Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ключови сделки на медийния пазар у нас

Снимка: Ани Петрова, БНР

Свидетели сме на сериозни размествания на медийния пазар, които се случват почти по едно и също време - най-вече в полето на телевизиите, но и на радиопазара. Преди седмица беше финализирана сделката за придобиването на собствеността на Би Ти Ви от чешкия милиардер Петр Келнер, а "Нова броудкастинг груп" в същото време стана собственик на още три телевизии и четири радиостанции. 

Междувременно и при печатните издания има промени - справка в Търговския регистър показва, че дружеството „Телеграф медиа“, доскорошен издател на едноименния вестник и на други издания, е в ликвидация. Медийните експерти са категорични, че собствеността на медиите никога не е била и няма да бъде невинен въпрос. Още повече, на фона на критиките към България в първия доклад за върховенството на закона. 

Преди броени дни станахме свидетели на ключови сделки на медийния пазар у нас. През септември "Нова Броудкастинг груп" на братята Кирил и Георги Домусчиеви заяви намеренията си да придобие медийните активи на "Бест съксес инвестмънт" ЕООД, и с одобрението на Комисията за защита на конкуренцията, сделката беше финализирана през октомври. Така групата вече е собственик на още 3 телевизии и 4 радиостанции, сред които Канал 3 и радиата "Витоша" и "Веселина". По-рано групата придоби и 100 процента от онлайн групата сайтове Нет инфо.

Ани Петрова

Отдавна в медийното пространство вървят упорито слухове, че тече процедура или поне преговори, за евентуалната продажба на "Нова броудкастинг груп" на "Юнайтед груп", която стана собственик на БТК.  

Стана ясно, че Еврокомисията разреши Петр Келнер чрез неговия фонд "Пи Пи Еф груп" да придобие "Сентръл юропиън медия ентърпрайсиз", собственик на Би Ти Ви медия груп. Продажбата се финализира точно една година след обявяването на сделката. Фондът на чешкия милиардер е собственик и на основни телевизионни канали в още четири държави, както и на телекома "Теленор" у нас.  

Георги Лозанов

Според медийния експерт Георги Лозанов сме в интересна ситуация, която ясно показва, че у нас в момента вървят два интензивно противоположни процеса. Единият е доста стар, вече има история и е свързан с оттеглянето на големи чужди инвеститори, като се започне още от ВАЦ и Мърдок и замяната им с местни капитали: 

"Капитали, натрупани през годините на прехода. Последната такава инвестиция е на братя Домусчиеви, които купиха Нова телевизия. ... Част от протестите, които в момента вървят в страната, са свързани с медиите. Критични са бележките към медиите и в доклада на ЕК. От идеологията на капиталите започва да зависи идеологията на медията и медийната политика".

Според Лозанов чуждестранните инвеститори са се интересували предимно от печалбата и изрази очакване чешкият милиардер Келнер да върне този модел.

От последните дни има и промени в полето на печатните издания - дружеството „Телеграф медиа“ ЕООД, свързвано неофициално с депутата от ДПС Делян Пеевски, е в ликвидация. Доскоро то беше издател на едноименния вестник, на всекидневника "Монитор", седмичника "Политика" и други. В редакционното каре на „Телеграф“ като издател е посочен вестник "Телеграф": 

"Пеевски е и пряко много пъти споменаван, а и непряко - във връзка с концентрации, а и с неговото влияние върху съдържанието и корпоративни обвързаности. Той изглежда иска да прекрои образа си на собственик".

Иво Инджов

Доцентът по журналистика от Великотърновския университет Иво Инджов смята, че медийните трансформации от последните дни у нас се реализират в момент, когато медийният пазар в България се намира в криза: 

"Българският медиен пазар е много малък и не може да изпълнява функциите си да бъде солидна основа за развитие на пазарно ориентирани медии, като гарантира тяхната автономия".

Според доц. Инджов при основните трансформации, които се случват в телевизиите, ключовата дума е „окрупняване“, за което ясен пример е случващото се с разширеното вече портфолио на "Нова броудкастинг груп".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16