Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

106-ата вечер на протест в столицата беше посветена на недоволните студенти

| обновено на 23.10.20 в 00:11

През 106-ата поредна вечер на антиправителствени протести в столицата с настояване за оставките на премиера Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев движеща сила бяха протестиращите студенти от четири столични висши училища

Участници в поредния протест в София блокираха по-рано тази вечер движението по бул. "Цар Освободител" в района между сградите на президентството и Народното събрание. Към демонстрация тази вечер се включиха и протестиращите по-рано днес пред Ректората на Софийския университет студенти.

По същество протестът започна, след като студентите пристигнаха със свое шествие в зоната на т.нар. "триъгълник на властта". Преди това те блокираха за около 5 минути кръстовището пред Софийския университет. Същото направиха и с бул. "Доундуков", след като пристигнаха в "триъгълника на властта".

Точно пред сградата на Министерския съвет те положиха и своя дълъг транспарант на който пише "Оставка". След това го положиха на жълтите павета на бул. "Цар Освободител". Студентите скандираха "Оставка - веднага!", "Мутри вън", "Гешев е позор - оставка и затвор".

Протестът се озвучаваше от популярна рок музика, балади от 80-те години, модерен рап и хип-хоп.

От т.нар. "Отровното трио" обявиха по-рано, че протестът тази вечер е посветен на протестиращите студенти.

Минути преди 21.00 часа протестиращите се отправиха към Министерство на финансите, където обстрелваха сградата с яйца и домати. Причина за замерването на сградата беше предложеният бюджет за 2021 г., който не се одобрява от повечето протестиращи.

Организаторите от Отровното трио планират подобна акция и утре вечер, но "на друг адрес и с яйца от щраус".

106-ата вечер на антиправителствени протести в София приключи с традиционното блокиране на кръстовището на Орлов мост за около час.


Протест, организиран от активисти на „Да, България“ се проведе по-рано тази вечер пред административната сграда на район "Сердика" в столицата с настояване за спешно възстановяване на къщата на Райна Княгиня, която се намира в квартал „Банишора“.

Плановете на Общината са паметникът на културата да бъде превърнат в музей., но от години къщата пустее и се руши, въпреки че от миналата година е осигурено финансиране от над 400 хил. лева от частни спонсори.

Протестиращите обвиниха кмета на район "Сердика" Тодор Кръстев за неспазване на предизборните обещания и попитаха какво налага забавянето на проекта.

Кметът на района се срещна с протестиращите и обясни: "Проблемът идва, че в момента починаха двама от основните ни спонсори, а те трябваше със собствени сили, труд и материали да го направят това нещо, което ние имаме като проект. До няколко месеца сградата ще бъде възстановена, защото не е толкова голям проблемът".

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен е домакин на 27-та Национална олимпиада по астрономия

Плевен е домакин на 27-та Национална олимпиада по астрономия. В престижната надпревара ще се включат 96 ученици, а победителите ще станат част от националния отбор за международни състезания. Най-добрите астрономи пристигат и ще бъдат до неделя в Плевен. "Тя е 27-ма по ред, с организатори Регионално управление на образованието - Плевен,..

публикувано на 26.04.24 в 08:33
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова: ПП-ДБ не търси участие в управлението на всяка цена!

"Не сме в ситуация, при която два месеца да няма парламент. Това, че Народното събрание е във ваканция, не означава, че при определени ситуации не може да бъде свикано и да проведе заседание. Когато служебното правителство залитне в някаква посока, да има възможност да се реагира ". Този коментар направи в интервю за БНР Надежда Йорданова от..

публикувано на 26.04.24 в 08:26
Изложение на Чипровски килими

Започва фестивалът на Чипровския килим, представят обичая "Доткавалник"

Обичаят "Доткавалник" ще бъде представен за първи път на традиционния фестивал на Чипровския килим. Фестът стартира днес и ще продължи до неделя. Деветото издание на фестивала на Чипровския килим ще се проведе на площад "Чипровско въстание". Освен че ще има изобилие от изложени Чипровски килими на алеята към историческия хълм, за първи..

публикувано на 26.04.24 в 08:07

Илияна Йотова открива форума "Овластяване на новото поколение"

Първият по рода си глобален доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за социално-емоционалните умения на 15-годишните ученици ще бъде представен днес. Събитието ще бъде излъчено на живо в над 20 държави, членки на ОИСР, взели участие в проучването. То е осъществено в държави от четири континента, а фондацията..

публикувано на 26.04.24 в 08:07
д-р Христо Стоянов

Д-р Христо Стоянов: Необходими са поне 2-3 мандата, за да се успокои системата на здравеопазването

Системата на здравеопазването е една от най-консервативните. Неминуемо е всички бури и катаклизми в политиката да не се отразяват на тази консервативна система . Това заяви в интервю за БНР д-р Христо Стоянов, изпълнителен директор на Университетската болница "Лозенец". Устойчивите практики в системата не са за един мандат. За да има..

публикувано на 26.04.24 в 07:59
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Кабинетът на Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Кабинетът на израелския премиер Бенямин Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници, твърди израелска медия. Американската армия започна да помага за изграждането на временно пристанище край бреговете на ивицата Газа, през което да се доставят повече хуманитарни помощи. Междувременно йеменските бунтовници..

публикувано на 26.04.24 в 07:55
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 07:44