Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правителството на кипърските турци се разпадна след решението за Вароша

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Заседание на Съвета за сигурност, политическа криза в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република, остро осъждане в Кипър, загриженост на ООН и ЕС за нова ескалация на напрежението в региона. Това са реакциите досега от направеното в късния следобед вчера в Анкара съобщение за града-призрак Вароша в окупираните северни територии на Кипър.

Отварянето на част от крайбрежната зона на Вароша е предизборен ход, намеса на Турция в изборите за т. нар. президент на кипърските турци, чийто първи тур е тази неделя.

Това е общата оценка на кипърски турски политици, медии, организации, които бурно осъдиха обявеното съвместно от турския президент Ердоган и т. нар. премиер на кипърските турци Ерсин Татар решение за затворения от 46 години район.

„Срам за нашата демокрация” го нарече лидерът на кипърските турци Мустафа Акънджъ.

Т. нар. правителство на кипърските турци се разпадна, след като в знак на несъгласие с предприятия акт за Вароша късно снощи от него излезе по-малкият коалиционен партньор – Народната партия.

Политическата криза настъпи само дни преди в неделя кипърските турци да гласуват за нов "президент" /„лидер на кипърската турска общност”, както в международен план се нарича единственият признат легитимен официален представител на самообявилата се република/. Акънджъ и Татар са основните претенденти за поста и решението за Вароша се оценява като опит за облагодетелстване на Татар, който е фаворитът на Анкара.

Президентът на Кипър Никос Анастасиадис определи ситуацията като „изключително неприемлива“, в нарушение на резолюциите на ООН.

В петък Съветът за сигурност на ООН на закрити консултации ще разгледа турските действия за отварянето на Вароша по внесената от Никозия жалба.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел изразиха загриженост от предприетите действия, които могат да предизвикат по-голямо напрежение на острова и в региона.

Вароша, някогашното кипърско-гръцко предградие на Фамагуста в окупираната северна част на Кипър, е "град-призрак", мъртва зона под контрола на турската армия от август 1974 г. след турската инвазия на острова. Две резолюции на ООН определят статута му. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Борел: ЕС ще поиска Турция да не отваря Фамагуста

Кипърският евродепутат Лефтерис Христофору поиска Европейският парламент да излезе с декларация по повод предвиденото за утре отваряне на Фамагуста, която е закрита зона. Той подчерта, че това се прави по инициатива на Турция. В отговор върховният..

публикувано на 07.10.20 в 11:35
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като..

публикувано на 19.04.24 в 22:52
Илюстративна снимка - разрушено съоръжение за зърно в Павловка, Украйна, събота, 22 юли 2023 г.

Русия е унищожила складове в Украйна и продукти, предназначени за износ за Азия и Африка

При днешната си ракетна атака срещу черноморското пристанище Пивденни, Русия е унищожила складови съоръжения и земеделски продукти, предназначени за износ за Азия и Африка, съобщиха украинските власти. Пристанището е било поразено с няколко ракети,..

публикувано на 19.04.24 в 22:46

136 конгресмени подкрепиха законопроекта за нов пакет американска помощ за Украйна

Законопроектът за новия пакет американска военна помощ за Украйна в размер на почти 61 милиарда долара получи подкрепата на повечето членове на Камарата на представителите преди утрешното гласуване. Съюзниците в НАТО ще предоставят на Киев още..

публикувано на 19.04.24 в 22:11

Премиерът е уверил посланика на САЩ, че изграждането на VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй" е сред приоритетите на правителството

България и Съединените щати имат ползотворно сътрудничество в общите проекти от взаимен интерес, които ще допринесат за постигане на енергийната сигурност.   Това е становището на премиера Димитър Главчев и посланика на САЩ у нас Кенет Мертен, изразено..

публикувано на 19.04.24 в 22:06
Асен Василев

Василев: Сделката с "Боташ" е изключително неизгодна

Има два възможни сценария за България по сделката "Боташ" – да се водят преговори с турската компания, или да се прекрати договорът, ако той противоречи на европейското законодателство. Това заяви Асен Василев в Благоевград, където лидерите на..

публикувано на 19.04.24 в 21:54

Ливански гражданин е върнат принудително от Летище "София" с полет за Истанбул

На 17 април РД ГП "Аерогари" е изпълнила принудителна административна мярка "забрана за влизане и пребиваване на територията на държавите членки на Европейския съюз", наложена със заповед на ДАНС. Мярката е на основание чл. 42з от Закона за чужденците..

публикувано на 19.04.24 в 21:19