В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това предизвика протест на граждани на Сливен преди Коледа.
"Проблемът с изваждането на тези 12 дка от територията на природния парк е свързан с отварянето на вратата към повече сходни процедури на тази", обясни в интервю за БНР арх. Слава Савова, докторант към БАН, родом от Сливен, която е сред активистите, организиращи съпротива срещу изваждането на въпросната територия от парка.
"Фокусираме се върху опазването на целостта на парка на първо място."
Паралелно с това са допуснати селищни образувания в две други местности, които също са защитени, допълни тя.
"Ако бъде извадена територията край Алпийския дом, без проблем ще бъде извадена територията и на селищните образувания, в която обаче вече става въпрос за 800 декара. Тоест, имаме навързване на събития, които се случват паралелно, макар че общественото обсъждане беше фокусирано върху този малък парцел на границата на парка. Нашето опасение е за прецедента, който се създава с това."
Когато Общинският съвет е гласувал за тези селищни образувания, не е спазена процедурата. Мултидисциплинарен екип е трябвало да изследва какво би било отражението върху защитените територии в рамките на НАТУРА, което не се е случило и има нарушение на законодателството, категорична е Савова.
Искането за изваждането на парцела край Алпийския дом идва от частна компания, която се позовава на становища на различни институции. В едно от становищата обаче има сериозни и лесно доказуеми разминавания, възрази арх. Савова.
"Има само едно независимо експертно становище – от Лесотехническия университет, в което се казва, че няма никакви природни съобщества, които би трябвало да бъдат опазени - няма дървесни видове, няма редки растителни видове, няма водни течения. В действителност едноминутна справка в кадастъра показва, че през имота преминава река. Всички институции действат координирано, но не в полза на обществения интерес. Показва, че гражданското застъпване за нашите права на природа не е по-силно от едно координирано действие, провокирано от частно лице", отбеляза арх. Савова. За нея стои въпросът чий интерес защитават институциите.
Имотът е собственост на частно лице, но не и земята, която е държавна. Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна, уточни архитектът.
"Реално частното лице настоява за изваждането на държавна територия, което е разковничето на този противоречив казус. И в момента тази държавна земя се ползва като частна, което е изключително проблематично. Тя е оградена, в нея има малко язовирче, парк, който е залесен, много красив."
В сградата на Алпийския дом, построена като туристическа база, са вложени сериозни ресурси, а в създаването ѝ са участвали местни артисти и занаятчии, направили стенописи, дърворезби и пр. Мебелите за обзавеждането са специално създадени. След това вратите за граждани се затварят, още по време на социализма, разказа арх. Слава Савова в предаването "Преди всички". По думите ѝ, при приватизацията сградата е преминала към туристическото дружество, а впоследствие "за една доста скромна цена е придобита от частно лице".
Има сериозен инвеститорски интерес за развиване на леглова база на Карандила и в местност Даулите, подчерта още арх. Савова.
"Всякаква строителна инициатива е пагубна за природата в парка, за редките видове, които намират убежище там. И второ, не е въпросът само да бъде изградена тази база, а поддръжката също нанася определени екологични щети."
Арх. Савова отчита, че процедурата за изваждане на въпросната територия от природния парк се придвижва по празниците, защото тогава най-малко хора могат да се мобилизират и организират за протест.
"Още веднъж това го виждаме потвърдено със случая със "Сините камъни".
Замислят се нови протестни акции, съобщи тя.
Преди да се изминат всички законови пътища, няма място за медиация с инвеститори, защото ако има неправомерно взети решения, те трябва да бъдат обявени за нищожни, обобщи експертът.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва доц. д-р Мая Стоименова, която има..
" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..
"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности. "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..
Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..
Владимир Веков е многопластов човек. Работи като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..
ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С тържествени богослужения православната църква отбеляза втория ден на Рождество Христово. Празникът се нарича Събор на Пресвета Богородица и е в..