"Основното решение, което иска да даде този законопроект, е как да се промени принципът на финансиране на обществените медии - БНР и БНТ. Това е тема, която дълго време се обсъжда в професионалната общност и от активните граждани, които се интересуват от обществените медии. Важно е, че това се случва, но по-важното е, че в рамките на един месец ще имаме възможността да заявим своята активна позиция какви обществени медии искаме да имаме". Това каза пред БНР медийният експерт Весислава Антонова във връзка с предстоящото днес разглеждане от правителството на проект за промени в Закона за радиото и телевизията, вносител е министърът на културата. Измененията се отнасят до финансирането на двете национални обществени медии, което да се приведе в съответствие с европейските изисквания. Втори пакет промени са внесени за обществено обсъждане.
По думите ѝ е важно всеки да каже какво да се промени в този закон, че БНТ и БНР да бъдат независими медии, да имат достатъчно финансиране и то да гарантира тяхната независимост, а да не бъде под контрола на държавата, "както сме свикнали досега".
"На прага на тази втора порция промени в ЗРТ имаше много по-големи очаквания - да се засегне не само моделът на финансиране, а да се влезе по-навътре и до модела на управление, да се променят някои изисквания за управителните съвети и за генералните директори. Аз не ги виждам в този законопроект", подчерта Антонова и добави, че този проектозакон е добро начало по отношение на модела на финансиране на обществените медии.
Според медийния експерт законопроектът предвижда парите за БНР и БНТ да се отпускат според обществената им мисия:
"Много подробно разписани в 14 точки, могат да бъдат и дописани, има по-ясен контрол", посочи тя и уточни, че сега парите се дават на т.нар. час програма, което е много формален критерий:
"Не се прави разлика между един час публицистично предаване и един час кулинарно предаване. Какво означава час програма? Има и извън програмни форми, ние сме в една цифрова среда - обществените медии развиват своите сайтове, имат желание да развиват подкасти и други форми, които са типични за дигиталната среда".
Весислава Антонова подчерта, че еманципирането на обществените медии зависи и от самите медии, и от обществото, което да бъде контрольор на това, което се случва.
Интервюто на Силвия Великова с Весислава Антонова в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..