Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скоростно изкачване по пътеката до Копитото в памет на Боян Петров

Копитото 2019
Снимка: Организатор

"- Разкажи ми как умря той!
- Императоре, по-добре да Ви разкажа как живя..."

Този цитат от "Последния самурай" неведнъж е използван от близки на Боян Петров, след като той изчезна под връх Шиша Пангма в Хималаите - трагедия, която разтърси цяла България. Защото той беше българският алпинист с най-много изкачени осемхилядници до момента (10, и то без помощта на допълнителен кислород), зоолог и пещерняк, който умееше да представя научните данни по особено интересен начин, диабетик, който даваше надежда на болните и здравите, че мечтите са осъществими, стига да повярваш в себе си, природозащитник, застанал зад не една обществено значима кауза, без значение колко неудобна за властимащите е тя, но преди всичко - човек с голямо сърце, който с лекота печелеше симпатиите и обичта на хората. 

В негова памет тази събота ( 3 октомври) ще се проведе третото изкачване на любимата му пътека на Витоша - от Княжево до Копитото. Първото беше през  2018 г., когато няколко хиляди приятели, близки и почтатели се изкачиха, за да му отдадат почит. Година по-късно Радослава Ненова - жената, която беше до Боян в последните 14 години от живота му, организира състезание за скоростно изкачване на стръмното трасе. Утре е второто издание.

Всяка година изкачванията са посветени на някой от осемхилядниците, на които Боян Петров е бил.
Ред на Канчендзьонга - третият по височина връх на планетата (след Еверест и К2), 8586 м. Намира се в Хималаите, а в превод името му означава „Петте съкровищници на великия сняг“. Връх, свещен за местните хора, заради което има неписано правило да не се стъпва на самия купол. Боян Петров е първият българин, който изкачва този осемхилядник.

Боян Петров на върха

През пролетта на 2013 г., докато се подготвя за втория по височина връх на планетата - К2, Боян претърпява катастрофа с мотопед и чупи крак. Възстановява се и година по-късно заминава за Непал. Там се присъединява към групата на големия алпинист Денис Урубко, изкачил всички 14 осемхилядници, с намерение да направи опит на Кангчендзьонга от северния базов лагер. Урубко, обаче, решава да прекрати съвместното начинание, тъй като не познава добре българина, който е и с диабет. Останал сам, Боян Петров наема носачи и се отправя към южния базов лагер от другата страна на масива. На 13 май предприема първа, неуспешна атака. На 20 май 2014 г. става първият българин, изкачил Кангчендзьонга, и то без допълнителен кислород. По обратния път през селата в долините под върха получава тежка хипогликемична криза, но се съвзема след 14 часа сън.

Два месеца след изкачването на Канчендзьонга стъпва на Броуд Пик и само осем дни след това - на К2 (първо българско изкачване). За тези успехи е поздравен с видеообръщение от легендите в алпинизма Райнхолд Меснер и Симоне Моро.

Стартов номер 1

Първият стартов номер в състезанието до Копитото е на негово име. А условията за участниците са следните: 
Заради обстановката с Ковид-19 всеки състезател стартира, когато поиска между 08:00ч. и 12:00ч. 
Времето ще се отчита от състезателния чип, прикрепен към стартовия номер. 
Стартова такса няма да има, а всеки може да остави някаква сума в специално подготвена за целта кутия. 
Награждаването е в 14:00 при кулата в местността Копитото.

Репортаж по темата чуйте в звуковия файл.
---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04

15.12.24 - Законите на Мърфи

Рубриката от 15.12.24 година.

публикувано на 15.12.24 в 08:20
nadezhda_zaharieva

Надежда Захариева е надежда за много хора

Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..

публикувано на 15.12.24 в 05:19
Урубко (вляво), Револ и Биелицки

Адам Биелицки: По-интересно е да достигнеш неизкачван връх, отколкото да си 2568-ият на някой осемхлядник

Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест.  Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..

публикувано на 14.12.24 в 16:20
Наградите

Екстремните спортове 8 - 14 декември 2024

Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..

публикувано на 14.12.24 в 13:54