Макар и вече в есенния сезон, програмата на Международния музикален фестивал "Варненско лято" продължава и на 20 октомври там звуча италианска барокова музика - в Аулата на Икономическия университет свириха гостите от Италия Марио Карбота - флейта и пиколо, Енрико Казаца - цигулка, и Ансамбъл La Magnifica Comunità. Програмата беше посветена на 150 години от смъртта на италианския композитор Северио Меркаданте и неговият Квартет №1 в ми минор за флейта, цигулка, виола и виолончело прозвуча в редакцията на Мариятереза Делабора, а това, както твърдят организаторите, е първото изпълнение на произведението в наше време.
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" ви срещаме с един от гостите на фестивала тази година: Владимир Косяненко е виолист от елита на европейските камерни изпълнители - преминал е през санктпетербургската и виенската школа като инструменталист, учил е дирижиране при легендарния Иля Мусин. Преди близо 30 години се премества във Виена по покана на Младежкия оркестър „Густав Малер“, ръководен тогава от Клаудио Абадо. Там завършва с отличие Университета за музика и сценични изкуства, а по-късно и Кралската консерватория в Гент, Белгия. Свири като оркестрант във Виенската филхармония, в оркестъра на Грац и много други, а като член на квартет "Хуго Волф" в продължение на 10 години получава престижни награди и свири в най-елитните зали по света. От 2008 г. е професор по виола и камерна музика в Академията за изкуствата към Университета в Сплит, Хърватия. През 2012 г. основава нов струнен оркестър - „Виртуозите на Сплит“ и до днес е техен диригент и артистичен директор.
В България Владимир Косяненко не е за първи път. От фестивала „Варненско лято“ пази само хубави спомен:
"Помня първия път, когато дойдох тук преди четири години – за 90-ото издание на фестивала – и това беше много специално събитие за мен, защото имах шанса да свиря като солист с един от най-добрите виолисти на нашето време – френския музикант Жерар Косе. Изпълнихме Шестия Бранденбургски концерт от Бах, а след това и пиесата от Кийт Джарет за виола и оркестър „Мост от светлина“ – аз дирижирах, а Жерар солира. Прекрасен спомен имам от първото ми гостуване във Варна.
Но този път моите очаквания бяха надхвърлени, защото съм очарован от работата на артистичния директор Марио Хосен – той успя да доведе на фестивала толкова много млади чудесни български музиканти. Това е новото поколение високообразовани и много талантливи млади хора и за мен е голямо, наистина голямо удоволствие да ги открия, да свиря с тях. Атмосферата по време на фестивала е доста напрегната, работата е интензивна в подобен проект – имаме около два дни за репетиции преди концертите, а това означава, че всеки ангажиран в различните формации е пред голямо предизвикателство - трябва да е добре подготвен, за да даде най-доброто от себе си в процеса на подготовка.
Затова съм щастлив, че срещнах тук с цигуларките Лия Петрова и Марина Димитрова, с виолончелиста Атанас Кръстев – просто съм изумен от техните качества и от чудесния звук. Мисля, че най-хубавото в идеята на Марио Хосен е да даде на всички шанса да свирят заедно. Проследил ги е до Париж, Берлин, Ню Йорк, Виена, Валенсия, където живеят сега, свързал се е с тях и е събрал тази невероятна колекция от най-добрите млади българи на сцената. Същевременно можем да се насладим на легендарно присъствие – като това на проф. Милена Моллова. Тук за първи път срещнах румънския пианист Михаел Хориа. Така че, ако трябва да направя сравнение с други престижни фестивали, на които съм бил през последните 25 години, бих казал, че атмосферата във Варна е най-приятелска, затова съм наистина щастлив, без преувеличение.
За мен е чест да съм приятел на Марио Хосен вече близо 30 години и бих казал, че той е широкоскроен, вдъхновен и креативен, а това по естествен начин се отразява и на самия фестивал, който ръководи сега. Трябва да ви кажа, че аз познавам много световноизвестни музиканти, работил съм с такива през последните десетилетия, но сред тях Марио Хосен има специално място за мен – той не е просто виртуоз, който мисли за собствената си работа и израстване, а го е грижа и за другите, включително и за децата, които учат при него. Мисли за културата като цяло и тази му философия сякаш е по-скоро спонтанна, отколкото планирана, но това ми напомня нещо, казано от великия Пабло Казалс: "На първо място аз съм човек, на второ – музикант и чак на трето съм виолончелист!" Така че аз цитирам големия музикант, защото е важна тази йерархия в съзнанието на всеки музикант."
Цялото интервю с Владимир Косяненко за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" чуйте в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..