Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Мудис" повиши кредитния рейтинг на България до "Ваа1" със стабилна перспектива

Агенция "Мудис" повиши дългосрочния рейтинг на България в чуждестранна и местна валута до "Baa1" със стабилна перспектива.

Решението на кредитната агенция за повишаването на рейтинга отразява подобряването на институционалния капацитет и ефективността при разработване на политики, с което страната навлиза в последния етап преди членството в еврозоната. Повишеният рейтинг отчита също така и намаления риск по отношение на дълга в чуждестранна валута, значителните фискални резерви и очакванията, че благоприятната динамика на бюджетните показатели и дълга в периода след шока от пандемията ще подкрепят силната фискална позиция, посочват от агенцията.

Стабилната перспектива пък показва очакванията на рейтинговата агенция, че фискалните показателите ще останат устойчиви дори и при развитие на неблагоприятен сценарий, над средната за страните с подобен рейтинг "Baa1". Също така стабилната перспектива отчита и баланса между подобряването на икономическата и институционална среда в България и наличието на ключови предизвикателства пред рейтинга, свързани предимно с отрицателното въздействие на демографските процеси в страната върху потенциалния растеж в средносрочен хоризонт, както и необходимостта от продължаване на реформите в борбата с корупцията, независимостта на съдебната система и върховенството на закона.

Първият фактор за повишаването на рейтинга се основава на напредъка на България към присъединяване в еврозоната и свързаните с това укрепване на институционалния капацитет и ефективно разработване на политики. Анализаторите оценяват влизането на България във Валутния механизъм II (ВМ II) като една от последните решаващи стъпки преди членството в еврозоната. Отбелязват също, че одобрението за присъединяване към ВМ II, на фона на настъпилата пандемична криза, е резултат от изпълнената обширна програма от реформи. Успоредно с това, Moody’s отчита и установеното тясно сътрудничество между ЕЦБ и БНБ в областта на банковия надзор и счита, че то ще допринесе допълнително за подобряване на регулаторната среда и ще насърчи приемането на най-добри практики.

Вторият фактор за повишаването на рейтинга е свързан с укрепването на фискалния и кредитен профил на страната, въпреки отрицателното въздействие на пандемията от коронавирус. Анализаторите от Moody’s акцентират, че в случая с България, силно надеждният валутен борд, който съществува от повече от две десетилетия, смекчава риска, произтичащ от високият дял на деноминирания в чуждестранна валута дълг на страната (през 2019 г. 80 % от държавния дълг на България е деноминиран в евро).

Кредитният профил на страната е подкрепен и от силната фискална позиция на правителството. След четири години на нарастващи структурни бюджетни излишъци, съотношението дълг/БВП е достигнало до 20.4 % през 2019 г., което е второто най-ниско ниво в Европейския съюз след Естония. Отчетено е и подобрението по отношение на по-благоприятните възможности за финансиране, като отношението между плащанията по лихви и бюджетните приходи се е понижило до 1.5 % през 2019 г. спрямо 2.5 % през 2016 г. Moody's очакват също и фискалният резерв да остане стабилен на около 10 % от БВП.

Според Агенцията пандемията ще се отрази негативно на публичните финанси на страната ни.

Спадът на БВП на България е оценен на 3,5 % през 2020 г., последван от възстановяване от 2,7 % през 2021 година. Очакваният спад и необходимостта от подкрепа на икономическата активност за справяне с пандемията ще окажат натиск върху приходите и разходите на бюджета и ще доведат до дефицит от 3% от БВП през 2020 г. и от 1,6 % през 2021 г.

"Мудис" също така очакват държавният дълг на България да се повиши до 23,9 % през 2020 г. и до 24,2 % през 2021 г., след което постепенно да се понижи до 23,5 % през 2022 г.

Агенцията посочва, че основните фактори, които биха могли да доведат до повишаване на перспективата и рейтинга на страната са свързани със значителни подобрения в качеството на работа на институциите и устойчивата конвергенция към по-висок жизнен и институционален стандарт, които ще подкрепят влизането на страната в еврозоната. Фактори, които биха могли да доведат до отрицателна перспектива и понижаване на рейтинга, са евентуално значително и трайно влошаване на силната фискална позиция на правителството и перспективите пред дългосрочния икономически растеж, както и отслабването на институционалната рамка.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерът възложи спешни разговори с Румъния заради проблема с опашките на "Дунав мост" при Русе

Премиерът Димитър Главчев е възложил на министрите на вътрешните работи, на транспорта и на регоналното развитие да разговарят с румънските си колеги за предприемането на спешни мерки за преодоляване на проблема с опашките от тежкотоварни автомобили на „Дунав мост“ при Русе. В момента камионите изчакват близо 30 часа да минат "Дунав мост". От граничния..

публикувано на 28.08.24 в 15:18
Дан Йоргенсен

Дания е номинирала Дан Йоргенсен като свой кандидат за европейски комисар

Дания е номинирала Дан Йоргенсен като свой кандидат за европейски комисар, предаде "Ройтерс". Йоргенсен е настоящ министър в лявоцентристкото правителство на скандинавската страна, като отговаря за климатичните политики.  От 2004 до 2013 г. той беше евродепутат от групата на "Прогресивния алианс на социалистите и демократите".  В настоящата Европейска..

публикувано на 28.08.24 в 15:11
Добромир Живков

Добромир Живков: И двете ДПС-та могат да влязат в следващия парламент

Електоралният потенциал на ДПС дава основание да мислим, че ще има електорален ресурс за влизане в НС и на двете политически сили, ако те се разделят.  Това заяви пред БНР социологът от "Маркет линкс" Добромир Живков.  "Независимо от фракцията, към която се самоопределят избирателите на ДПС понастоящем, се вижда висока степен на..

публикувано на 28.08.24 в 14:47

Израелската армия е изпратила танкове в Хан Юнис

Израелската армия е изпратила танкове в южния град Хан Юнис в ивицата Газа, предаде "Ройтерс". Съобщава се за загинали. По-рано бе съобщено за най-малко 11 убити палестинци при мащабна операция на изрелската армия в северните части на окупирания Западен бряг. Израелските танкове са направили изненадващо настъпление в центъра на Хан Юнис, твърдят местни..

публикувано на 28.08.24 в 14:46

Тонове мъртва риба излува в морето до гръцкия град Волос

Тонове мъртва риба излува в морето до гръцкия град Волос. Властите забраниха достъпа на туристи до шест плажа. По бреговете до град Волос събират тонове мъртва риба. Досега санитарните власти изчистиха 60 тона риба. Води се предварително разследване, за да се установят причините за този инцидент, съобщават от прокуратурата. Тонове мъртва риба..

публикувано на 28.08.24 в 13:56
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: Целта ни за промените в Конституцията е да покажем, че в НС има поне 180 мислещи депутати

Надяваме се в 50-ото НС да има 180 мислещи депутати и да не чакаме двумесечен срок, а предложените промени в Конституцията да бъдат приети, каза Красимира Катинчарова, депутат от разпадналото се "Величие", в интервю пред БНР. Дебютиращата в НС политическа сила внесе предложение за промени в Конституцията на България, за да се върне..

публикувано на 28.08.24 в 13:56
Николай Василев

Николай Василев: Инфлацията е последният проблем, няма политическа воля за еврозоната

Инфлацията е последният проблем, по-големият проблем за еврозоната е липсата на каквато и да е политическа воля. Това мнение изказа пред БНР икономистът и бивш вицепремиер Николай Василев.  "За мен на последно място проблемът е инфлацията. Ако има политическа воля, и този проблем може да бъде решен. Можем да влезем и сега в еврозоната, можехме..

публикувано на 28.08.24 в 13:39