При почти 90 на сто от болните, които прекарват тежко коронавирусната инфекция, се наблюдават дефицити на важни за организма вещества, стана ясно конгрес на Европейската асоциация по клинично хранене и метаболизъм. На конгреса са присъствали специалисти от цяла Европа, които са на първа линия в лечението на Covid-19.
При Д3 и В12 от години се коментира връзката с автоимунните заболявания, тоест имунитетът ни не работи оптимално, ако имаме недостиг на тези витамини, уточни тя.
„За мен това са двата витамина, които човек чисто профилактично е добра идея да следи на кръвна картина поне веднъж годишно.“
Надя Петрова съветва да внимаваме за дозата, когато купуваме дадена хранителна добавка. Големият проблем при хранителните добавки е, че масово продаваните в аптеките са на мегадози, концентрации от порядъка на 1000, 2000, 3000, дори 5000% от дневните нужди на организма, коментира специалистът. Затова подобни мегадози се приемат само при изрично назначение от лекар след изследвания, които маркират дефицит.
„Такова натрупване и прием точно на такива хранителни добавки в мегадози може да се окаже токсично за организма. Може да предозираме и да отидем в другата крайност, в която да ни се случат други неща.“
Подобни концентрации не се пият постоянно, а за определен период от време, предупреждава Петрова.
При другия тип хранителни добавки, които са в ежедневни концентрации – 50, 60 до 100% от дневните нужди, няма проблем да се приемат.
Чисто генетически организмите на някои хора не могат да усвояват определени вещества от храната, затова при тях е наложително тези вещества да се набавят през хранителни добавки, изтъкна още специалистът по хранене.
При по-възрастните хора проблем се явява дефицитът на протеини.
Надя Петрова е автор на книгата „В търсене на истината за храната и здравето“.
Цялото интервю с нея слушайте в звуковия файл.Отмина денят, в който за 143-ти път отбелязахме Освобождението на България. На 3 март 2021 г. имаше от всичко, в което през последните години сме свикнали да съпровожда този празничен ден - тържества, тази година ограничени заради коронапандемията, тържествени речи от водещи политици и претенденти за място в следващия парламент, в които..
Поредица градски турове ще представят на пловдивчани и гостите на града различните етноси на Пловдив през тяхната традиционна кухня, история, култура и обичаи . От векове градът под тепетата е населен от българи, турци, арменци, роми, гърци, италианци, руснаци и още много други народности, като мирното им съжителство е едно от най-красивите..
" Длъжни сме да спазим решението на съда, защото собственикът е спечелил делото във връзка с този терен ". Това каза пред БНР председателят на Общинския съвет в Созопол Георги Пинелов във връзка с казус отпреди няколко години в Созопол, където част от реставрираната крепостна стена в града трябва да бъде съборена. Според решението на..
Демонстрация, протести срещу полицейско насилие в Атина и поискана оставка на министър - това е равносметката от случилото се вчера в квартал „Неа Смирни“ на гръцката столица. До сблъсъци между силите на реда и граждани се стигна, след като полицията глобила семейство с малки деца за разходка в парка и престой на пейка . Присъстващи наоколо се..
От началото на март започна записването на младежи до 29 години за участие в творчески лагери по проект "Младежка арт мрежа", изпълняван по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия. Провеждането на младежките лагери в Княжевац и Белоградчик ще се извърши в шест творчески направления - изобразително изкуство, творческо..
През последната година се отчита ръст на хората, които се оплакват от проблеми със съня. Вече се появява понятие за разстройство на съня, свързано с коронавируса. Това каза за БНР д-р Анелия Симеонова, специалист по медицина на съня, невролог в болница "Токуда". " Наблюдаваме през последната година пациенти с нарушена структура на съня , с..
От дебелите кабели и пуканията в слушалката до безжичното предаване и дори излъчването на живо. Това е историята на телефона, който навършва 145 години от създаването си. Създадено малко преди Освобождението, новото (или старото) изобретение идва в България през 1877 г. по време на Руско-турската война и обсадата на Плевен. Прототип на..
"Трябва да се прави разлика между зараза и заболяване. Не съм чул от милионите ваксинирани хора срещу Covid-19 да има някой, който да е развил тежко..
" Изборите са решени, хората са избрали вече за кого да гласуват и никак не се интересуват от това, което ще им се каже ". Това коментира пред БНР..
" Българската прокуратура не разбира мисията, целите и задачите на Европейската прокуратура ". Това мнение изрази пред БНР Душана Здравкова, бивш съдия,..