гръмкото металическо име:

„През последните 10 години работих върху изучаването на африкански влечуги – змии, гущери, костенурки. Направих доста експедиции на терен, специално в Ангола, Гвинейския залив и Намибия”. Изследвайки африканските дървесни усойници (Bush Vipers), Луиш сравнява вече откритите нови видове и материалите за тях в различни музеи по света, свързани с тази група змии. „Когато разглеждах колекциите на Калифорнийската академия на науките, видях екземпляр от остров Биоко. Когато се задълбочих, започнах да го сравнявам, за да разбера какъв вид е, беше очевидно за мен, че не е като никой друг, който се среща на континента или е описан в миналото”, допълва португалският учен.


Et voilà!

Става ясно, че пред екипа учени има нов вид змия. Не се бавят и започват с описанието, обмислят и име, съобразявайки се с всички правила за това. „Отдавна имахме идея да наречем нещо на „Металика” и на Джеймс. И когато открихме този вид, решихме, че е добра възможност. Това е наистина готино изглеждаща отровна змия. Идва от стар вулкан по средата на тропическа гора. Смятам, че е доста яко за змия”, категоричен е Луиш.

Отзвукът е сериозен – от Португалия до Съединените щати, през Южна Африка до Япония, та чак до България. Как обаче позитивната реакция ще се отрази на студенокръвната красавица? Или казано иначе – полезна ли е за спасяването на африканската дървена усойница?   

„О, да! Определено мисля, че ще я спаси. Когато имаш вид с такова мощно име, това определено предизвиква вниманието на хората и ги убеждава в нуждата от повече проучвания на биоразнообразието и от проекти, с които то да бъде съхранено”, убеден е д-р Сериако.


Що за змия е Хетфийлд? 

„Със сигурност е доста отровна. Това е яко от метъл гледна точка, но може би не е толкова готина за хората, ухапани от нея. Мисля, че външният ѝ вид е наистина различен. Нашите европейски змии, които се срещат в България и Португалия, са дълги, черепът им е плосък. Някой дори би казал, че са скучни. Но след това се появяват Viper-ите. Първо, те живеят по дърветата и използват края на опашката си, за да се хващат за клоните, като маймуни, с тази малка част от опашката. Външният ѝ вид е поразителен. Изглежда все е едно е излязла от „Междузвездни войни“ или от „Властелинът на пръстените“, с шипове, има черти на дракон, огромни очи, разположени странично. Цветовете ѝ са може би най-малко впечатляващите в сравнение с останалите от групата, но пак са много бляскави.”


Кой кум, кой сват, кой на булката брат... в животинско-метълски вариант

Питаме Луиш за любимите му музиканти и на кои животни би ги оприличил:

„Когато бях дете, харесвах много The Doors, така че Джим Морисън ще е един от тях. Той е Lizard King, Кралят на гущерите, така че това е лесно. Дио със сигурност, но какво би било подходящото животно за него… може би някаква птица. Брус Дикинсън - това ще е животно, което харесвам, но и такова, което крещи наистина силно. Може би лаещ гекон. Разбира се, Леми и черната кобра... Забравих името на вокалиста на Queens Of The Stone Age… Джош Хом, да. Поведението му е като на малко месоядно животно, може би бобър.”

С мръвка или без можете да си пуснете целия разговор с д-р Луиш Сериако от звуковия файл.

Снимки: ЕПА/БГНЕС, Arthur C. Wandeur, Luis Ceriaco



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05