Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виолистът Владимир Косяненко: "Варненско лято" е фестивалът с най-приятелска атмосфера

Изпълнение на "Спомен от Флоренция" от Чайковски
Снимка: Росен Донев

Макар и вече в есенния сезон, програмата на Международния музикален фестивал "Варненско лято" продължава и на 20 октомври там звуча италианска барокова музика - в Аулата на Икономическия университет свириха гостите от Италия Марио Карбота - флейта и пиколо, Енрико Казаца - цигулка, и Ансамбъл La Magnifica Comunità. Програмата беше посветена на 150 години от смъртта на италианския композитор Северио Меркаданте и неговият Квартет №1 в ми минор за флейта, цигулка, виола и виолончело прозвуча в редакцията на Мариятереза Делабора, а това, както твърдят организаторите, е първото изпълнение на произведението в наше време.

Покана към варненци отправя и Симфоничният оркестър на БНР с главен диригент Марк Кадин, които ще гостуват на фестивала с програма, посветена на 180-годишнината на Чайковски и 250 г. от рождението на Бетовен. Очаква се солистката от Унгария, цигуларката Юлия Пушкер, да изпълни Цигулковия концерт от Бетовен, а Радиосимфониците ще предложат и Симфония №4 от Чайковски.

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" ви срещаме с един от гостите на фестивала тази година: Владимир Косяненко е виолист от елита на европейските камерни изпълнители - преминал е през санктпетербургската и виенската школа като инструменталист, учил е дирижиране при легендарния Иля Мусин. Преди близо 30 години се премества във Виена по покана на Младежкия оркестър „Густав Малер“, ръководен тогава от Клаудио Абадо. Там завършва с отличие Университета за музика и сценични изкуства, а по-късно и Кралската консерватория в Гент, Белгия. Свири като оркестрант във Виенската филхармония, в оркестъра на Грац и много други, а като член на квартет "Хуго Волф" в продължение на 10 години получава престижни награди и свири в най-елитните зали по света. От 2008 г. е професор по виола и камерна музика в Академията за изкуствата към Университета в Сплит, Хърватия. През 2012 г. основава нов струнен оркестър - „Виртуозите на Сплит“ и до днес е техен диригент и артистичен директор.

Виолистът Владимир КосяненкоВ България Владимир Косяненко не е за първи път. От фестивала „Варненско лято“ пази само хубави спомен:
"Помня първия път, когато дойдох тук преди четири години – за 90-ото издание на фестивала – и това беше много специално събитие за мен, защото имах шанса да свиря като солист с един от най-добрите виолисти на нашето време – френския музикант Жерар Косе. Изпълнихме Шестия Бранденбургски концерт от Бах, а след това и пиесата от Кийт Джарет за виола и оркестър „Мост от светлина“ – аз дирижирах, а Жерар солира. Прекрасен спомен имам от първото ми гостуване във Варна.

Но този път моите очаквания бяха надхвърлени, защото съм очарован от работата на артистичния директор Марио Хосен – той успя да доведе на фестивала толкова много млади чудесни български музиканти. Това е новото поколение високообразовани и много талантливи млади хора и за мен е голямо, наистина голямо удоволствие да ги открия, да свиря с тях. Атмосферата по време на фестивала е доста напрегната, работата е интензивна в подобен проект – имаме около два дни за репетиции преди концертите, а това означава, че всеки ангажиран в различните формации е пред голямо предизвикателство - трябва да е добре подготвен, за да даде най-доброто от себе си в процеса на подготовка.

Затова съм щастлив, че срещнах тук с цигуларките Лия Петрова и Марина Димитрова, с виолончелиста Атанас Кръстев – просто съм изумен от техните качества и от чудесния звук. Мисля, че най-хубавото в идеята на Марио Хосен е да даде на всички шанса да свирят заедно. Проследил ги е до Париж, Берлин, Ню Йорк, Виена, Валенсия, където живеят сега, свързал се е с тях и е събрал тази невероятна колекция от най-добрите млади българи на сцената. Същевременно можем да се насладим на легендарно присъствие – като това на проф. Милена Моллова. Тук за първи път срещнах румънския пианист Михаел Хориа. Така че, ако трябва да направя сравнение с други престижни фестивали, на които съм бил през последните 25 години, бих казал, че атмосферата във Варна е най-приятелска, затова съм наистина щастлив, без преувеличение.

За мен е чест да съм приятел на Марио Хосен вече близо 30 години и бих казал, че той е широкоскроен, вдъхновен и креативен, а това по естествен начин се отразява и на самия фестивал, който ръководи сега. Трябва да ви кажа, че аз познавам много световноизвестни музиканти, работил съм с такива през последните десетилетия, но сред тях Марио Хосен има специално място за мен – той не е просто виртуоз, който мисли за собствената си работа и израстване, а го е грижа и за другите, включително и за децата, които учат при него. Мисли за културата като цяло и тази му философия сякаш е по-скоро спонтанна, отколкото планирана, но това ми напомня нещо, казано от великия Пабло Казалс: "На първо място аз съм човек, на второ – музикант и чак на трето съм виолончелист!" Така че аз цитирам големия музикант, защото е важна тази йерархия в съзнанието на всеки музикант."

Цялото интервю с Владимир Косяненко за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42