В Съединените щати по Източното крайбрежие избирателни секции вече отвориха врати за провеждане на вот, който ще реши дали президентът Доналд Тръмп печели втори мандат, или опонентът му Джо Байдън ще стане новия обитател на Белия Дом. Близо 100 милиона вече са гласували по пощата или предварително. Според наличната информация, която не обхваща цялата страна, демократите са по-активните при предварителното подаване на гласове, докато републиканците са по-склонни да гласуват днес.
Тези избори се определят като най-важните за това поколение. След четири години управление на Тръмп американците казват дали са харесали това, което е постигнал и искат още от неговите политики. Това е една от най-необичайните кампании в американската история, изцяло промененаq след като пандемията от Covid-19 навлезе в страната и доведе до смъртта на поне 230 хиляди, а заразените са над 9 милиона.
Някои от избирателите очакват промяна:
„Безпорядъкът, в който бе превърната страната ни през изминалите четири години, всички обичани от мен хора са изключително изплашени, разочаровани. Хора се разболяват, губят поминъка си. Обезпокояващо е нивото на насилие. Определено се надявам на добър резултат от вота“.
От другата страна привърженици на Тръмп казват, че той е направил невероятно добри неща за Америка.
Днес една от основите теми е кога ще научим кой печели.
По принцип преброяването на гласовете отнема няколко дни, но победителят е ясен в малките часове на следващия ден. Тази година обаче нагласите са за дълго чакане в продължение на дни и дори седмици, заради скока в гласуването по пощата, породен от пандемията.
Изборите преминават на фона на протести за расова справедливост. Има опасения, че изходът от изборната битка може да стане повод за нови изблици на напрежение. Наскоро шефът на полицията във Вашингтон, цитиран от "Вашингтон пост", заяви, че сред органите на реда е широко разпространена увереността, че ще има безредици след изборите, независимо кой спечели.
Властите в Съединените Щати предвиждат безпрецедентни мерки за охрана на процеса на изборите в една година пълна с моменти на напрежение. Органите на реда се готвят да отговорят на случаи на сплашване на гласоподаватели, случаи на насилие и безредици.
"Притесненията за сигурността идват от очаквани действия на крайно десни привърженици на Тръмп", заяви пред БНР Моника Евстатиева - старши продуцент разследвания в Американското национално обществено радио.
"Това, което се случи след убийството на Джордж Флойд, започна нова глава в историята на расизма в Америка. Започна нов разговор, който е на психологическо ниво, на което за първи път започна да се преосъзнава разговорът за расизма в САЩ. Какви неща могат да бъдат казани, но се смятат за расистки", подчерта българката, която живее от 2006-а в Съединените щати.
Според нея Байдън не е имал лост да попречи на ескалацията, тъй като той не е на власт.
Разликата в реакцията на Тръмп и Байдън бе определящ фактор при избора на някои гласоподаватели. Подходът на двамата представи две противоположни визии за справяне с проблема.
Тръмп отказва да заклейми категорично крайно десни групировки и това се разчита като даване на карт бланш за техни действия след изборите. За органите на реда най-големият риск се крие в удължаване на периода без ясен победител. Властите уверяват, че са готови, но обществото също очаква гаранции, че действията им няма да са прекомерни спрямо мирно протестиращи.
В една изпълнена с предизвикателства година се очакват още протести. Както настояващи за равни права, така и недоволни от резултата могат да излязат по улиците. В такава ситуация поставянето под съмнение на вота не помага. Тръмп неведнъж е атакувал с недоказани твърдения гласуването по пощата. Той също призова съмишлениците си да наблюдават изборните секции на фона на предупреждения от администрацията, че екстремисти биха могли да атакуват събития свързани с подаване на гласове по време на изборите и след това.
Байдън заяви категорично, че ще приеме изхода от вота и отхвърли предположението, че Тръмп ще откаже да напусне Белия Дом, ако загуби. Джо Байдън заяви също, че не смята, че ще има ситуация на „преврат“ във Вашингтон.
Репортажи на Младен Петков в "Изборът на Америка" по "Хоризонт" можете да чуете от звуковите файлове.
Жълт предупредителен код за студено време беше издаден за много части от Обединеното кралство. Предупреждението от Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство влеза в сила от неделя и ще продължи до сутринта в четвъртък. Метеорологичната служба пък издаде две отделни жълти предупреждения за сняг и поледици - едното за Северна Шотландия,..
В ямболската община Тунджа за 16-та поредна година ще се проведе благотворителен коледен бал. Със средства от кампанията се подпомагат деца и младежи в неравностойно положение и се отпускат стипендии за изявени ученици и студенти. Вече са в продажба поканите за насрочения за 12-и декември коледен бал, като поканата е на стойност 100..
През седмицата испанското правителство одобри втори пакет помощ за пострадалите от опустошителните наводнения в края на октомври. Премиерът социалист Педро Санчес обяви отпускането на близо 3 милиарда и 800 милиона евро помощ. Така парите, насочени към покриване на щетите от бурите достигнаха общо 14 милиарда евро. Бедствието отне живота на над 220-ма..
Украинските власти съобщиха, че най-малко десет души са загинали и над 50 са ранени при руски удар по жилищен блок в североизточния град Суми. Сред жертвите има и деца. В поредното си обръщение президентът Володимир Зеленски коментира съгласието на Вашингтон Украйна да използва далекобойни ракети за удари срещу военни обекти в Русия. "Днес в медиите..
Кипър е в челото на страните от ЕС с най-високо потребление на антибиотици и нива на антимикробна резистентност. В навечерието на отбелязвания днес Европейски ден за информираност относно антибиотиците, здравното министерство стартира кампания, насърчаваща отговорното и рационално използване на тези лекарства. Всеки втори кипърец приема антибиотици..
„Нямам планове да говоря с Владимир Путин“, заяви британският приемер Киър Стармър след критиките, които отправи украинският президент Володимир Зеленски към германския канцлер Олаф Шолц. Британският премиер заяви това на път за Рио де Жанейро за срещата на Г-20. Той бе запитан от журналисти на борда да коментира решението на Шолц да говори с Путин...
Днешните масирани удари по Украйна показаха, че руският президент Владимир Путин "не иска мир и не е готов за преговори", смята държавният глава на Франция Еманюел Макрон. Той отказа да коментира решението на германския канцлер Олаф Шолц да телефонира на Путин като се ограничи само с думите, че поддръжниците на Киев "трябва да останат единни" и да..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне..