Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-пандемията сгъстява буреносните облаци на дълговата криза

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Заради пандемията от Covid-19 някои държави могат да изпаднат в дългова криза, предупреди президентът на Световната банка Дейвид Малпас.

Предупреждението първо дойде в интервю за германското издание "Ханделсблат", а след това бе повторено в речта му във Франкфурт, където той участва във финансов форум.

Малпас благодари специално на германския канцлер Ангела Меркел за подкрепата на страната й, а след това обърна специално внимание на необходимостта от "позеленяване" на икономиката и на повече инвестиции в образователните и здравни системи най-вече в бедните държави.  

Световната банка работи по множество проекти за подкрепа на здравните и образователните системи по света, особено в най-бедните държави, където пандемията от Covid-19 допълнително влоши достъпа до тези ключови социални сектори, категоричен бе президентът на институцията Дейвид Малпас.

Бедните и развиващите се държави понасят много по-тежък удар, тъй като са изключително зависими от икономическото състояние на по-богатите държави, а те в момента са врецесия, допълни Малпас, който припомни необходимостта да се преразгледат дълговете на най-бедните страни. 

„Дълговите плащания просто се отлагат, но не се намаляват. Така не може да видим светлина в дълговия тунел“.

Малпас предупреди, че в момента дълговото финансиране става при изключително ниска цена, но и с много отсрочен във времето матуритет, което практически означава - оскъпяване на заема след време.

„Рискът се крие в това, че на най-бедните и задлъжнели държави ще им отнеме години, ако не и десетилетия, за да убедят кредиторите си да редуцират вноските им достатъчно, за да се възстановят икономическият растеж и инвестициите“.

Ето защо Малпас призова за законови промени:

„Кредиторите обикновено са в по-добро финансово състояние и се ползват от услугите на най-скъпо платените адвокати, които ги защитават най-вече в съдилищата в Съединените щати и Обединеното кралство. Това прави намаляването на дълговете на бедните страни по-трудно.

Със сигурност е възможно тези две държави, които са сред най-големите сътрудници на икономическото развитие,  да направят повече в законодателен план, така че да променят нормативната уредба и защитените права на кредиторите, чрез които те изискват плащания от бедните държави“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия засилва бомбардировките по жп инфраструктурата на Украйна в подготовка за офанзива

Русия засилва бомбардировките по железопътната инфраструктура на Украйна в подготовка за голяма офанзива, твърди източник от украинските служби пред агенция Франс прес.  На въздушни удари днес бяха подложени и разположените до руската граница области Харков и Суми.  Песков: Русия ще разшири "буферната зона" в Украйна, ако САЩ доставят на Киев..

публикувано на 26.04.24 в 18:07

"Хамас" отхвърли призива на 18 държави да освободи израелските заложници

Палестинската групировка "Хамас" разкритикува вчерашния призив на 18 държави, сред които САЩ, Великобритания, Германия, Испания, Полша и България, да освободи всички заложници, държани от групировката в Газа вече повече от 200 дни като начин да се сложи край на кризата в палестинския анклав. В изявлението на групировката се посочва, че..

публикувано на 26.04.24 в 17:53
Доц. Атанас Мангъров

Доц. Атанас Мангъров: В това положение сме, защото новата ваксина срещу коклюш е краткотрайна

Пресилено е обявяването на епидемия от коклюш, защото не се е покрил нито един от критериите. Причината да сме в това положение е, че новата ваксина не е лоша, с по-малки странични действия , но е краткотрайна - за 4-5 години.  Това коментира доц. д-р Атанас Мангъров, специалист по инфекциозни болести и педиатър, в интервю пред БНР...

публикувано на 26.04.24 в 17:51

Допълнителни 20 млн. лв. за МВР опусна служебният кабинет

Служебното правителство одобри допълнителни разходи по бюджета на вътрешното министерство за тази година.  Средствата в размер на 20 милиона лева са за текущи ремонти на сгради в системата на МВР. Парите са извън одобрените по-рано 200 милиона лева за министерства и ведомства.  Окончателно депутатите увеличиха заплатите на военните средно с 30%..

публикувано на 26.04.24 в 17:39

Ще изкупуват кюстендилските череши

Череши с размер до 24 мм в диаметър ще се изкупуват в предстоящата след месец кампания. Това беше обявено на среща с производители, преработватели и изкупвачи, организирана от Община Кюстендил.  Такова е изискването на преработвателните предприятия у нас и в чужбина - по-дребните се търсят. Ще се вземат мерки срещу внос на череши от Турция и..

публикувано на 26.04.24 в 17:35
Микола Солски

Украинският агроминистър плати 2 млн. долара гаранция, продължава да изпълнява задълженията си

Украинският министър на аграрната политика и прехраната Микола Солски е платил гаранцията от близо 2 млн. долара, след като беше задържан по обвинения в корупция.  "Той е освободен от ареста и продължава да изпълнява задълженията си като министър", съобщиха от министерството на аграрната политика и храните на Украйна.  Съд разпореди арест на..

публикувано на 26.04.24 в 17:06

Избирателните секции в община Кюстендил ще са с една по-малко

Избирателните секции в Община Кюстендил ще са 112 - с една по-малко, сравнено с местния вот през октомври миналата година, казаха от администрацията.  Избирателните списъци вече са поставени пред помещенията, където ще се гласува, в тях са и около 13 000 с двойно гражданство, предимно от РСМ, които са с двете си имена.  Секциите ще са с..

публикувано на 26.04.24 в 17:05