Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свещеникът на село Беляново Кирил Стоев преди век просвещавал селяните

Снимка: БГНЕС

В Деня на будителите си спомняме за онези личности, направили нещо повече за просветата на народа ни. Един от тези будители е свещеникът на село Беляново Кирил Стоев.

Преди точно един век в село Беляново, на брега на Янтра, ръкополагат за свещеник 29-годишния Кирил Стоев. Църква нямало, но беляновци много искали да си имат поп, затова изпратили хора при владиката в Русе и помолили да запишат и те селото си в книгите на митрополията. За да имат ръкоположен свещеник, трябвало да платят такса, а били бедни години и единственото, което могли да направят, било да изсекат тополите край реката и да продадат материала. Нещо като да си купят поп и това се оказало може би най-добрата им инвестиция.

"Дядо ми е свещеник Кирил Стоев, баща на майка ми, буден човек, може да се каже даже будител, защото е просвещавал селяните, които са били страшно неграмотни - как да се хранят, как да си приготвят храна, как да си мият ръцете, как да спазват хигиена", каза Антония Христова, внучка на свещеник Кирил Стоев.

Отец Кирил Стоев е разполагал с богата библиотека и натрупвал знания с много четене.

29-годишният Кирил Стоев още със стъпването си в Беляново се захваща да построи църква, в която да служи. Били много бедни години, но с подръчни материали подхванали да строят църква. Пак от беднотия подът на храма застлали с плочи от римско време - нямали други, а тези били готови гладки, много подходящи, макар престояли 2000 години във влажната земя.

Интересна е историята, която и до днес се помни. Когато захванали да строят, нямали разрешение от митрополит Василий. Той дочул отнякъде и бил обиден, че не го питали, не благословил. Отец Кирил отишъл в епархийския център в Русе и дипломатично обяснил, че нямат нито план, нито архитекти и предприемачи строители, правят храм без външна естетика, но ще е от сърцата и душите на хората. Владиката доволен дал благословение и разрешително за събиране на помощи. Само за три години вдигнали църквата "Света Параскева". Понеже нямало и счетоводител, отецът водил най-старателно книгите за приходи, за разходи, за дарения, за обещания. За хората се грижил също така старателно.

"По Великден и по големи празници, такъв бил обичая и реда, на попа се давали много яйца, събирал цели корита с яйца и агнешки кожи, който заколи агне дава кожата на свещеника, след което той тръгвал с файтона и с турчина Али и ги раздавал в циганската махала", допълни Антония Христова.

По време на цялата си служба в Беляново отец Кирил се захваща да опише историята, родовете, обичаите, песните, игрите на децата, лечителските практики, семейните обреди и песенния фолклор. Докато ги описва, ограмотява паството си. Забавна история е, че отец Кирил имал сметка в Колониалния магазин в Русе и изпращал ратая си да пазарува. Веднъж поръчал цял сандък с портокали за децата в Беляново, но докато им ги показал, те се уплашили и побягнали - не били нито ябълки, нито круши. Така отец Кирил им разказвал наистина за всичко - дори за портокалите и далечните земи, в които зреят. В Беляново. Преди век.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20