Спешната помощ в София ще получи спешна подкрепа, за да се овладее кризисната ситуация след рекордното покачване на новоинфектираните с коронавирус. Как се справят спешните медици в по-малките градове в страната, където по стандарт едно населено място се обслужва от един мобилен екип?
Директорът на Центъра за спешна медицинска помощ в града д-р Георги Шандурков определя ситуацията в момента като тежка, но не трагична. Той работи с три мобилни екипа в Габрово, два са на разположение в Севлиево и по един екип в останалите две общини на областта.
В Дряново с население около 9 хиляди души, общинската болница затвори преди близо 10 години. В града има два частни медицински центъра и филиал на Спешната помощ с един мобилен екип и един стационарен, който извършва около 500 прегледа месечно на пациенти, потърсили лекар на място. От 14 души медицински персонал, 10 специалисти са инфектирани или са под карантина. Затова се командироват хора от Габрово, иначе е невъзможно да се върже графикът, разказва д-р Шандурков.
„В събота, в неделя бяхме изправени пред риска или аз да отивам да поемам 24-часово дежурство, или филиалът да се заключва“, споделя той.
Спешните медици изнемогват, не само защото случаите са повече, обяснява лекарят с 38-годишен стаж в системата на здравеопазването. И бройката сега е по-голяма, и начинът на обслужване е по-тежък като разход на ресурси, пояснява д-р Георги Шандурков и припомня, че между адресите се извършва дезинфекция на екипите и линейките.
В столицата и в други големи градове на страната от дни Спешната помощ алармира, че екипите не успяват да обслужат лавината от адреси, след което се стигна до решението и до заповедта на министъра на здравеопазването към всяка държавна болница да бъде разкрит мобилен пункт, в който пациентите ще бъдат тествани за коронавирус и да се преценява необходимостта от хоспитализация. Според д-р Шандурков, въвеждането на тази мярка зависи отново от човешкия ресурс.
„Проблемът въобще не е в сградите. Проблемът е, че няма хора. Ако има хора, те има къде да преглеждат.“
Д-р Шандурков е „за“ решението на здравния министър всички здравни заведения да се организират и да отделят макар и минимален ресурс за прием на пациенти с коронавирус.
„Не може само да чакаш скъпите пътеки, а когато обществото има нужда, да кажеш – не мога, по-точно не искам. В Германия правителството е разпоредило всяка болница, всеки личен лекар по график работи с Covid болни“, коментира Георги Шандурков.
В тази утежнена епидемична обстановка можем да си помогнем като сме отговорни към себе си и към околните, напомня д-р Шандурков и апелира да не се подценява ситуацията.
„Две-трети от хората ще преболедуват. Така е при всички въздушно-капкови инфекции. Въпросът е това да става в ритъм, в който системата може да бъде полезна, а не да се превиши капацитетът й и хора да умират, докато чакат, както вече започна да става и при нас.“
Работодателите да не допускат болни хора на работа, защото са потенциален източник на инфекция, независимо колко леко прекарват вируса, призовава още д-р Георги Шандурков.
„Има хора, които са недобросъвестни, безотговорни. Налапват се с аналгин, налапват се с антибиотик, лъжат, че нищо няма, докато не паднат на земята.“
Броят на новозаразените в Габровска област за последните 4 дни бележи лек спад. Тази тенденция да се запази, разчита шефът на спешните медици.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..