Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Шаркова: Ще стигнем до избора - право на образование или предпазване от вируса

Снимка: Радио ВИДИН

След промените в Закона за здравето се изясни механизмът на поставянето под карантина, каза пред БНР адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право.

Преди това имаше пълен хаос по отношение на лицата, които имат право да поставят едно лице под карантина, акта, с който се осъществява това, включително имаше заповеди, които разпореждаха задължителна хоспитализация на определена категория лица, което беше абсурдно. Карантинирането все пак засяга за един дълъг период редица права на гражданите и не може да не е ясно от гледна точка на субекта, който налага карантината и акта, с който се налага“, коментира Шаркова в предаването „Преди всички".

Запитана може ли системата да прегрее от кихащите и кашлящите хора, които биха били разпознати като съмнителни за коронавирус, Мария Шаркова отбеляза, че „това ще породи едно объркване" и ще наложи да се провеждат повече тестове, съответно ще увеличи разходите за работодателите. Този проблем ще рефлектира и в училищата, допълни юристът.

Мария Шаркова   Снимка: БНР, архив

Има ли опасност да се вземат решения за затваряне на училища на база на симптоматика?

Когато става дума за ограничаване на правата на гражданите – правото на свободно придвижване, на образование и т.н., мерките трябва да са пропорционални, тоест в случая трябва да се преценява дали от научна гледна точка са ефикасни и необходими и дали не прекаляваме с тях, подчерта Мария Шаркова.

Особена роля по думите й ще имат регионалните здравни инспекции, които ще правят съответните епидемиологични проучвания и ще установяват причините да има по-висок процент на болните.

„Но представете си, ако непрекъснато затваряме училищата заради една или друга разпространена респираторна инфекция. В един момент ще стигнем до там да избираме кое в крайна сметка е по-важно – правото на образование и това, че децата ни могат в един продължителен период да са отделени от училищната среда и от нормалния цикъл на образование и учене, и това да ги предпазваме от вируса, имайки предвид и обстоятелството, че при децата не се забелязва в такъв голям процент тежко протичане на заболяването“, коментира Мария Шаркова.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56