Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кабинетът одобри промени в Кодекса за социално осигуряване

Социалният министър Деница Сачева
Снимка: БГНЕС

Правителството одобри с проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за 2021 г. промени в Кодекса за социално осигуряване.

С тях се дава възможност от 1 януари до 30 юни догодина всички, които са изпуснали петгодишния срок, да прехвърлят средствата си от частен пенсионен фонд в Националния осигурителен институт, ако желаят. На заседание на ресорната парламентарна комисия социалният министър Деница Сачева обяви, че такава възможност за избор ще бъде дадена и след 1 януари 2022 година.

Промените в Кодекса за социално осигуряване се правят заради големия обществен интерес и дискусиите, свързани с размера на пенсията от НОИ, която се намалява за хората, които се осигуряват и в частен фонд, както и пропуснатата възможност голям брой лица да променят осигуряването си пет години преди пенсионирането си.

Социалният министър Деница Сачева коментира:

"Отваря се шестмесечен прозорец за тези, които казвам, че трябва да направят индивидуален избор - тоест не насърчаваме всеки да бърза да го прави.

Просто всеки може да направи необходимите сметки и изчисления, да потърси информация от универсалния си пенсионен фонд и да прецени кое би било по-изгодно за него".

Също така с одобрените от правителството текстове се предвижда редукцията на пенсията от НОИ да не е 20%:

"Защото действително към момента този коефициент на редукция беше несправедлив. Предварителните изчисления от страна на Националния осигурителен институт показват, че той би могъл да падне под 10%".

И от 1 януари 2022 година ще бъде дадено право на избор на осигуряване.

Това също ще стане с промени в Кодекса за социално осигуряване, които ще се разискват между първо и второ четене на проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за догодина:

"Все още се обсъжда. Той е инициатива на парламентарната група, така че за момента не бих могла да го коментирам. Н най-общо една от идеите е да се даде възможност стъпаловидно - тоест тези, които най-скоро трябва да направят избора си, да могат да направят това една година преди пенсия и съответно така стъпаловидно отново до 2037 година тогава да се въведе правилото за пет години, тъй като към момента пет години преди пенсия е прекалено рано, за да може човек да направи точен и информиран избор кое за него би било най-изгодно".

Заради изразените от синдикатите и бизнеса опасения, че няма гаранции за финансирането на мярката 60 на 40 за следващата година, министър Сачева увери, че тя остава приоритет на правителството:

"Няма причина в момента да имаме притеснения затова. Има заложени още 711 милиона, които са за безработица. Ако успеем да овладеем безработицата до 7%, няма пречка с вътрешно компенсирани промени да насочим още средства за мярката 60 на 40".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александър Симидчиев

Д-р Александър Симидчиев: Благодарение на промените имаме парламентарен контрол на служебното правителство

Неприятно е, че в момента формално властовият ресурс  в държавата и конкретно в здравеопазването е се управлява еднолично от една парламентарна група. Председателят на здравната комисия в НС е избран от ГЕРБ, практически шеф на НЗОК е избран от ГЕРБ, имаме председател на Надзорния съвет на НЗОК, зам.-министър – избран от ГЕРБ. Поради което..

публикувано на 18.04.24 в 15:14

Първи парламентарен контрол на служебното правителство

За утре, 19 април, е предвиден първият редовен парламентарен контрол на назначеното служебно правителство. Заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова обяви, че първи на въпрос ще отговаря служебният премиер Димитър Главчев. Най-много са въпросите към служебния регионален министър Виолета Коритарова. На въпроси на..

публикувано на 18.04.24 в 14:53

Приеха промени в Закона за здравето, свързани с правата на хората с психични заболявания

На първо четене парламентът прие промени в Закона за здравето, свързани с правата на пациентите с психични заболявания. Предвижда се в общините, където има лечебни заведения за тези пациенти, да се създават комисии за психично здраве.  Законопроектът, внесен от представители на всички парламентарни групи без "Възраждане", има за цел да се подобрят..

публикувано на 18.04.24 в 14:51

Не тръгна делото срещу отказа на ОбИК във Вълчедръм да прекрати правомощията на кмета

Административният съд в Монтана не даде ход на делото срещу отказа на Общинската избирателна комисия (ОбИК) във Вълчедръм да прекрати предсрочно правомощията на кмета на общината заради конфликт на интереси.  На свое заседание на 6 април Общинската избирателна комисия във Вълчедръм отказа да прекрати предсрочно правата на кмета Иван Барзин,..

публикувано на 18.04.24 в 14:34

Какво се случва с българите, останали на летището в Дубай след голямото наводнение?

120 български граждани се намират на летището в Дубай. Такава е информацията на генералното консулство на България в емирството . Групата е трябвало да излети с редовния полет на Fly Dubai в 9.40 вчера, но заради обилните валежи той е бил отменен. Генералният консул на задграничното ни представителство веднага е пристигнал на място, за да..

публикувано на 18.04.24 в 14:34
Президентите на България и Румен Радев (вляво) и на Италия Серджо Матарела на полигон

Президентът отказа да коментира политически теми при посещението си на полигон "Ново село"

Президентът Румен Радев отказа да коментира политически теми по време на посещението на учебния полигон "Ново село" заедно с италианския си колега Серджо Матарела.  Двамата направиха инспекция на Многонационалната бойна група, чиято рамкова държава е Италия, и се срещнаха с военнослужещи от двете държави.  Пред българските военнослужещи..

публикувано на 18.04.24 в 14:17
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10