Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ултравиолетова лампа убива бактерии

Великотърновски техници са регистрирали устройството в Патентното ведомство и чакат клинично изпитване

Петко Ганчев
Снимка: Здравка Маслянкова

Електротехниците Петко Ганчев и Марин Млеченков от Велико Търново са регистрирали в Патентното ведомство устройство под името „Индуктивно захранвана лампа за получаване на ултравиолетова светлина и озон в устната кухина за убиване на вируси и бактерии.

„Патентът е за полезен модел. Изделието е вид гермицидна лампа с 254 нанометра дължина на вълната. Безконтактно този вид бактерицидна лампа се захранва от бобина. Тази система с ултравиолетова светлина може да се използва в борбата срещу коронавируса“, обясни за БНР единият от изобретателите Петко Ганчев: 

„Вземаме малка гермицидна лампа. Същите се използват и за проверка на фалшиви пари. Махат се двата електрода и се ползва бобина „Тесла“ поради това че, за да накараме лампата да свети, трябва да има голямата напрегнатост на електромагнитното поле, защото лампата свети с 220 волта. Не може да ползваме това напрежение, защото 9 волта батерийка в устата щипе, а какво остава другото, ще ни убие токът преди да се излекуваме. Захапва се като термометър и се получава облъчването, което е от бобината до 700 килохерца. Лампата започва да свети в устната кухина“.
  Здравка Маслянкова

По думите на електротехника Петко Ганчев устройството може да бъде ефективно между 7 и 10 дни след заразяване с различни вируси и бактерии, както и да предпазва от заразяване в същия срок след превантивна употреба

„Човек диша, около ултравиолетовата светлина се отделя и малко количество озон, което слиза и към белите дробове. Самата светлина слиза малко до под носоглътката. От клинични изпитания, които са проведени за вируси А, В, С, за стафилококи и стрептококи, хората казват, че това е около 70 джаула на квадратен метър, за около две минути убива всички вируси и бактерии на 90,9 %. Това са около 250 вата чист ултравиолет. Лампите са с коефициент на полезно действие около 30-33 %, означава, че с лампата имаме 750 вата на квадратен метър. Преизчислено това нещо към гърлото се получава лечение около 7 минути“.   

Честотата, с която работи ултравиолетовата лампа на великотърновските изобретатели, е до 700 килохерца, която е безопасна за човешкото тяло. Апаратура с подобна честота се използва при козметични процедури, в рехабилитационни и възстановителни манипулации. Ефектът на гермицидните лампи е бил изследван още от преди 50 години, оттогава те се ползват за дезинфекция на помещения и инструменти срещу бактерии и вируси и при дейности, изискващи висока степен на стерилност, припомни Петко Ганчев, като заяви, че е изпробвал на себе си изобретението: 

„Ти го лапаш като термометър, но по никакъв начин ток няма в тялото ти. Това нещо свети в цялата сфера и убива всичко, което е. Поради това, че се убиват и полезните бактерии, човек не се храни половин час, не пие вода, и след това се хапва плод, за да може човек да си възстанови полезните бактерии“.   

Изобретението „Индуктивно захранвана лампа за получаване на ултравиолетова светлина и озон в устната кухина за убиване на вируси и бактерии“ не е минало клинични изпитания за Covid-19 и великотърновските изобретатели търсят контакти със световни лаборатории за това: 

На нас ни искат клинични изпитания. Ние търсим начин, за да го направим в чужбина. За да направим такива клинични изпитания трябва лаборатория S4, като в Ухан, те са 27 в света. Такова клинично изпитание е много скъпо – между 8 и 10 милиона долара.

Група японски професори в лаборатория в Япония заедно с американци са направили клинични изпитания на ултравиолет върху Covid. Просто търсим контакт с тях, за да може да се организира производство чрез определен ултравиолет с определена дължина на вълната това нещо убива коронавируса“, казва още Петко Ганчев.

Чуйте и звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12